Obserwuj w Google News

Baleriny gorsze dla stóp niż szpilki? Jakie buty są dla nas zdrowe?

2 min. czytania
07.08.2015 10:38
Zareaguj Reakcja

To prawda, że moda rządzi się własnymi prawami i że o gustach się nie dyskutuje. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o wygodę. Nie zawsze jednak "modnie" idzie w parze ze "zdrowo"… Prawdziwym problemem są buty. Zarówno te wysokie, jak i te niskie. 

Jakie buty są zdrowe da naszych stóp, najzdrowsze buty, balerinki
fot. ---

Dlaczego noszenie szpilek jest niezdrowe?

Panuje przekonanie, że tylko szpilki deformują kobiecą stopę, powodując powstawanie haluksów. Zniekształcają także postawę ciała i nadwyrężają kolana. To prawda, że zarówno stopy, jak i kręgosłup poważnie cierpią w trakcie noszenia butów na obcasie. Warto jednak pamiętać, że na rynku są również inne modele obuwia, które równie skutecznie potrafią zrujnować nasze zdrowie.

Okazuje się, że chodzenie w zupełnie płaskich butach też może mieć negatywny wpływ na mięśnie łydek, stopy i postawę ciała. Wśród potencjalnych zagrożeń lekarze wymieniają również płaskostopie. Częstym problemem są też odciski.

Jak płaskie buty wpływają na zdrowie?

Panująca na japonki, sandały i baleriny moda zbiera żniwo. Te buty sprawiają, że bardzo często powłóczymy nogami. Palce układają się w nienaturalnej dla nich pozycji. Bardzo cienka powierzchnia wymusza wzmożoną pracę ścięgna Achillesa. Poza tym, buty wykonane z delikatnego materiału bardzo szybko się rozciągają, co powoduje "uciekanie" stopy. Co za tym idzie, czujemy wszystkie nierówności podłoża.

Japonki natomiast zaburzają stabilność stopy i nietrudno tutaj o skaleczenie się. Noszenie tych butów znacząco obciąża mięśnie, ze względu na podtrzymywanie podeszwy palcami. Dlatego też lekarze informują, że najlepsze buty, to te na obcasie około 2,5 cm. 

Wydłużone i szpiczaste noski butów

Taki kształt buta powoduje ściskanie palców stopy i ich deformację. Przez to osłabiają się mięśnie i po pewnym czasie przestają one prawidłowo pracować. Ograniczone jest również czucie. Stały ucisk może również prowadzić do zapalenia torebki stawowej, co uniemożliwia chodzenie. Problem można rozwiązać tylko operacyjnie.

Jak kupić wygodne buty?

W tym miejscu apelujemy do wszystkich Pań: nie kupujcie niewygodnych butów, nawet jeżeli są niesamowicie piękne! Świadome inwestowanie w niewygodne obuwie to sabotaż na własne ciało. 

Aby wygodnie nam się chodziło, nasze buty muszą być wykonane z materiału wysokiej jakości. Ważne jest też, w jaki sposób zostały wykonane, a także to, czy... odpowiednio dobraliśmy rozmiar butów; a to - wbrew pozorom - wcale nie jest takie oczywiste.

Najzdrowsze dla naszych stóp jest obuwie skórzane. But powinien przepuszczać powietrze, by nasza stopa się nie przegrzewała. Skórzany, wygodny but będzie kosztował więcej niż jego tani odpowiednik. Warto jednak zainwestować w dobre buty, bo będą nam dłużej służyć.

Półbuty męskie - jakie wybrać?