Endoprotezy stawów - jakie są rodzaje i kiedy są koniecznością?
Endoprotezy stawów to często jedyne wyjście w przypadku, gdy stawy są już tak zniszczone, że nic nie jest w stanie przywrócić im normalnej funkcjonalności. Każdego roku przeprowadza się nawet kilkadziesiąt tysięcy zabiegów „wymiany” stawów na sztuczne. Endoprotezy stawów – rodzaje, ceny, endoprotezy stawów biodrowych: zobacz, co musisz wiedzieć!

Endoprotezy stawów to prawdziwe wybawienie dla osób, u których zawiodło leczenie farmakologiczne, zmiana stylu życia, a także rehabilitacja. Do prawidłowego funkcjonowania i ruchomości niezbędne są zdrowe stawy. Ich zniszczenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie – w takim przypadku wszczepia się endoprotezy, czyli sztuczne stawy. Pacjent odzyskuje możliwość normalnego, swobodnego poruszania się, dzięki coraz bardziej nowoczesnym i wygodnym endoprotezom. Dowiedz się więcej!
Endoprotezy stawów – rodzaje
Tymi stawami, które najczęściej ulegają zniszczeniu, są te narażone na codzienną, mocną eksploatację. Należą do nich stawy:
- biodrowy
- kolanowy
- środstopno – paliczkowy palucha.
Rzadziej wykonuje się wszczepienie endoprotez stawów:
- ramiennego
- łokciowego
- skokowego.
Takie zabiegi bywają jednak niezbędne wśród pacjentów po wypadkach lub borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Rozwój technologii, w tym także w sektorze medycyny sprawił, że dziś wszczepienie endoprotezy stawu jest zabiegiem obarczonym niewielkim ryzykiem, za to poprawiającym komfort życia w ogromnym stopniu.
Endoprotezy stawów – ceny
Cena wszczepienia endoprotezy stawu jest uzależniona od:
- rodzaju endoprotezy
- wielkości endoprotezy
- skomplikowania zabiegu
- wielkości miasta.
Endoprotezy stawów biodrowych
Decyzję o wszczepieniu endoprotezy warto podjąć jak najszybciej, na podstawie badań obrazowych. Im więcej czasu od diagnostyki mija, tym bardziej uszkodzenie stawu, a także okalających go kości tkanek, pogłębia się. Najczęściej zniszczeniu ulega staw biodrowy. Choć jednoznaczne przyczyny nie są poznane, zakłada się, że w głównej mierze do zrujnowania stawu biodrowego przyczynia się zły metabolizm bądź nieprawidłowy skład płynu stawowego.
Równie istotna jest nadwaga, cukrzyca i siedzący tryb życia – a więc czynniki, które rujnują zdrowie i osłabiają kości, tkanki oraz ogólnie całe ciało.
W wyniku słabnięcia właściwości chrząstki zmniejsza się amortyzacja tarcia kości, z których zbudowany jest staw biodrowy. W miejscu startej chrząstki i mazi stawowej zaczynają pojawiać się naroślą kostne. W ogromnym stopniu ograniczają one ruchomość i przyczyniają się do szybszego niszczenia stawu.
Zobacz także: Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy?
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!