Naukowcy opracowali eliksir młodości. Odwrócili zegar biologiczny i przywrócili wzrok
Naukowcy odwrócili zegar biologiczny myszy, odwracając tym samym procesy prowadzące do utraty wzroku związanej z wiekiem. Okazało się, że można ''odmłodzić'' komórki i zmusić je do regeneracji. To odkrycie może okazać się przełomowe w opracowaniu metod leczenia jaskry, która jest główną przyczyną utraty widzenia na całym świecie, a także innych chorób związanych za starzeniem się organizmu.

Naukowcom z Harvard Medical School udało się przywrócić wzrok myszom w podeszłym wieku, odwracając zegar biologiczny komórek nerwu wzrokowego. To nowe podejście do odwracania procesu starzenia się, poprzez przeprogramowanie niektórych komórek do ''młodszego'' stanu, w którym działają procesy naprawcze.
Specjalna terapia genowa przywróciła wzrok zwierzętom cierpiącym na ludzki odpowiednik jaskry.
Praca zespołu badaczy, opisana w ''Nature'', stanowi pierwszy dowód na to, że możliwe jest bezpieczne ''odmłodzenie'' komórek.
Osiągnięcie naukowców jest pierwszą udaną próbą odwrócenia utraty wzroku wywołanej jaskrą, a nie jedynie powstrzymania postępu choroby. Jeśli zostanie powtórzone w dalszych badaniach, podejście to mogłoby utorować drogę dla terapii promujących naprawę tkanek w różnych narządach oraz odwrócenie starzenia się i chorób związanych z wiekiem u ludzi.
''Eliksir młodości'' na choroby związane ze starością
Starzenie wpływa na organizm na wiele sposobów - między innymi poprzez dodawanie, usuwanie lub zmienianie grup chemicznych, takich jak grupy metylowe w DNA. Te epigenetyczne zmiany kumulują się wraz z wiekiem.
Naukowcy z Harvard Medical School postawili sobie pytanie: ''Jeśli zmiany epigenetyczne są motorem starzenia, czy można zresetować epigenom?''. Postanowili cofnąć zegar biologiczny.
Zespół badawczy wykorzystał specjalne wirusy, które nie są w stanie same się namnażać i nie są szkodliwe, do wprowadzenia do siatkówki myszy trzech genów Oct4, Sox2 i Klf4, które normalnie są aktywne na etapie rozwoju embrionalnego.
Trzy wykorzystane przez nich geny należą do listy czterech tak zwanych czynników Yamanaki, czyli genów, za pomocą których można cofnąć dorosłe komórki do stanu komórek macierzystych - indukowanych komórek pluripotencjalnych.
ZOBACZ: „Białko nieśmiertelności” — polska recepta na jaskrę?
Zastosowana terapia genetyczna pozwoliła na regenerację uszkodzonego nerwu wzrokowego i przywróciła wzrok myszom cierpiącym na odpowiednik ludzkiej jaskry - choroby, która jest główną przyczyną utraty wzroku na świecie. Terapia genowa cofnęła też skutki związanej z wiekiem utraty wzroku u zwierząt, które nie miały jaskry.
Choć właściwie wszystkie komórki organizmu mają to samo DNA, to w zależności od ich etapu rozwoju i funkcji aktywne są inne geny. Kontrola tych procesów odbywa się na poziomie epigenetycznym, kiedy konkretne geny stają się aktywne lub nieaktywne bez zmian kodu DNA. Najprawdopodobniej to właśnie błędy epigenetyczne odpowiadają za rozwój chorób towarzyszących starzeniu się. Naukowcy z Harvard Medical School postanowili tą wiedzę wykorzystać i odwrócić te procesy.
Badaczom z HMS udało się utrzymać komórki i tkanki u żywych zwierząt w młodszym stanie, a zastosowana terapia nie wykazała żadnych efektów ubocznych.
Naukowcy zapowiadają testy kliniczne u osób z jaskrą już w ciągu dwóch lat.
Źródło: nature.com