Obserwuj w Google News

Ten sposób pomoże odpocząć oczom. Wypróbuj metodę 20-20-20

2 min. czytania
Aktualizacja 23.10.2021
21.10.2021 11:04
Zareaguj Reakcja

Zdalna praca przed komputerem mocno zmieniła sposób, w jaki funkcjonujemy. Niektórzy tak mocno skupiają się na zadaniach, że przez parę godzin nie odrywają wzroku od monitora. To szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla oczu. Pomoże metoda 20-20-20.

Metoda 20-20-20 na zmęczone oczy
fot. Shutterstock

Jeśli od ponad półtora roku pracujesz zdalnie, być może już odczuwasz skutki zdrowotne tej sytuacji. Choć praca z domu jest wygodna, bo oszczędzasz czas na dojazdach i mniej rzeczy cię rozprasza, to ma to także swoje złe strony. Godziny mijają, a ty mało się ruszasz i rzadko odrywasz wzrok od ekranu. To źle wpływa na oczy, zresztą nie tylko na nie.

Wypróbuj metodę 20-20-20 na zmęczone oczy

Długie wpatrywanie się w ekran może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy, które wpływają na to, jak produktywnie pracujesz. Jest jednak dobra metoda, by zrelaksować wzrok: metoda 20-20-20.

Metoda 20-20-20 dla zdrowia oczu jest niezwykle prosta: co 20 minut oderwij wzrok od komputera i spójrz na coś oddalonego o 20 stóp (ok. 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund.

Nazwę tego triku trudno dokładnie przełożyć na język polski, bo pochodzi on z krajów anglosaskich – my powinniśmy ją w zasadzie nazwać metodą 20-6-20. Niezależnie jednak, jak ją nazwiemy, najważniejsze jest to, że daje odpoczynek nie tylko oczom, ale także mózgowi. To ważne dla zdrowia – fizycznego i psychicznego.

Ustaw przypominajkę w komputerze

Niewstawanie od komputera nie tylko źle wpływa na oczy i powoduje gorszą jakość pracy. Jeśli godzinami nie wstajesz, może się to skończyć  bólami pleców i bioder, które wynikają ze złej pozycji, w jakiej siedzisz, sztywnych mięśni oraz napiętej szyi i ramion. Dlatego koniecznie pamiętaj, by w trakcie pracy trochę się poruszać, a już na pewno wstać i pochodzić przez kilka minut czy się rozciągnąć.

Najlepiej ustawić sobie przypominajkę:

  • jeśli pracujesz na przeglądarce Chrome, ściągnij rozszerzenie o nazwie: eyeCare - Protect your vision (wystarczy wyguglać). Możesz ustawić tam czas, co jaki będzie włączał się alarm (zalecamy co 20 minut – dla oczu)
  • możesz też po prostu ustawić sobie alarm w telefonie, wybierz tylko jakiś przyjemny dźwięk, by zbyt szybko cię nie zirytował.

Jeśli czujesz, że pogorszył ci się wzrok, koniecznie idź do okulisty. Umów się też do lekarza, jeśli odczuwasz ból kręgosłupa czy bioder.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.