Obserwuj w Google News

10 sposobów, które przyniosą ulgę podrażnionym oczom

3 min. czytania
Aktualizacja 30.03.2022
09.04.2021 14:00
Zareaguj Reakcja

Pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie spojówek – to objawy podrażnienia oczu, które możesz odczuwać, jeśli zbyt dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera, na oglądaniu seriali albo czytaniu przy złym świetle. Są jednak sposoby, by pozbyć się tych dolegliwości.

10 sposobów, które przyniosą ulgę podrażnionym oczom
fot. Shutterstock
  1. Zrób ciepły kompres
  2. Dostosuj oświetlenie i jasność ekranu
  3. Noś okulary do komputera
  4. Zakryj oczy dłonią
  5. Prawidłowo ustaw monitor
  6. Zrób okłady z herbaty
  7. Ćwicz mięśnie oczu
  8. Często wstawaj sprzed komputera
  9. Nawilżaj powietrze
  10. Wypróbuj sztuczne łzy

Zawsze najlepiej usunąć przyczyny dolegliwości niż leczyć ich skutki. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza gdy większą część dnia spędza się przed monitorem komputera w pracy. Jednak pewien wpływ na to, czy twoje oczy będą bardziej czy mniej zmęczone, oczywiście masz. Możesz na przykład prawidłowo ustawić monitor czy wybrać odpowiednie światło do czytania książki lub oglądania telewizji. Jeśli często masz zmęczone, podrażnione oczy, wypróbuj poniższe sposoby.

1. Zrób ciepły kompres

Ciepłe okłady nawilżą, złagodzą ból, pobudzą krążenie krwi, rozluźnią mięśnie gałki ocznej. Umyj ręce, aby nie przenieść do oczu bakterii, a potem zanurz ściereczkę w przegotowanej i ostudzonej wodzie (powinna być tylko letnia). Okład połóż na oczy na 5-10 minut.

2. Dostosuj oświetlenie i jasność ekranu

Każda czynność wymaga innego rodzaju światła. Na czas oglądania telewizji włącz w pokoju łagodne światło. Kiedy czytasz, światło powinno znajdować się za tobą, poza zasięgiem oczu, i być skierowane w stronę książki. Korzystając z komórki, tabletu czy komputera, dostosuj natomiast jasność ekranu do poziomu światła wokół. Ustaw kontrast tak, by oczy nie musiały się wysilać.

3. Noś okulary do komputera

Okulary do komputera powinny mieć powłokę antyrefleksyjną, która eliminuje uciążliwe dla oczu odblaski świetlne powstające na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Na zewnętrznej powierzchni szkła okularów możesz widzieć odbicie ekranu, a na wewnętrznej odbicie własnego oka. Powoduje to szybsze męczenie się oczu. Pamiętaj, że powłoka antyrefleksyjna to nie to samo, co powłoka blokująca niebieskie światło. Okulary z blokadą niebieskiego światła mogą poprawić komfort pracy, ale nie zapobiegają zmęczeniu oczu.

4. Zakryj oczy dłonią

Ta technika jest łączona z tzw. metodą Batesa, jedną z alternatywnych sposobów leczenia oczu. Jej twórca uważał, że okulary nie są jedynym sposobem leczenia wad wzroku. Badania wykazały jednak, że jego metoda nie koryguje wad wzroku, jednak… samo zakrycie oczu dłońmi może pomóc w łagodzeniu zmęczenia. Wystarczy delikatnie położyć dłonie na zamkniętych oczach, nie przyciskając ich.

5. Prawidłowo ustaw monitor

Upewnij się, że ekran znajduje się w odległości około 50-70 cm od twarzy. Środek ekranu powinien znajdować się nieco poniżej poziomu oczu (10-12 cm). Warto mieć krzesło z regulacją wysokości siedziska – to wiele ułatwia. Pamiętaj też o dopasowaniu rozmiaru tekstu, aby nie mrużyć oczu.

6. Zrób okłady z herbaty

Herbata sprawdzi się nie tylko jako ciepły napój, bo można z niej zrobić także relaksujący zimny kompres na oczy. Po zaparzeniu czarnej albo rumiankowej herbaty włóż torebki do czystego pojemnika i schłódź w lodówce. Zimne połóż na powiekach – pomogą ukoić oczy, zmniejszą opuchliznę.

7. Ćwicz mięśnie oczu

W oczach są mięśnie i można je trenować. Wypróbuj takie ćwiczenie: wyciągnij rękę przed siebie i umieść palec kilkanaście centymetrów od oczu. Skup się najpierw na nim, a potem na dali, potem znów na placu i na dali. Powtórz kilka razy. Możesz też zamknąć oczy, skierować je w górę , a następnie w dół, potem w prawo i w lewo. Te ćwiczenia pomogą zmęczonym oczom.

8. Często wstawaj sprzed komputera

Korzystając z urządzeń typu komputer, tablet, smartfon, trzeba robić regularne przerwy. Najlepsza jest zasada z angielska zwana: 20-20-20 - co 20 minut rób 20-sekundową przerwę, aby spojrzeć na coś oddalonego o 20 stóp (to ok. 6 m). A po każdych 2 godzinach spędzonych przed ekranem, odpocznij przez 15 minut.

9. Nawilżaj powietrze

Przesuszenie oczu (sprawdź, czy nie masz zespołu suchego oka) jest bardzo niekomfortowe, powoduje też, że oczy szybciej się męczą. Nawilżaj powietrze za pomocą nawilżacza powietrza - to pomaga nie tylko w oddychaniu. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach to ok. 50 proc. W chłodne pory roku, gdy działa centralne ogrzewanie, wbrew pozorom, trudno utrzymać w domu wilgotność na tym poziomie.

10. Wypróbuj sztuczne łzy

Sztuczne łzy to nawilżające krople do oczu – są dostępne bez recepty i przynoszą ulgę suchym, zmęczonym oczom. Można ich używać na co dzień, aby zapobiegać wysuszeniu oczu, nie tylko gdy już cię pieką. Pracując przy komputerze, pamiętaj o częstszym mruganiu. Człowiek zazwyczaj mruga 15 razy na minutę, ale ta częstość spada do 5-7 razy podczas siedzenia przed monitorem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD