Obserwuj w Google News

Alergiczne zapalenie spojówek: gdy oko styka się z alergenem

2 min. czytania
Aktualizacja 14.07.2021
19.05.2020 12:58
Zareaguj Reakcja

Przebywając z psem lub kotem czujesz ból, swędzenie oczu? Po dłuższym spacerze masz czerwone i podrażnione oczy? Możesz mieć alergiczne zapalenie spojówek. To choroba, której przyczyną jest narażenie oczu (spojówek) na kontakt z drażniącym alergenem. Sprawdź, jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek
fot. Shutterstock

Alergiczne zapalenie spojówek to stan pojawiający się na skutek uczulenia na różne alergeny. Alergiczne zapalenie spojówek może być sezonowe, na przykład w przypadku uczulenia na pyłki drzew i traw lub stałe, całoroczne, gdy alergenem jest sierść zwierząt, kurz, roztocza.

ZOBACZ:  Zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe, alergiczne. Jakie są objawy zapalenia spojówek? 

Przyczyny alergicznego zapalenia spojówek

Przyczyną alergicznego zapalenia spojówek jest narażenie na alergen, na który wrażliwy jest układ odpornościowy. Może to być dowolna substancja - od pyłków, po sierść zwierząt, leki, metale.

Spojówka to przezroczysta błonka pokrywająca od wewnątrz powieki i przednią powierzchnię gałki ocznej. Jest wyjątkowo wrażliwa na czynniki drażniące. Zetknięcie z alergenem, zwłaszcza częste lub długie narażenie na alergen, drażni delikatną spojówkę i prowadzi do jej zapalenia.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Objawy alergicznego zapalenia spojówek, które występuje sezonowo, są zwykle burzliwe, mocno wyrażone, dlatego stosunkowo łatwo je rozpoznać.

Do objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek zalicza się przede wszystkim: 

  • świąd oczu,
  • przekrwienie spojówek,
  • łzawienie,
  • obrzęk spojówek (w przypadku silnej ekspozycji na alergen),
  • wodnisty katar, kichanie lub swędzenie w nosie i w uszach (w 90 proc. przypadków).

Natomiast całoroczne alergiczne zapalenie spojówek ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg. Chorzy skarżą się zwykle na okresowe swędzenie oczu lub ich przekrwienie, łzawienie, pieczenie lub zmęczenie. Po dłuższej ekspozycji na alergen pojawia się również katar, kichanie, swędzenie nosa.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Podstawą leczenia alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie alergenów (ekspozycji na pyłki, sierść zwierząt, grzyby, roztocza), które są przyczyną zapalenia, choć nie zawsze jest to możliwe.

Chorzy na alergiczne zapalenie spojówek mogą stosować leki przeciwalergiczne doustnie lub bezpośrednio dospojówkowo (krople). Ponadto oczy powinno się przemywać/płukać chłodnym roztworem soli fizjologicznej lub preparatami sztucznych łez. Ulgę przyniesie stosowanie chłodnych okładów na oczy.

Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się po zastosowaniu wymienionych wyżej sposobów, należy zgłosić się do alergologa i zastosować silniejsze leki lub rozpocząć proces odczulania.

Alergiczne zapalenie spojówek trzeba leczyć, ponieważ nieleczona choroba zwiększa ryzyko wystąpienia zaawansowanego zapalenia spojówki i rogówki przebiegającego z ciężkim zapaleniem alergicznym i z zajęciem rogówki, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet jego utraty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.