Obserwuj w Google News

Endoprotezy stawów - jakie są rodzaje i kiedy są koniecznością?

Marta Wilczkowska
2 min. czytania
Aktualizacja 14.02.2021
14.02.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Endoprotezy stawów to często jedyne wyjście w przypadku, gdy stawy są już tak zniszczone, że nic nie jest w stanie przywrócić im normalnej funkcjonalności. Każdego roku przeprowadza się nawet kilkadziesiąt tysięcy zabiegów „wymiany” stawów na sztuczne. Endoprotezy stawów – rodzaje, ceny, endoprotezy stawów biodrowych: zobacz, co musisz wiedzieć!

Endoprotezy stawów diagnostyka
fot. Shutterstock

Endoprotezy stawów to prawdziwe wybawienie dla osób, u których zawiodło leczenie farmakologiczne, zmiana stylu życia, a także rehabilitacja. Do prawidłowego funkcjonowania i ruchomości niezbędne są zdrowe stawy. Ich zniszczenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie – w takim przypadku wszczepia się endoprotezy, czyli sztuczne stawy. Pacjent odzyskuje możliwość normalnego, swobodnego poruszania się, dzięki coraz bardziej nowoczesnym i wygodnym endoprotezom. Dowiedz się więcej!

Endoprotezy stawów – rodzaje

Tymi stawami, które najczęściej ulegają zniszczeniu, są te narażone na codzienną, mocną eksploatację. Należą do nich stawy:

  • biodrowy
  • kolanowy
  • środstopno – paliczkowy palucha.

Rzadziej wykonuje się wszczepienie endoprotez stawów:

  • ramiennego
  • łokciowego
  • skokowego.

Takie zabiegi bywają jednak niezbędne wśród pacjentów po wypadkach lub borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Rozwój technologii, w tym także w sektorze medycyny sprawił, że dziś wszczepienie endoprotezy stawu jest zabiegiem obarczonym niewielkim ryzykiem, za to poprawiającym komfort życia w ogromnym stopniu.

Endoprotezy stawów – ceny

Cena wszczepienia endoprotezy stawu jest uzależniona od:

  • rodzaju endoprotezy
  • wielkości endoprotezy
  • skomplikowania zabiegu
  • wielkości miasta.

Endoprotezy stawów biodrowych

Decyzję o wszczepieniu endoprotezy warto podjąć jak najszybciej, na podstawie badań obrazowych. Im więcej czasu od diagnostyki mija, tym bardziej uszkodzenie stawu, a także okalających go kości tkanek, pogłębia się. Najczęściej zniszczeniu ulega staw biodrowy. Choć jednoznaczne przyczyny nie są poznane, zakłada się, że w głównej mierze do zrujnowania stawu biodrowego przyczynia się zły metabolizm bądź nieprawidłowy skład płynu stawowego.

Równie istotna jest nadwaga, cukrzyca i siedzący tryb życia – a więc czynniki, które rujnują zdrowie i osłabiają kości, tkanki oraz ogólnie całe ciało.

W wyniku słabnięcia właściwości chrząstki zmniejsza się amortyzacja tarcia kości, z których zbudowany jest staw biodrowy. W miejscu startej chrząstki i mazi stawowej zaczynają pojawiać się naroślą kostne. W ogromnym stopniu ograniczają one ruchomość i przyczyniają się do szybszego niszczenia stawu.

Zobacz także:  Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy? 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!