COVID-19 może atakować oczy. Wykryto zmiany w gałkach ocznych
Po wielu miesiącach trwania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wiadomo, że wywoływana przez niego choroba COVID-19 może wpływać na różne narządy w organizmie człowieka, a nie tylko na płuca, jak wcześniej sądzono. Badania francuskich naukowców potwierdzają, że COVID-19 może atakować gałki oczne.

COVID-19 może uszkadzać oczy. Naukowcy wykryli nieprawidłowości związane z narządem wzroku u osób, które ciężko chorowały na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie ''Radiology''.
COVID-19 może wpływać na oczy: wykryto niepokojące zgrubienia
Francuskie Towarzystwo Neuroradiologii zleciło badanie, w którym wzięło udział 129 pacjentów z ciężką postacią COVID-19.
Radiolodzy z Uniwersytetu Paryskiego za pomocą rezonansu magnetycznego zbadali oczy osób, które ciężko chorowały na COVID-19 i wykryli znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych.
U dziewięciu badanych osób wykryto jedno lub więcej zgrubień w tylnej części oka. Ośmioro z tych pacjentów było leczonych na oddziale intensywnej terapii z powodu infekcji koronawirusem. Co istotne, wszyscy z dziewięciorga chorych mieli zgrubienia w obszarze centralnego widzenia. Osiem osób miało zmiany w obu oczach. Naukowcy zalecają więc badania oczu pacjentów z COVID-19 z pomocą MRI, oftalmoskopii czy tomografii.
Jak powstają zgrubienia? Tego dokładnie nie wiadomo. Badacze podejrzewają jednak, że może być to konsekwencją wywoływanego przez wirusa stanu zapalnego. Może dochodzić także do zaburzeń działania naczyń krwionośnych oczu. To problem zauważany u leczonych na oddziałach intensywnej terapii pacjentów, którzy są intubowani lub utrzymywani w pozycji, która sprzyja takim reakcjom. Siedmioro z dziewięciorga pacjentów ze zgrubieniami przez dłuższy czas przebywało właśnie w takiej pozycji.
Znaczenie mogą też mieć choroby towarzyszące. Otóż z dziewięciorga pacjentów z zaburzeniami oczu dwoje miało cukrzycę, sześcioro było otyłych, a dwoje cierpiało na nadciśnienie.
Francuscy naukowcy monitorują osoby, u których wykryto zgrubienia, by sprawdzić, czy doszło u nich do pogorszenia wzroku.
Badają też kolejnych pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 z pomocą MRI i precyzyjnych testów oftalmologicznych oraz pacjentów z lżejszą postacią choroby.
- Rozpoczęliśmy prospektywne badanie wykorzystujące MRI wysokiej rozdzielczości, aby sprawdzić oczy i oczodoły pacjentów z lekkim i umiarkowanym przebiegiem COVID-19. Dzięki temu będziemy dokładniej wiedzieć, czy nasze odkrycie dotyczyło tylko ciężkiej postaci choroby - wyjaśnił prof. Augustin Lecler, autor pracy opublikowanej w piśmie ''Radiology''.
Prof. Lecler proponuje, by wszyscy pacjenci hospitalizowani na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 otrzymywali specjalne leczenie chroniące oczy.
Źródło: PAP, eurekalert.org