Obserwuj w Google News

Krótkowzroczność – jak zapobiegać tej wadzie wzroku? Porady okulistki

Monika Karbarczyk
4 min. czytania
Aktualizacja 20.12.2020
17.12.2020 19:52
Zareaguj Reakcja

Krótkowzroczność to wada wzroku, którą wykrywa się u coraz większej liczby osób. Szacuje się, że obecnie ma ją 1,6 mld osób. Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Jak zapobiegać krótkowzroczności?
fot. Shutterstock

Krótkowzroczność charakteryzuje się skupianiem promieni światła przed siatkówką oka, co uniemożliwia dokładne i ostre widzenie oddalonych przedmiotów. Krótkowidz widzi oddalone od niego przedmioty niewyraźnie, często mruży oczy.

Krótkowzroczność – dlaczego coraz więcej osób ma tę wadę?

Krótkowidzów przybywa w bardzo szybkim tempie. Coraz częściej tę wadę diagnozuje się u dzieci. Przyczyn krótkowzroczności należy się dopatrywać m.in. w rozwoju cywilizacyjnym oraz wczesnym rozpoczęciu edukacji szkolnej. Już najmłodsze dzieci wykonują wytężoną pracę wzrokową, czytając, pisząc czy korzystając komputera. A nabyta w dzieciństwie  wada wzroku zostaje z nami do końca życia.

Krótkowzroczność – jak zapobiegać tej wadzie?

Jak uchronić siebie i naszych najbliższych przed krótkowzrocznością? To pytanie podstawowe i jest na nie dość prosta odpowiedź. Naturalne światło. To ono ma ogromne znaczenie w profilaktyce krótkowzroczności.

Ekspozycja na naturalne światło jest ściśle związana ze zmniejszaniem progresji krótkowzroczności. Gałka oczna krótkowidza jest dłuższa niż u osoby ze zdrowym wzrokiem, ale dzięki przebywaniu na słońcu możemy ograniczać jej rozrost i pogłębianie wady. Zależność ta jest już wykorzystywana w Chinach, gdzie liczba dzieci z nieskorygowaną wadą w najbliższym czasie ma osiągnąć 100 milionów. W związku z pozytywnym działaniem promieni słonecznych powstają tam przeszklone szkoły, a rząd wprowadził nakaz spędzania przez uczniów 20 minut na słońcu w trakcie zajęć. 20 minut to niewiele, zwłaszcza że zaleca się przebywanie na zewnątrz minimum 2 godziny dziennie, ale każde oderwanie się od pracy z bliska i równoważenie wysiłku wzrokowego zajęciami w przestrzeni działa dobrze na oczy.
Krótkowzroczność w Europie rozwija się nieco wolniej niż w państwach azjatyckich, ale podejmowane przez nie działania powinny być dla nas inspiracją, dzięki której możemy zapobiegać rozwojowi wady.

Krótkowzroczność – zadbaj o odpowiednią higienę pracy

Codzienna ekspozycja na promienie słoneczne nie wystarczy, aby uchronić się przed krótkowzrocznością. Istotne jest również stworzenie odpowiednich warunków do pracy i nauki oraz pamiętanie o relaksie dla oczu. Co to oznacza?

  1. Warto zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia – zapewni to większy komfort widzenia i umożliwi zachowanie dystansu między oczami a książką lub ekranem.
  2. Istotna jest także postawa podczas czytania czy korzystania z laptopa – wykonywanie tych czynności na leżąco brzmi kusząco, ale dla dobra oczu powinniśmy tego unikać i wybierać siedzenie przy biurku.
  3. Odpowiednie ustawienie monitora komputera lub laptopa. Powinien on się znaleźć w odległości 50-70 centymetrów od twarzy, tak by górna krawędź ekranu znajdowała się na linii wzroku.
  4. Należy robić krótkie 20-sekundowe przerwy co 20 minut. W tym czasie należy patrzeć w dal, najlepiej przez okno. Skupianie wzroku na obiektach, które znajdują się daleko od nas, odpręża oczy i pomaga w ich nawilżeniu.
  5. Należy pamiętać o ćwiczeniach rozluźniających układ wzrokowy. Należy w tym celu wykonywać powolne, naprzemienne ruchy gałkami ocznymi w lewą i prawą stronę. Taką gimnastykę możemy wykonywać zarówno przy zamkniętych, jak i otwartych powiekach, pamiętając o utrzymaniu głowy w stałej pozycji.  
  6. Należy pamiętać o codziennych spacerach lub innej aktywności na świeżym powietrzu (np. przejażdżce rowerowej). Nasze oczy potrzebują zrównoważenia pracy wzrokowej zajęciami w przestrzeni.
  7. Nie traktujmy telefonu czy tabletu jako zabawki, która zapewni nam chwilę spokoju. Zamiast siedzieć przy laptopie czy telefonie kolejne godziny, zadbajmy o inne, bezpieczniejsze dla oczu rozrywki.
  8. Regularnie odwiedzajmy okulistę, który sprawdzi stan oczu i w razie potrzeby wprowadzi odpowiednie leczenie.

Krótkowzroczność –  jak wygląda leczenie krótkowzroczności?

Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale gdy mamy już tę wadę leczenie krótkowzroczności jest konieczne, by wada się nie pogłębiała. Oczywiście nie należy rezygnować z opisanych powyżej działań profilaktycznych, bo są one również jednym z elementów leczenia.
Współczesne wytyczne kliniczne rekomendują pełną korekcję, ale zwykłe okulary czy soczewki nie zahamują rozwoju wady, dlatego w leczeniu optycznym stosuje się:

  • soczewki twarde – zakłada się je na noc, w trakcie snu delikatnie zmieniają kształt rogówki, dzięki czemu po ich zdjęciu zapewnione jest ostre widzenie przez cały dzień;
  • soczewki progresywne – umożliwiają doskonałe widzenie zarówno z bliska jak i daleka. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla starszych krótkowidzów, u których występuje również pogorszenie widzenia z małej odległości. Używając tych soczewek, mogą zrezygnować z tzw. okularów do czytania. Mali pacjenci mogą także korzystać ze specjalnych, dziennych soczewek dwuogniskowych, które jednocześnie korygują wzrok i zatrzymują postęp wady.  

U dzieci borykających się z krótkowzrocznością korzysta się również z terapii farmakologicznej atropiną o stężeniu 0,01%. Niskie stężenie leku gwarantuje bardzo dobre rezultaty w hamowaniu rozwoju wady i jest bezpieczne, nawet przy długotrwałej kuracji.
Nie jesteśmy w stanie wyeliminować ze swojego życia wszystkich czynników mogących spowodować krótkowzroczność, ale warto podejmować działania zmniejszające ich negatywny wpływ.

Dr n. med. Małgorzata Zaraś pracuje w Centrum Medycznym CMP.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.