Obserwuj w Google News

Ból stopy po przebudzeniu i wstaniu z łóżka. O czym może to świadczyć?

4 min. czytania
Aktualizacja 17.05.2022
17.05.2022 13:04
Zareaguj Reakcja

Czy zdarza się, że po przebudzeniu i wstaniu z łóżka czujesz ból w stopie? Czy boli Cię podeszwa lub pięta? Czy to powinien być powód do niepokoju? Wyjaśniamy.

Ból stopy po wstaniu z łóżka lub po przebudzeniu
fot. Shutterstock
  1. Zapalenie rozcięgna podeszwowego
  2. Zapalenie ścięgna Achillesa
  3. Płaskostopie
  4. Zapalenie stawów
  5. Ból stopy – co może pomóc?

Poranny ból stopy lub pięty może być spowodowany wieloma schorzeniami związanymi z brakiem właściwego podparcia lub przeciążenia ścięgien czy więzadeł. Najczęstsze z nich to: zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, płaskostopie, zapalenie stawów. 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Tego typu dolegliwość pojawia się najczęściej u sportowców, np. biegaczy, lub osób, które przez dłuższy czas stoją. Stopy mają więzadła, zwane powięzią podeszwową, które rozciągają się od pięty po podstawę palców. Kiedy te więzadła zostaną przeciążone lub uszkodzone, rozwija się stan zapalny, zwany zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Osoba dotknięta tym schorzeniem odczuwa ból w okolicy pięty, bardziej po przyśrodkowej stronie. Ból ten nasila się przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, ale też po dłuższym staniu lub siedzeniu. Zmniejsza się po tzw. rozchodzeniu. Pod koniec dnia ponownie się nasila. Ważne! Ból nie pojawia się ani w nocy, ani w spoczynku.

Co może pomóc? Uzyskanie większej elastyczności w tym obszarze. Zanim wstaniesz, staraj się rozmasować stopy. Pomocne może być również rozciąganie powięzi podczas ćwiczeń z piłką (przesuwaj stopę po piłce) lub rozciąganie ich za pomocą ręcznika lub elastycznej taśmy. Możesz to zrobić, owijając ręcznik lub elastyczną taśmę wokół przedniej części stopy i delikatnie przyciągając stopę do siebie. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund, a następnie zrelaksuj się i powtórz to rozciąganie od 5 do 10 razy przed wstaniem z łóżka. Unikaj też butów z twardą podeszwą.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest niezwykle ważne, bo dzięki niemu możemy chodzić, biegać, skakać. Jeśli zostanie przeciążone, może dojść do stanu zapalnego, co w konsekwencji prowadzi do usztywnienia ścięgna. Może pojawić się opuchlizna, tkanki wokół ścięgna stają się tkliwe, a nawet bolesne. Zapalenie ścięgna Achillesa objawia się m.in. porannym bólem pięty. Ale ta dolegliwość może dać o sobie znać również podczas dnia, np. podczas ćwiczeń, wchodzenia po schodach czy normalnego chodzenia. Zapalenie ścięgna Achillesa trzeba leczyć pod kontrolą ortopedy lub fizjoterapeuty. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do zerwania ścięgna Achillesa i związanych z tym problemów.

Aby złagodzić ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa, należy odpocząć, przyłożyć zimny okład, unieść lekko nogę. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk. Jeśli ból nie ustąpi, lekarz może podać leki przeciwzapalne. Czasami konieczne bywa unieruchomienie kończyny lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, jeśli leczenie zachowawcze nie daje żadnych efektów.

Płaskostopie

Przyczyną bólu stóp może być również płaskostopie. Szacuje się, że ma je co piąta osoba. Spłaszczona stopa wiąże się z wiotkością więzadeł stopy i słabymi mięśniami. Najczęstszą postacią płaskostopia jest obniżenie łuku podłużnego przyśrodkowego (wewnętrzna strona stopy) i koślawość pięty, a co za tym idzie niestabilność stopy. Może to prowadzić do wielu problemów ze ścięgnami, więzadłami i stawami. Płaskostopie może pogorszyć też inne dolegliwości, takie jak zapalenie powięzi podeszwowej czy zapalenie ścięgna Achillesa. Dlatego ważne jest, aby wspierać stopy, nosząc odpowiednio dobrane buty, zarówno te do chodzenia, jak i do uprawiania sportu. Ważne jest odpowiednie podparcie łuku stopy. Możemy również wzmocnić opadłe łuki stopy za pomocą ćwiczeń rozciągających. Osoby z płaskostopiem nie powinny nosić sandałów, ani też chodzić boso przez dłuższy czas.

Zapalenie stawów

Jeśli budząc się rano i wstając z łóżka, odczuwasz ból w górnej części stóp lub w kostkach, może to być objaw zapalenia stawów. Dochodzi do niego, gdy chrząstka stawowa ściera się, a stawy ocierają się o siebie. Zapalenie stawów to ogólna nazwa zbioru chorób stawów, m.in. dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów etc. Wszystkie są efektem stanu zapalnego, różni je tylko czynnik wywołujący zapalenie. Jeśli podejrzewasz u siebie tego typu dolegliwość, zgłoś się do lekarza. Spróbuj również zmniejszyć stan zapalny, zmieniając styl życia oraz dietę (niektóre produkty mogą nasilać stan zapalny w organizmie).

Ból stopy – co może pomóc?

  • Jeśli rano odczuwasz ból stóp, spróbuj rozciągać się lub wymasować stopy przed wstaniem z łóżka. Ćwiczenia możesz powtarzać również w ciągu dnia.
  • Czasami pomocne jest zastosowanie nocnej ortezy na stopę, by była ona pod kątem 90 stopni. Decyzję o zastosowaniu tej metody powinien podjąć lekarz.
  • Zadbaj o swoje obuwie. Nie kupuj obuwia źle wyprofilowanego, o twardej mało elastycznej podeszwie. Czasami pomocne może być użycie wkładek do butów.
  • Jeśli twoja stopa jest opuchnięta, skóra zmieniła kolor lub jest ciepła w dotyku, tkliwa, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza. Te dolegliwości mogą świadczyć o zerwaniu więzadła lub ścięgna.

Ważne!

Nie lekceważ bólu stopy, to znak, że potrzebuje ona pomocy!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl/ health.clevelandclinic.org/ podyplomie.pl