Obserwuj w Google News

Tak starzeją się oczy. Na czym polega prezbiopia?

Aleksandra Sobieraj
3 min. czytania
Aktualizacja 07.11.2023
07.11.2023 15:48
Zareaguj Reakcja

Z wiekiem w ludzkim oku zachodzi wiele zmian, co wiąże się z problemami z widzeniem. Wadą wzroku związaną z upływem lat jest prezbiopia, czyli starczowzroczność, gdy brak elastyczności soczewki oka powoduje, że coraz gorzej widzimy z bliska. Specjalista optometrii klinicznej wyjaśnia, jak poradzić sobie z problemem.

Prezbiopia (starczowzroczność)
fot. materiały prasowe
  1. Prezbiopia – na czym polega starczowzroczność?
  2. Prezbiopia (starczowzroczność) – jakie są objawy?
  3. Czy prezbiopię można skorygować?

Organizm przez całe życie człowieka przechodzi szereg zmian, które również zachodzą w oku. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność i możliwość swobodnej zmiany kształtu, a więc również zdolność akomodacji. Źrenica staje się węższa i mniej czuła na światło. Pierwsze objawy prezbiopii (starczowzroczności)  to brak ostrości widzenia przedmiotów w bliskiej odległości, kiedy nie możemy odczytać drobnego druku, lub trudności z czytaniem zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Osoby, które zauważą u siebie pierwsze problemy, powinny zgłosić się do specjalisty, aby zweryfikować, czy są to pierwsze symptomy prezbiopii. Jak można skorygować tę wadę, wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta.

Prezbiopia – na czym polega starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność polega na utracie zdolności akomodacyjnych oka. Nie jest uznawana za chorobę ponieważ to naturalny proces starzenia się organizmu. Może występować u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem. To zespół zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w oku.

Oko posiada liczne mięśnie znajdujące się w gałce ocznej, które zmieniają kształt w zależności od potrzeb. Dzięki elastyczności soczewki możliwe jest jej dowolne dostosowywanie. Gdy soczewka bardziej się uwypukla, staje grubsza i ma więcej plusów – wtedy dobrze widzimy z bliska. Gdy powierzchnia spłaszcza się, obraz ma mniej plusów, soczewka jest cieńsza – w tej sytuacji lepiej widzimy daleko. Z wiekiem dochodzi do utraty elastyczności, co powoduje, że oko ma mniejsze możliwości widzenia na określone odległości. Zwiększa się również grubość i średnica soczewki, co powoduje nieodpowiednie załamanie światła.

Prezbiopia (starczowzroczność) – jakie są objawy?

Prezbiopia pojawia się najczęściej po 40. roku życia. Jej nasilenie jest spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, zażywaniem leków antydepresyjnych, cukrzycą, paleniem papierosów.

Najczęstszymi objawami starczowzroczności są:

  • rozmazany obraz
  • zmęczenie oczu
  • trudności z widzeniem z bliska
  • potrzeba mocniejszego światła.

Presbiopię można spowolnić w czasie, należy jednak stosować działania profilaktyczne takie jak ćwiczenia akomodacji oka czy odpowiednie odżywianie i suplementację.

Czy prezbiopię można skorygować?

Są możliwości, by skorygować wadę, jaką jest starczowzroczność. I nie są to tylko odpowiednio dobrane okulary czy soczewki kontaktowe.

– Starczowzroczność można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Istnieją jednak również zabiegi, które mogą pomóc w całkowitej korekcji. Trendem w światowej okulistyce jest korygowanie wad wzroku za pomocą laserowej korekcji. Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, odbywa się bardzo szybko, samo działanie lasera na oko zajmuje zaledwie 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty. Efekty są zauważalne już po kilku godzinach – mówi Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oczy są jednym z podstawowych narządów komunikacji i źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Im wcześniej zostaną wykryte różnego rodzaju wady wzroku, tym większe szanse na ich wyeliminowanie. Regularne badania okulistyczne są kluczowe w monitorowaniu stanu zdrowia oczu, w tym starczowzroczności. Specjalista może zalecić odpowiednie korekcyjne środki w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.