Obserwuj w Google News

To główna przyczyna raka żołądka. Wykrywa ją zwykły test z apteki

3 min. czytania
Aktualizacja 27.10.2023
27.10.2023 13:04
Zareaguj Reakcja

Główną przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią, które początkowo nie daje objawów, ale można je wykryć za pomocą dostępnego w aptekach testu. Co jednak najważniejsze bakterie tę zwalcza odpowiednia antybiotykoterapia. To sposób, by uchronić się przed tym groźnym nowotworem.

Mężczyzna ma silny ból brzucha
fot. Shutterstock
  1. Rak żołądka jest częsty i śmiertelny
  2. Jakie są objawy raka żołądka?
  3. Zakażenie Helicobacter pylori powodem raka żołądka

Przed rakiem żołądka, bardzo groźnym nowotworem, można się uchronić, lecząc zakażenia bakterią Helicobacter pylori, która jest główną przyczyną tej choroby. Wykrywają je dostępne w aptekach testy, badające występowanie w kale antygenów tej bakterii. Konieczna jest wtedy odpowiednia antybiotykoterapia. – Zależy nam upowszechnieniu wiedzy o tym, jak groźny jest to nowotwór i że można mu zapobiegać poprzez likwidację zakażenia bakterią Helicobacter pylorii – zaznaczyła prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, podczas spotkania z okazji 5. edycji kampanii „Servier – Wyłącz Raka”. Rozpoczyna się ona w listopadzie i potrwa do stycznia 2024 r. Patronatami kampanii są: Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Rak żołądka jest częsty i śmiertelny

Według Global Cancer Observatory rak żołądka jest piątym najczęściej wykrywanym nowotworem na świecie, a pod względem liczby zgonów zajmuje trzecie miejsce. To wciąż jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Na dodatek przebiegający bezobjawowo, szczególnie w początkowym okresie rozwoju. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. wykryto w Polsce 4505 przypadków raka żołądka, a 4772 pacjentów zmarło. W 2018 r. było 5106 zachorowań, a zmarło – 4900 chorych.

Najbardziej zagrożone rakiem żołądka są osoby po 45. roku życia, szczególnie mężczyźni, którzy chorują dwukrotnie częściej niż kobiety. Niewiele osób wie jednak, że główną przyczyną tego nowotworu bez względu na płeć jest zakażenie  bakterią Helicobacter pylorii. Zdaje sobie z tego sprawę zaledwie 1 proc. naszych rodaków – wykazały badania opublikowane z okazji kampanii, a przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1021 Polaków przez firmę K+ Research Insight LAB.

Jakie są objawy raka żołądka?

– Rak żołądka nie powoduje na ogół specyficznych objawów – zwraca uwagę prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii. – Gdy już się pojawiają dolegliwości, choroba jest na ogół zaawansowana, wtedy leczenie jest znacznie trudniejsze – ostrzega ekspert.

Prof. Reguła mówi, że takie dolegliwości jak uczucie pełności, odbijania, zgaga lub niestrawność mogą świadczyć o wielu innych dolegliwościach przewodu pokarmowego, nie tylko o chorobie nowotworowej. – W zasadzie każdy ich co jakiś czas doświadcza – wyjaśnia. Natomiast na rozwój choroby nowotworowej bardziej wskazuje chudnięcie, anemia, gazy w nadbrzuszu oraz jadłowstręt. – Wtedy jednak rak żołądka jest już zwykle zaawansowany – dodaje.

Eksperci tłumaczyli, że wczesna postać tego nowotworu polega na tym, że jest on ograniczony do niewielkiej zmiany – nienaciekającej na błonę mięśniową żołądka. Może się to objawiać dyskomfortem lub bólem brzucha, uczuciem pełności w żołądku nawet po lekkim posiłku (wzdęty brzuch), nudnościami i wymiotami, a także zgagą, odbijaniem i kwaśnym smakiem w ustach, brakiem apetytu i znaczną utratą masy ciała. Jednak takie dolegliwości rzadko kiedy kojarzy z nowotworem.

Zakażenie Helicobacter pylori powodem raka żołądka

Ryzyko rozwoju raka żołądka jest tym większe, im dłużej występuje zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Doskonale radzi sobie ona z kwasem żołądkowym, wytwarzając duże ilości ureazy, neutralizującej kwas solny w żołądku. Do zakażenia często dochodzi już w dzieciństwie i jeśli nie jest ono eliminowane antybiotykami, może się utrzymywać nawet przez kilkadziesiąt lat. To dlatego rak żołądka występuje na ogół u osób powyżej 50. roku życia.

– Rak żołądka to ciągle duży problem. Odnotowujemy ponad milion zachorowań rocznie na świecie. Wydaje się, że można nad tym zapanować, bo znamy podstawowy czynnik ryzyka, czyli Helicobacter pylori, więc skuteczne leczenie tej bakterii mogłoby ryzyko raka żołądka znacząco zmniejszać – stwierdziła prof. Grażyna Rydzewska.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński