Obserwuj w Google News

Zaczerwienione oko: o czym świadczy? Przyczyny czerwonego oka

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
09.05.2019 16:11
Zareaguj Reakcja

Zaczerwienienie oka, choć czasami wygląda przerażająco, nie zawsze jest groźnym objawem. Może być wynikiem zbyt mocnego pocierania oczu lub wysokiego ciśnienia, może być również powodowane alergią i jęczmieniem. Zwykle przyczyną zaczerwienienia oka są stany zapalne, wtedy zaczerwienieniu towarzyszy także świąd, pieczenie, łzawienie. Sprawdź, o czym może świadczyć zaczerwienienia oka. 

Zaczerwienione oko może być objawem choroby
fot. Shutterstock

Zaczerwienie oka, czy też ,,czerwone oko'' to jeden z najczęściej spotykanych objawów okulistycznych. Zaczerwienie towarzyszyć może świąd, dyskomfort, pieczenie oczu, a nawet obrzęk powiek. 

W prawidłowych warunkach przez przezroczystą spojówkę widać białą twardówkę. Natomiast, jeśli oko jest czerwone, nie białe, to może być to wynikiem poszerzenia i przekrwienia naczyń krwionośnych spojówki, poszerzenia i przekrwienia naczyń krwionośnych położonych głęboko w białej twardówce lub pojawienia się krwi pod spojówką.

Jakie są przyczyny zaczerwienienia oka?

Zaczerwienie oka jest częstym objawem stanu zapalnego. Zapalenie może prowadzić do zaczerwienienia, ale jest też przyczyną łzawienia, wydzieliny, świądu i bólu oka. Zaczerwienienie może być objawem chorób spojówek, rogówki, twardówki, powiek. Może być wynikiem urazu gałki ocznej, a nawet konsekwencją klasterowego bólu głowy

Najczęstsze przyczyny zaczerwienienia oczu:

  • Choroby spojówek: stany zapalne spojówek wywołane przez bakterie, wirusy, alergiczne zapalenie spojówek, zespół suchego oka, toksyczne działanie leków na spojówki, zespół Stevensa i Johnsona, guzy spojówki podspojówkowy wylew krwi.
  • Choroby rogówki: zakaźne zapalenie rogówki wywołane przez bakterie, wirusy, chlamydie, grzyby, pierwotniaki, niezakaźne zapalenie rogówki, keratopatie, zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki.
  • Choroby błony naczyniowej: zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, bakteryjne zapalenie wnętrza gałki ocznej.
  • Ostry atak zamkniętego kąta przesączania, czyli ostry atak jaskry.
  • Urazy gałki ocznej: powiek, oczodołu, spojówek, rogówki, twardówki.
  • Choroby powiek: nieprawidłowy wzrost rzęs, podwinięcie powieki, odwinięcie powieki, niedomykalność szpary powiekowej, zapalenie brzegów powiek, jęczmień.
  • Choroby twardówki: zapalenie nadtwardówki, zapalenie twardówki.
  • Choroby oczodołu: orbitopatia tarczycowa, choroby zapalne oczodołu, guzy oczodołu, przetoka tętniczo-jamista.
  • Klasterowe bóle głowy.

ZOBACZ:  Jęczmień na oku i gradówka: domowe sposoby na leczenie guzków powiek

Co zrobić, gdy oko jest zaczerwienione?

Powierzchowne zaczerwienienie oka wymaga konsultacji ze specjalistą, ale niekoniecznie pilnej, zwykle jest wynikiem zapalenia. Natomiast zaczerwienie głębokie wokół rąbka rogówki oznacza, że poszerzone są naczynia krwionośne w twardówce, co wskazuje na proces zapalny toczący się wewnątrz gałki ocznej. Mocne zaczerwienienie wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Pilnej konsultacji wymagają objawy towarzyszące zaczerwienieniu oka, takie jak pogorszenie/utrata widzenia, nadwrażliwość na światło, pojawienie się kół tęczowych wokół źródeł światła, nagłe pojawienie się podwójnego widzenia, silny ból oka z towarzyszącym bólem głowy.

Natomiast stanem, który nie zawsze wymaga pilnej konsultacji, który można leczyć za pomocą leków dostępnych w aptekach bez recepty, jest wylew podspojówkowy. Objawia się on żywoczerwonym kolorem i uniesieniem spojówki, przy czym nie towarzyszą mu inne objawy. Krew może pojawić się samoistnie na przykład w wyniku mocnego pocierania oczu lub z powodu nadciśnienia. Choć oko nie wygląda estetycznie, to pod względem klinicznym nie są to groźne zjawiska. Zwykle krew w takich przypadkach wchłania się w ciągu kilku tygodni. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl