Obserwuj w Google News

Zespół suchego oka: piecze, boli, drapie. Na czym polega?

2 min. czytania
Aktualizacja 01.12.2020
08.05.2019 12:14
Zareaguj Reakcja

Zespół suchego oka to schorzenie wywołane niedostateczną produkcją łez (filmu łzowego) lub ich nieodpowiednim składem, czego skutkiem jest nieodpowiednie nawilżenie oka. Zespół suchego oka uznawany jest za chorobę cywilizacyjną, związaną ze spędzaniem dużej ilości czasu przed monitorami i przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Suche oczy są podrażnione i swędzące
fot. Shutterstock

Zespół suchego oka to zespół chorób, które charakteryzują się nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka przez łzy (film łzowy). Efektem nieprawidłowego nawilżenia oka jest wysychanie spojówki i rogówki, co objawia się pieczeniem oczu, ich swędzeniem i podrażnieniem. 

Zespół suchego oka: przyczyny

Zespół suchego oka może być powodowany

Zespół ten stwierdza się często u kobiet w okresie menopauzy, a także u chorych na choroby autoimmunologiczne, w tym zapalenie stawów, kolagenoza, twardzina skórna, zespół Sjögrena. Zespół suchego oka może towarzyszyć chorobom dermatologicznym i neurologicznym, może również występować po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki lub pojawiać się w wyniku stosowania niektórych leków: przeciwhistaminowych, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie krwi, antykoncepcyjnych. Na zespół suchego oka skarżą się często nałogowi palacze.

Zespół suchego oka: objawy

Objawami zespołu suchego oka są głównie pieczenie oczu i uczucie suchości. Nie każdy jednak odczuwa suchość oczu i brak tego objawu nie wyklucza choroby. Produkcja łez może być prawidłowa, ale może się zdarzyć, że łzy nie będą mogły odpowiednio nawilżyć powierzchni oka, co zdarza się w przypadku nieprawidłowego składu filmu łzowego.

  • wydzielinę surowiczą w worku spojówkowym;
  • przekrwienie oka;
  • drapanie;
  • ból;
  • obrzęknięte powieki;
  • światłowstręt;
  • uczucie piasku pod powiekami.

Objawy zespołu suchego oka nasilają się zimą z powodu ogrzewania lub zimnego powietrza, a także w suchym, gorącym klimacie i w pomieszczeniach klimatyzowanych lub silnie z powodu nadmiernego parowania. Na objawy choroby skarżą się często osoby pracujące przy komputerze, a wynika to z rzadszego mrugania i rozprowadzania filmu łzowego na powierzchni oka.

Osoby zmagające się z zespołem suchego oka zazwyczaj źle tolerują noszenie soczewek kontaktowych.

Zespół suchego oka: leczenie

Objawy zespołu suchego oka mają charakter przewlekły. Leczenie polega na ciągłym łagodzeniu objawów: uzupełnianiu filmu łzowego poprzez dostarczanie środka zwilżającego w postaci preparatów typu „sztuczne łzy”.

Zespół suchego oka sprawia, że oczy są bardziej narażone na podrażnienia i infekcje. Poprzez odsłoniętą rogówkę mogą wnikać bakterie, wirusy, grzyby, dlatego należy dbać o odpowiednie nawilżenie oczu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl