Obserwuj w Google News

Tak nieświadomie niszczysz swój wzrok. 6 codziennych błędów

3 min. czytania
05.10.2023 12:44
Zareaguj Reakcja

Ponad połowa pełnoletnich mieszkańców Polski ma jakiś problem ze wzrokiem. O ile narząd wzroku działa coraz gorzej w miarę upływu lat i jest to naturalny proces, nasze codzienne nawyki też mają znaczenie. Niektóre błędy popełniamy zupełnie nieświadomie. Czego unikać i jakie objawy powinny zaniepokoić? Wyjaśniają specjaliści.

6 błędów, które niszczą wzrok
fot. Shutterstock
  1. Czego nie lubią Twoje oczy? 6 codziennych błędów
  2. Długie godziny przed ekranem
  3. Noszenie niewłaściwych okularów
  4. Uboga dieta
  5. Palenie papierosów
  6. Nienoszenie okularów
  7. Nieodpowiednie oświetlenie

Wzrok to zmysł, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Często doceniamy go jednak dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować. Lekarze ostrzegają: ślepnie coraz więcej Polaków. Czy da się temu zapobiec? Znaczenie mają zwyczajne, codzienne czynności, jak i regularne badania. Jeżeli często zmagamy się z suchością oczu, bólami głowy, niewyraźnym widzeniem, czy mroczkami przed oczami, to znaczy, że należy skonsultować się z lekarzem. Podstawowe badania należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Pamiętajmy, że schorzenia takie jak jaskra, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej często rozwijają się bez zauważalnych objawów we wczesnych stadiach.

W wypowiedzi dla Dailymail dr Jørn Slot Jørgensen z Laser Eye Clinic w Londynie oraz Evelyn Mensah, konsultant okulista i chirurg okulista w szpitalu Central Middlesex, podpowiadają, w jaki sposób nieświadomie zwiększamy ryzyko chorób oczu.

Czego nie lubią Twoje oczy? 6 codziennych błędów

By zadbać o oczy, wystarczy trochę zmodyfikować codzienne przyzwyczajenia. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mogą być one groźne. Wśród nawyków, których należy szczególnie unikać, specjaliści wymieniają przede wszystkim:

Długie godziny przed ekranem

Nasz wzrok nie lubi niebieskiego światła ekranu komputera czy telefonu. Jeżeli spędzasz w pracy 8 godzin przed komputerem, po pracy staraj się odpoczywać w inny sposób. Najlepszym odpoczynkiem dla oczu jest zmiana otoczenia, np. spacer w lesie, kiedy możemy bez problemu spojrzeć w dal. Spędzanie kilkunastu godzin przed ekranem skutkuje tzw. zmęczeniem cyfrowym, co objawia się suchością i podrażnieniami oczu, bólem głowy, zaburzeniami koncentracji. Aby tego uniknąć, w trakcie pracy warto co 20 minut zrobić sobie przerwę i popatrzeć w przestrzeń przynajmniej przez kilka sekund. Im częściej, tym lepiej.

Noszenie niewłaściwych okularów

Latem warto nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną przeciw promieniowaniu UV. Patrzenie w słońce bezpośrednio przyczynia się do zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Częsta ekspozycja na promieniowanie UV może również przyspieszyć rozwój narośli na powierzchni oczu zwanych skrzydlikami.

Uboga dieta

Dieta dobra dla oczu powinna zawierać przede wszystkim produkty będące źródłem kwasów omega-3. Zapobiegają one zespołowi suchego oka, obniżają też ciśnienie wewnątrz gałki oka. plamka żółta – część siatkówki, która przetwarza to, co widzisz bezpośrednio przed sobą – zawiera naturalne pigmenty, takie jak luteina i zeaksantyna, które znajdują się w ciemnozielonych warzywach liściastych (szpinak i jarmuż). Zdrowie oczu pomagają utrzymać również witaminy A, C, E. Jednym słowem, warto jeść jak najwięcej warzyw i owoców.

Palenie papierosów

Papierosy wpływają na wszystkie narządy w ciele, w tym narząd wzroku. Palenie przyczynia się m.in. do rozwoju zapalenia spojówek, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Dobra wiadomość jest taka, że ludzki organizm posiada niezwykłą zdolność regeneracji. Dlatego warto rzucić palenie w każdym momencie życia.

Nienoszenie okularów

Jeżeli lekarz zalecił nam noszenie okularów podczas czytania czy innych czynności, należy tego przestrzegać. Gdy mamy już pewne ubytki, gdy nie zakładamy okularów, mięśnie oczu są dodatkowo przeciążone, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób i potęguje ogólne zmęczenie.

Nieodpowiednie oświetlenie

Zawsze, gdy czytasz, dbaj o dokładne oświetlenie książki. Unikaj sytuacji, gdy patrzysz na różne przedmioty po ciemku, wytężając wzrok. Cięższa praca oczu prowadzi do zmęczenia, dyskomfortu i pogorszenia widzenia.