Choroba Stilla atakuje stawy. Jak się ją leczy?
Choroba Stilla to zapalenie stawów mające zróżnicowany przebieg. Jakie są jej objawy?

Choroba Stilla to rzadkie schorzenie dotykające zazwyczaj młodych ludzi w wieku 16-35 lat. Towarzyszą jej objawy podobne do grypy, czyli wysypka, powiększone węzły chłonne, gorączka i bóle mięśni i stawów. Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?
Zobacz także: Zapalenie stawów może prowadzić do kalectwa. Jak rozpoznać objawy?
Choroba Stilla – definicja
Choroba Stilla to schorzenie tkanki łącznej, mówiąc jeszcze inaczej – zapalenie stawów. Może ono mieć zróżnicowany przebieg.
Jest to rzadka choroba immunologiczna. Układ odpornościowy zaczyna atakować tkanki miękkie stawów organizmu chorego. Wywołuje to stany zapalne i prowadzi do rozwinięcia się młodzieńczego zapalenia stawów.
Choroba ta najczęściej rozwija się u dzieci do 5. roku życia, jednak może pojawić się również u dorosłych. Częściej dotyka dziewczynki i kobiety niż chłopców i mężczyzn.
Przyczyny choroby Stilla nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że do jej rozwoju przyczyniają się niektóre wirusy np. świnki czy różyczki.
Choroba Stilla – objawy
Choroba Stilla atakuje organizm dość ostro. Początkowo pojawia się gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza oraz nieswędząca wysypka, która pojawia się zazwyczaj na rękach i nogach. Pacjenci skarżą się także na ból brzucha oraz powiększoną wątrobę lub śledzionę.
U chorych można zauważyć także powiększone węzły chłonne oraz usztywnienie i ból stawów, co powoduje ograniczenie ich ruchomości.
W badaniu krwi chorego można stwierdzić podwyższony poziom białych krwinek. Zdarza się także, że chorobie Stilla towarzyszy zapalenie gardła. Pojawiają się również stany zapalne w obrębie mięśni, opłucnej i osierdzia. Chorzy mogą skarżyć się nawet na wypadanie włosów.
Schorzenie to może mieć przebieg nawracający lub stały. Częstotliwość nawrotów trudno jest przewidzieć, z kolei o przewlekłej postaci choroby można mówić, kiedy symptomy utrzymują się przez 12 miesięcy.
W przebiegu choroby Stilla dochodzi do uszkodzenia stawów, co często powraca w późniejszym wieku.
Zobacz także: Dieta bogata w żelazo. Jakie produkty dostarczą Ci go najwięcej?
Choroba Stilla – leczenie
Chorobę Stilla rozpoznaje się na podstawie laboratoryjnych badań krwi. Określa się wtedy poziom wskaźników zapalnych. Jeśli nie daje to pewności, wykonuje się także badania obrazowe takie, jak tomografia komputerowa czy rentgenografia.
Kiedy choroba Stilla ma ostry przebieg, w jej leczeniu konieczne może okazać się zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli po nich nie nastąpi poprawa, należy rozszerzyć leczenie.
Choroba Stilla może się bardziej rozwinąć i doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego czy uszkodzenia wątroby. W terapii tego schorzenia dużą rolę odgrywa rehabilitacja, którą należy rozpocząć już na wstępnym etapie.
Choroby Stilla nie wolno lekceważyć, ponieważ w momencie kiedy duże stawy zostaną objęte zapaleniem, rokowanie nie będzie zbyt dobre. To schorzenie, jeśli nie będzie leczone, może doprowadzić do niepełnosprawności pacjenta, a nawet do jego śmierci.
Zobacz także: Dieta w nadczynności tarczycy – czy ma znaczenie?