Obserwuj w Google News

Ból w dolnej części kręgosłupa powoduje zmiany w mózgu. Nowe odkrycie

2 min. czytania
Aktualizacja 16.12.2020
29.04.2020 16:39
Zareaguj Reakcja

Ból w dolnej części kręgosłupa to problem zdrowotny wielu osób. Lokalizacja bólu powoduje, że ma to wpływ na całe ciało, jak również psychikę. Najnowsze doniesienia wskazują, że ważną rolę w rozwoju tych dolegliwości odgrywa mózg. Zespół naukowców odkrył, że przewlekły ból pleców powoduje zmiany w strukturach mózgowych, przede wszystkim w jądrze półleżącym. To może spowodować utratę zdolności odczuwania przyjemności.

Ból w dolnej części kręgosłupa.
fot. Shutterstock

Ból pleców zakorzeniony w mózgu 

Przewlekły ból kręgosłupa to poważny problem dla milionów ludzi na całym świecie. Czy to z powodu kontuzji, starości czy innych okoliczności, może on utrudniać funkcjonowanie. W „Proceedings of National Academy of Sciences” zostało opublikowane badanie osób z przewlekłym bólem pleców i bez bólu oraz tych, którzy mają wstępne objawy.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy ból pleców wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Do badania zrekrutowano 28 osób z przewlekłym bólem pleców, 40 z ostrym bólem pleców i 30, którzy wcale nie cierpieli z powodu bólu pleców. Każdy z ochotników przeszedł skanowanie fMRI, czyli funkcjonalny rezonans magnetyczny.  

Badacze skupili się na wielkości wzgórza, ciała migdałowatego, hipokampu i jądra półleżącego. Okazało się, że objętość jądra zmniejsza się u osób cierpiących zarówno na przewlekły, jak i ostry ból pleców. Ten obszar mózgu był mniejszy niż u osób bez problemów z kręgosłupem.

Jądro półleżące jest częścią układu nagrody człowieka, głównego systemu motywującego zachowanie. Równocześnie układ ten stanowi podstawę biologiczną takich zjawisk jak natręctwa i uzależnienia. Farmakologiczne zahamowanie aktywności neuronów jądra półleżącego wywołuje utratę zdolności odczuwania przyjemności. W języku psychologicznym ten stan nazywany jest anhedonią.

Specjaliści podkreślają jednocześnie, że wciąż niewiele wiadomo na temat przyczyn występowania bólu dolnej części kręgosłupa. 

Źródło:  medicalexpress.com