Obserwuj w Google News

Epidemia zapalenia spojówek w szkołach. Tysiące zamkniętych placówek

2 min. czytania
28.09.2023 09:56
Zareaguj Reakcja

Z powodu epidemii wirusowego zapalenia spojówek aż 56 tysięcy szkół. Choroba jest niezwykle zaraźliwa, a od początku roku zachorowało już na nią kilkaset tysięcy osób. Placówki zostaną zamknięte w jednej z prowincji w środkowo-wschodnim Pakistanie. Ma to ochronić uczniów przed infekcjami.

Zamknięte szkoły przez epidemię
fot. Shutterstock

Wirusowe zapalenia spojówek są bardzo zakaźne i zwykle występują właśnie w postaci epidemii, co zdarzyło się właśnie w prowincji Pendżab w środkowo-wschodnim Pakistanie. Aby chronić uczniów przed wirusowym zapaleniem spojówek, aż 56 tysięcy szkół w całej prowincji będzie zamkniętych do końca tygodnia – poinformowały lokalne władze.

Od początku roku w Pendżabie, najbardziej zaludnionej prowincji Pakistanu, liczącej 127 mln mieszkańców, stwierdzono 357 tysięcy przypadków wirusowego zapalenia spojówek. – Zamknięcie (szkół) ogłoszono jako środek zapobiegawczy, mający zapewnić maksymalną ochronę uczniów przed infekcją – powiedział rzecznik ministerstwa edukacji Pendżabu Zulfiqar Ali. Zamknięte zostały zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne.

Wirusowe zapalenie spojówek – jakie są objawy?

Zapalenie spojówek to dość powszechny stan zapalny oka. Jest to choroba najczęściej łagodna, ale wariant mający podłoże wirusowe jest bardzo zaraźliwy i trwa zdecydowanie dłużej niż zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym.

W przypadku wirusowego zapalenia spojówek do zakażenia dochodzi drogą kontaktową przez dotykanie rękami przedmiotów, na których znajdują się wirusy, i przenoszenie ich na powieki. Wirusowe zapalenia spojówek są bardzo zakaźne i często występują w postaci epidemii (szczególnie jeśli przyczyną są adenowirusy i pikornawirusy). Choroba rozpoczyna się nagle. Początkowo zapalenie rozwija się jednym oku, drugie oko zostaje zajęte po około 2 dniach.

Typowymi objawami klinicznymi wirusowego zapalenia spojówek są:

Zapaleniu spojówek mogą towarzyszyć zmiany (nacieki) na rogówce oka. Zapalenia wirusowe trwają dłużej niż bakteryjne, zazwyczaj 2-3 tygodnie. Przyuszne węzły chłonne są często powiększone. Zazwyczaj wirusowe zapalenie spojówek towarzyszy lub następuje po zapaleniu górnych dróg oddechowych lub gardła.

Epidemiczne zapalenie spojówek jest zakaźne przez 3 tygodnie od wystąpienia objawów.

Wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą bardzo zakaźną, dlatego chorego należy odizolować od innych osób. Nie należy dotykać palcami okolicy oczu, bo może to powodować przenoszenie wirusów na otaczające przedmioty, które są źródłem zakażenia dla innych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP / M. Prost, Wirusowe zapalenie spojówek, Medycyna Praktyczna [29.11.2013]