Doznała poparzenia oka. Przestrzega innych: nie popełnijcie tego błędu
Wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych może się fatalnie skończyć. Przekonała się o tym pewna kobieta, która po kilku godzinach plażowania doznała dolegliwości bólowych oka i miała ograniczone pole widzenia. Okazało się, że doznała fotokeratitis, czyli oparzenia słonecznego rogówki oka.

- Fotokeratitis – co to za dolegliwość?
- Oparzenia oczu, Jakie są objawy fotokeratitis?
- Fotokeratitis – studium przypadku
- Fotokeratitis – jak wygląda leczenie?
- Jak uniknąć oparzenia oka?
Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż modowy dodatek, to konieczność, zwłaszcza w słoneczne (nawet zimowe!) dni. Chronią one nasze oczy przed poparzeniem słonecznym. Przekonała się o tym 47-letnia Amerykanka – Dana Galiano – która opalała się na plaży. Po powrocie do domu uświadomiła sobie, że ma uczucie pieczenia oczu, a także ograniczone widzenie, zwłaszcza na krótkie odległości. Te dolegliwości były wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu – jej oczy doznały częściowego poparzenia rogówki.
Fotokeratitis – co to za dolegliwość?
Dolegliwość, której doznała kobieta nazywa się fotokeratitis – to oparzenie słoneczne pojawiające się na rogówce. To bolesna dolegliwość wywołana jest zbyt długą ekspozycją na promienie ultrafioletowe. Mogą one tymczasowo uszkodzić rogówkę (przezroczystą część oka przed źrenicą) i spojówkę (przezroczystą warstwę tkanki pokrywającą wewnętrzną stronę powieki i białka oka). Fotokeratitis najczęściej dotyka osób, które zbyt długo przebywają na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne, bezchmurne dni, osób mieszkających w górach (im wyżej, tym większa ekspozycja na promienie UV) oraz strefie równikowej, a także wielbicieli plażowania oraz solariów.
Oparzenia oczu, Jakie są objawy fotokeratitis?
Gdy dojdzie do oparzenia słonecznego na rogówce, mogą pojawić się poniższe objawy:
- ból lub zaczerwienienie oczu,
- łzawienie oczu,
- niewyraźne widzenie,
- nadwrażliwość na światło,
- drganie i obrzęk powiek,
- uczucie piasku w oczach,
- chwilowa utrata wzroku,
- widzenie aureoli,
- bóle głowy,
- zmiany widzenia koloru.
Objawy te mogą trwać od 6 do 48 godzin. Czas gojenia i regeneracji rogówki zależy od czasu przebywania na słońcu i rozległości oparzenia rogówki. Im dłużej jesteś narażony na działanie promieni UV, tym poważniejsze mogą być konsekwencje tego działania, np. długotrwała ekspozycja na nawet niewielkie ilości promieniowania UV zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej, a także raka powiek.
Fotokeratitis – studium przypadku
Wspomniana na początku Dana Galiano – jak powiedziała lekarzom – spędziła kilka godzin na plaży, opalając się. Nie zakładała okularów przeciwsłonecznych, by mieć równą opaleniznę. Nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji tego postępowania. Dopiero po powrocie do domu poczuła ból oka, który nie ustępował przez kilka godzin. Początkowo myślała, że wpadły jej do oka ziarenka piasku i to one są przyczyną tego dyskomfortu. Ból po kilku godzinach (i po tabletce przeciwbólowej) minął. Jednak kobieta dostrzegła w prawym oku dziwny ślad, ale zignorowała go. O pomoc okulistę poprosiła dopiero tydzień później, gdy znowu poszła na plażę i po powrocie pojawiły się podobne objawy. W trakcie badania okulistycznego okazało się, że doznała oparzenia słonecznego w prawym oku i został po nim ślad.
Okazało się, że kobieta nie nosi stale okularów przeciwsłonecznych, lekarze uświadomili jej, że to wielki błąd. Jeśli nie będzie chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym, jej wzrok może się pogorszyć, może nawet stracić widzenie. Choć fotokeratitis jest dolegliwością przemijającą, to może pozostawić po sobie ślad, a każde uszkodzenie rogówki zwiększa ryzyko pojawianie się powikłań, a nawet utraty wzroku.
Lekarze podkreślają, że nie są znane statystyki dotyczące oparzenia słonecznego rogówki oka, bo pacjenci często bagatelizują je i biorą na karb zanieczyszczenia oka (np. piaskiem), zmęczenia oczu czy suchości oka.
Fotokeratitis – jak wygląda leczenie?
Jeśli wystąpią objawy sugerujące oparzenie oczu, trzeba natychmiast przerwać ekspozycję na słońce. Najlepiej schronić się w domu, w zaciemnionym pokoju. Zaleca się też zdjęcie soczewek kontaktowych, jeśli je nosimy.
Nie wolno trzeć oczu. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości mogą być sztuczne łzy. Warto też skonsultować się z okulistą, być może przepisze on krople do oczu z antybiotykiem, jeśli istnieje ryzyko zakażenia oka.
Jak uniknąć oparzenia oka?
Aby zminimalizować ryzyko oparzenia rogówki oka, należy:
- Nosić okulary przeciwsłoneczne, np. z panelami bocznymi (zaleca się oczywiście okulary dobre, mające filtry polaryzacyjne!). Blokują lub pochłaniają one od 99% do 100% promieni UV.
- Nosić kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem, gdy wychodzimy na zewnątrz.
- Przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę w celu przeprowadzenia pełnego badania wzroku.
- Jeśli nosimy soczewki, warto pomyśleć o soczewkach absorbujących promieniowanie UV.
Źródło: Photokeratitis, Austin Rohl, Vatinee Y. Bunya, Christina Moon, Austin Rohl, American Academy of Ophthalmology, April 19, 2023