Obserwuj w Google News

"Selfie na słońcu może uszkadzać wzrok". Okuliści wydali ostrzeżenie

2 min. czytania
22.05.2023 12:05
Zareaguj Reakcja

Okuliści alarmują, że robienie selfie w pełnym słońcu może być niebezpieczne dla zdrowia. Specjaliści ostrzegają, że długie wpatrywanie się w smartfona lub tablet może uszkodzić siatkówkę oka. Zarejestrowano już przypadki uszkodzenia narządu wzroku z powodu korzystania z urządzeń elektronicznych w słoneczny dzień.

Ludzie na plaży
fot. Shutterstock

Włoskie stowarzyszenie okulistów wydało ostrzeżenie w związku z dwoma przypadkami, opisanymi w czasopiśmie medycznym "Journal of Medical Case Reports". Jeden z nich dotyczy trwałego uszkodzenia siatkówki u 30-latka, który dwa dni wcześniej przez trzy godziny czytał książkę na tablecie podczas wycieczki w góry, a także u 20-latki po tym, gdy dwie godziny na plaży wpatrywała się w telefon.

- To oczywiste przykłady makulopatii słonecznej, czyli choroby plamki żółtej - wyjaśnił Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki jednego z rzymskich szpitali. Jak zauważył, może dojść do trwałego uszkodzenia oka i ograniczenia widzenia.

"Nie popełnijcie tego błędu"

Kobieta, która po kilku godzinach plażowania doznała dolegliwości bólowych oka i miała ograniczone pole widzenia. Okazało się, że doznała fotokeratitis, czyli oparzenia słonecznego rogówki oka.

Bezpośrednie patrzenie na słońce, nawet przez kilka sekund, na plaży czy w górach w poszukiwaniu doskonałego ujęcia, może spowodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Może ją oparzyć także w sposób nieodwracalny tak jak wtedy, gdy obserwuje się zaćmienie słońca bez specjalnej ochrony. Specjaliści zaznaczają, że ekran smartfona bądź tabletu, wyeksponowany na słońce działa jako powierzchnia odbijająca tak jak lustro, a patrzenie na niego ma negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce.

Według okulistów, cytowanych przez agencję ADNKronos, należy unikać robienia selfie na słońcu i przedłużonego korzystania na nim z tabletu i smartfona bez okularów słonecznych.