,

Taka budowa piersi zwiększa ryzyko raka. Niemal czterokrotnie

03.02.2023
Aktualizacja: 03.02.2023 10:09

Naukowcy alarmują: kobiety, które mają większą gęstość piersi, powinny częściej się badać. Co dokładnie oznacza termin "gęstość piersi"?

Gęstość piersi zwiększa ryzyko raka
fot. Shutterstock

Gęstość piersi jest cechą, na którą zwykle nie zwracamy uwagi; wiele kobiet nawet nie wie, co to dokładnie oznacza. Warto wiedzieć, że gęstość piersi może być niebezpieczna, ponieważ utrudnia zaobserwowanie niepokojących zmian, takich jak guzki.

Naukowcy z USA alarmują: kobiety nie są świadome zagrożenia. W ich badaniu wzięło udział niemal 2 tys. kobiet w wieku 40-76 lat. Każda przeszła mammografię. Sprawdzono również, czy w najbliższej rodzinie uczestniczek występował rak piersi. Jedynie 61 badanych pań znało gęstość swoich piersi. Jednak tylko 6 kobiet wiedziało, że cecha ta może zaburzać odczyt mammografii. Pacjentki miały porównać również inne czynniki ryzyka, takie jak picie alkoholu, nadwaga,, brak potomstwa. Badacze doszli do niepokojących wniosków: okazało się, że aż 93 proc. badanych twierdziło, że najważniejszym czynnikiem ryzyka jest występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie – czynnik ten wiąże się jednak z 2-krotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby. Tymczasem w przypadku gęstych piersi ryzyko wzrasta nawet 4-krotnie.

– Jedna z hipotez mówi, że kobiety, które mają gęstszą tkankę piersi, mają również wyższy, wyższy poziom estrogenu, krążącego estrogenu, który przyczynia się zarówno do gęstości piersi, jak i do ryzyka zachorowania na raka piersi – powiedział dr Harold Burstein, specjalista ds. onkolog z Dana-Farber Cancer Institute

Gęstość piersi: co oznacza ten termin?

Nasze piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Gęstość piersi opisuje proporcje między nimi. Im więcej tkanki gruczołowej, tym gęstsze są piersi. Uwaga: gęstość piersi nie jest związana z rozmiarem miseczki. Gęste piersi najczęściej występują u młodych kobiet o niskiej masie ciała. Gęstość piersi może zwiększać również ciąża, karmienie piersią, jak i terapia hormonalna. Gęste piersi są twardsze, czasami w tkance mogą powstawać dziwne zgrubienia. Co ważne, piersi zmieniają się przez całe życie. U kobiet, które miały tak zbudowane piersi w wieku 40. lat, cecha ta niekoniecznie musi występować 10 lat później.

Lekarze zwracają uwagę, by pacjentki z gęstymi piersiami szczególnie zwracały uwagę na regularne samobadanie.

Źródło: Beidler LB, Kressin NR, Wormwood JB, Battaglia TA, Slanetz PJ, Gunn CM. Perceptions of Breast Cancer Risks Among Women Receiving Mammograph Screening. JAMA Netw Open. 2023;6(1):e2252209. doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.52209