Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek
Jęczmień na oku powstaje na skutek zakażenia powiek wywoływanego gronkowcem lub innym drobnoustrojem. Objawia się bólem i obrzękiem powieki w miejscu, gdzie powstaje mały guzek. Ten mały, choć bolesny guzek, zazwyczaj znika samoistnie po kilku dniach, ale może się zdarzyć, że przerodzi się w przewlekłe zapalenie. Wtedy rozwija się tzw. gradówka, której leczenie polega na chirurgicznym nacięciu i oczyszczeniu zmiany. Dowiedz się, co robić, gdy na powiece pojawi się jęczmień. Jak leczyć jęczmień i gradówkę, czyli guzki zapalne powiek?

Jęczmień na oku to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Jest to guzek zapalny powodujący ograniczony obrzęk powieki. Jęczmień jest zwykle bolesny, a jego okolice zaczerwienione. Może występować na powiece lub pod nią, może być także dwustronny lub pojedynczy, a także mnogi. Nie powoduje zaburzeń widzenia i zwykle nie jest groźny dla zdrowia. W większości przypadków jęczmień znika sam po kilku dniach i nie wymaga specjalistycznego leczenia.
Spis treści:
- Jakie są przyczyny jęczmienia i gradówki?
- Jak rozpoznać jęczmień i gradówkę?
- Jak leczyć jęczmień i gradówkę?
Choć jęczmień występuje stosunkowo często, szczególnie u osób dorosłych, to zazwyczaj przechodzi samoistnie, nie pozostawiając po sobie śladu. Może się jednak zdarzyć, że jęczmień przejdzie w postać przewlekłą i zamieni się w GRADÓWKĘ. To niebolesny guzek znajdujący się w obrębie powieki. Gradówka jest objawem miejscowego, przewlekłego zapalenia i ma charakter ziarniaka tłuszczowego. Zazwyczaj jest to niegroźny guzek, w niewielu przypadkach może jednak powodować astygmatyzm poprzez nadmierne uciskanie rogówki. Gradówka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą.
Jęczmienie lubią nawracać, szczególnie gdy nie dba się o odpowiednią higienę rąk i okolic oczu.
Zobacz na zdjęciu, jak wygląda jęczmień na oku:
Jęczmień na oku, gradówka — przyczyny
Jęczmień jest wynikiem zakażenia powiek, które obejmuje mieszki włosowe rzęs i powstaje na skutek zaczopowania czy zatkania ich ujścia, a także z powodu zakażenia gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych (rzęskowych) Molla. Powstający z wymienionych powodów jęczmień nazywany jest zewnętrznym, ponieważ występuje na zewnątrz powieki. Rozróżnia się dodatkowo jęczmień wewnętrzny, który rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma produkujących łojową wydzielinę i znajdujących się we wnętrzu powieki.
W większości przypadków
, ale może być konsekwencją zakażenia powieki także innymi drobnoustrojami. Czynnikami ryzyka występowania jęczmieni na powiekach są zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych Meiboma, przewlekłe zapalenie brzegów powiek i trądzik różowaty.
Jęczmień u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych. Prawdopodobnie ma na to wpływ większe stężenie hormonów androgennych u dorosłych, większa lepkość wydzieliny łojowej, a także występujący częściej u dorosłych trądzik różowaty.
Jęczmień na oku i gradówka — rozpoznanie
Lekarz diagnozuje jęczmień lub gradówkę na podstawie wywiadu, a także badania fizykalnego lub badania w lampie szczelinowej. Bada powiekę i gałkę oczną, a także tkanki wokół oczodołu. Widoczny obrzęk powieki, guzek, zaczerwienie, a nawet widoczny czop ropny wskazują najczęsciej na jęczmień. Objawami niepokojącymi, które wymagają wizyty w szpitalu, są na przykład powiększone węzły chłonne, wysoka gorączka. Objawy mogą wskazywać na zakażenie ogólne organizmu, należy wtedy brać pod uwagę zapalenie tkanek oczodołu.
Jęczmień na oku, gradówka — leczenie
W większości przypadków jęczmień pęka samoczynnie w ciągu maksymalnie 1-2 tygodni. Można ten proces przyspieszyć, stosując sprawdzone, domowe sposoby leczenia jęczmieni. Podstawą leczenia jest wykonywanie ciepłych okładów oraz masaże, czasami uzupełnione zastosowaniem antybiotyku. Zaleca się wykonywanie ciepłych okładów na zmienioną powiekę nawet 3-4 razy dziennie po 15 minut. Okłady można wykonywać za pomocą rozgrzanych kompresów (ręczników i ściereczek) lub małego słoiczka wypełnionego ciepłą wodą. Niektórzy stosują także okłady z gorącego, ugotowanego jajka.
Masaż najlepiej przeprowadzać równocześnie z okładami. Masować powiekę można palcem przez ciepłą ściereczkę lub krawędzią słoiczka. Masaż ma na celu odblokowanie zamkniętych ujść gruczołów, dlatego przedmiot stosowany do masażu ma mniejsze znaczenie. Może być to również czysta obrączka lub jakikolwiek inny przedmiot. Masaż na górnej powiece należy wykonywać z góry do dołu, a na dolnej powiece z dołu do góry — zawsze w kierunku ujścia gruczołów.
Skontaktuj się z lekarzem, gdy miejscowy obrzęk powodowany przez jęczmień rozszerzy się na całą powiekę, a także, gdy pojawi się sina obwódka wokół rogówki. Konsultacji z lekarzem wymagają także zaburzenia widzenia towarzyszące guzkom powiek, wypadanie rzęs, pojawienie się gorączki i powiększenie węzłów chłonnych.
Leczenie gradówki jest procesem znacznie poważniejszym. Polega zazwyczaj na chirurgicznym jej otwarciu od strony spojówki tarczkowej i wyłyżeczkowaniu (usunięciu) zalegającej zawartości, a także usunięciu włóknistej torebki, która otacza gradówkę. Możliwe jest także leczenie gradówki za pomocą zastrzyków zawierających kortykosteroidy, choć wiąże się to z ryzykiem odbarwienia skóry.
Gradówka nawracająca jest wskazaniem do przeprowadzenia specjalistycznych badań i wykluczenia nowotworu, a zwłaszcza raka gruczołu łojowego, który objawia się na przykład nawracaniem gradówki w tym samym miejscu.
Źródło: okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego; szkla.com/choroby-oczu