Obserwuj w Google News

Nagła, chwilowa utrata wzroku – skąd się bierze? LISTA chorób

3 min. czytania
Aktualizacja 18.01.2022
18.01.2022 10:06
Zareaguj Reakcja

Nagła utrata wzroku, która trwa przez kilka minut, zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych i nie należy lekceważyć tej dolegliwości. Jakie są główne przyczyny nagłej ślepoty?

Nagła, chwilowa utrata wzroku: 9 przyczyn
fot. Shutterstock
  1. Zator tętnicy środkowej siatkówki
  2. Choroby zapalne nerwu wzrokowego
  3. Odwarstwienie siatkówki
  4. Choroby okulistyczne
  5. Przebyty udar
  6. Przejściowe zniewidzenie
  7. Neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego
  8. Cukrzyca
  9. Choroby neurologiczne
  10. Chwilowa utrata wzroku – do jakiego lekarza się zgłosić?

Zaburzenia widzenia obejmują wszystkie nieprawidłowości związane z działaniem narządu wzroku. Najczęściej problemy ze wzrokiem dotyczą osłabienia ostrości, ale mogą również przybrać formę nagłej, całkowitej utraty wzroku. W każdym przypadku jest to stan alarmujący. Problemy z narządem wzroku mogą pojawiać się bez żadnych sygnałów poprzedzających. Natychmiastowa, bezbolesna utrata wzroku polega całkowitej utracie pola widzenia. Nasilenie niewidzenia zależy od choroby, która je wywołuje. Utracie wzroku  może towarzyszyć ból gałki ocznej, mdłości i zawroty głowy. Zazwyczaj po kilku minutach narząd wzroku zaczyna funkcjonować poprawnie. Nagła utrata wzroku może przytrafić się osobie w każdym wieku, dotyczy również dzieci. To niepokojący stan, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Gdy mamy do czynienia z zaburzeniami widzenia tego typu, należy jak najszybciej zgłosić się na SOR lub do poradni specjalistycznej.

Z reguły nagła utrata wzroku jest konsekwencją zaburzeń okulistycznych, ale może również świadczyć o innych schorzeniach, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Ustalenie dokładnych przyczyn nagłej utraty wzroku jest możliwe jedynie po wykonaniu szczegółowych badań. Jakie są możliwe przyczyny nagłej, bezbolesnej utraty wzroku? Oto najważniejsze stany chorobowe, które objawiają się w ten sposób:

Zator tętnicy środkowej siatkówki

Zator objawia się gwałtowną utratą widzenia, która może być poprzedzona przejściowymi zaburzeniami, takimi jak zamglony obraz, mroczki przed oczami czy wrażenie „zasłony” przed oczami. Zator tętnicy środkowej siatkówki widoczny jest w badaniu dna oka.

Choroby zapalne nerwu wzrokowego

Neuropatia nerwu wzrokowego można podzielić ze względu na lokalizację zmian chorobowych. Wyróżniamy pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oraz zapalenie nerwu wzrokowego siatkówki. W przypadku chorób zapalnych, u chorego, oprócz zaburzeń widzenia mogą pojawić się także silne bóle w obrębie gałki ocznej jak i poza nią. Pacjent może odczuwać przeszywający ból  w okolicy czoła, oczodołów i policzków.

Odwarstwienie siatkówki

To oddzielenie warstwy sensorycznej siatkówki od nabłonka barwnikowego. Pogorszenie widzenia objawia się ciemną plamą w polu widzenia, która obejmuje coraz większy obszar w miarę rozszerzania się obszaru odwarstwienia. Odwarstwienie siatkówki może poprzedzić błysk w oku.

Choroby okulistyczne

Nagła, bezbolesna utrata wzroku może być jednym z objawów świadczących o rozwoju schorzeń okulistycznych, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Przebyty udar

Większość pacjentów po udarze doświadcza zaburzeń narządu wzroku. Problemy z widzeniem zgłasza niemal 60 procent pacjentów. Utrata wzroku następuje w wyniku uszkodzenia płatów mózgu. Pourazowe uszkodzenie nerwu wzrokowego może objawiać się obniżeniem ostrości widzenia, jak i nagłą utratą wzroku. Po udarze u wielu pacjentów może wystąpić również oczopląs czy podwójne widzenie.

Przejściowe zniewidzenie

W wielu przypadkach chwilowa utrata wzroku jest spowodowana niedokrwieniem, które mija samoistnie po ok. 20 minutach. Przejściowe zniewidzenie to bezbolesna dolegliwość. Objawia się częściową lub całkowitą utratą wzroku. Osoba, która doświadcza przejściowego zniewidzenia, może mieć wrażenie przesuwania się czarnej „zasłony” w górę i dół.

Neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego

Obejmuje grupę chorób, które są związane z nadużywaniem toksycznych substancji (m.in. alkoholu i tytoniu). Stosowanie używek w nadmiarze prowadzi do niedożywienia i niedoboru witamin, co wpływa na funkcjonowanie nerwu wzrokowego.

Cukrzyca

Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Choroba w zaawansowanym stadium objawia się częściową utratą pola widzenia.

Choroby neurologiczne

Jeśli zaburzeniom widzenia towarzyszą duszności, bóle głowy, mdłości i zasłabnięcia, może to świadczyć o chorobach neurologicznych, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory nerwu wzrokowego czy zanik nerwu wzrokowego.

Chwilowa utrata wzroku – do jakiego lekarza się zgłosić?

Objawy okulistyczne często występują w chorobach ogólnoustrojowych (takich jak cukrzyca czy zaburzenia neurologiczne), dlatego diagnostyka i leczenie prowadzone są nie tylko przez okulistę, ale i innych lekarzy, m.in. neurologa czy kardiologa. Najpierw należy udać się na wizytę do okulisty (lub na dyżur okulistyczny). Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie oceni stan narządu wzroku (poprzez badanie reakcji źrenic i gałki ocznej). W wielu przypadkach wykonuje się również ultrasonografię gałki ocznej. Dalsza diagnostyka zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Terapia nagłej utraty widzenia polega przede wszystkim na wyleczeniu podstawowej choroby, która prowadzi do tego typu zaburzeń.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, kodano.pl