Obserwuj w Google News

Strzelasz stawami lub wyłamujesz palce? Sprawdź, czy to bezpieczne

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
09.09.2019 14:56
Zareaguj Reakcja

Dźwięk, który towarzyszy tzw. strzelaniu stawami przy wyłamywaniu palców potrafi poruszyć największego twardziela. Ludzie zwykle dzielą się na dwie grupy, tych, którzy "strzelają" i tych, których to wkurza. Jest jednak i trzecia grupa... tych, którzy zastanawiają się, czy jest to bezpieczne dla zdrowia stawów.

Strzelanie stawami - skąd ten dźwięk?
fot. Shutterstock

Dlaczego stawy "strzelają"? Pomiędzy nimi znajduje się maź, której głównym zadaniem  jest zmniejszanie tarcia oraz smarowanie powierzchni chrząstek. Ta maź wyglądem przypomina żółtko jajka. Gdy stawy się rozciągają, w mazi pojawia mały pęcherzyk, wytworzony głównie z dwutlenku węgla. Kiedy pęka towarzyszy temu dźwięk, znienawidzony przez tak wielu ludzi. Aby "strzelić" z tego samego stawu, należy odczekać około 20 minut.

To, że za ten nieprzyjemny dźwięk odpowiedzialne są pęcherzyki w mazi, potwierdza badanie wykonane na Uniwersytecie w Albercie. Naukowcy zaprosili do eksperymentu 40 zdrowych pacjentów, z których 30 regularnie "strzela stawami". Uczestnicy badania musieli wykonywać tę czynność, a naukowcy sprawdzali, co się dzieje z ich stawami podczas tej czynności za pomocą USG.  Okazało się, że podczas "strzelania stawami" na USG widoczne były "rozbłyski w stawach". Zdaniem naukowców charakterystyczne pękanie to efekt zmian ciśnień, do których dochodzi w mazi stawowej.

Jednak jest to trochę innych dźwięk, niż "trzaskanie stawów", które pojawi się, gdy rano zbyt szybko wstajemy. Powstaje on, gdy ścięgna przesuwają się pomiędzy mięśniami albo nad kośćmi.  

Czy "strzelanie stawami" jest bezpieczne?

Prawdopodobnie tak. Istnieje kilka badań, które obalają teorię, że "strzelanie stawami" prowadzi do artretyzmu lub może doprowadzić do obrzęku dłoni lub zmniejszyć siłę chwytu. Szczególnie interesujące jest badanie Donalda Ungera, który prowadził szczególny eksperyment przez prawie 60 lat. Mianowicie "strzelał stawami" tylko jednej ręki. Okazało się, że ani w jednej ręce, ani w drugiej nie rozwija się artretyzm. Tak więc nie ma dowodu na to, że "strzelanie stawami" szkodzi, ani że nie szkodzi.

Zobacz film, na którym wyjaśniono, dlaczego stawy "strzelają":

Źródło: Vox/ Focus.pl