Tak wygląda rak piersi [zdjęcie]. Nowotwór zmienia wygląd piersi
Rak piersi to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Choć rozpoznanie raka piersi we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie choroby, to wciąż do lekarzy zgłaszają się kobiety z zaawansowanym nowotworem. Jak twierdzą eksperci, jest to spowodowane strachem przed diagnozą i niedostateczną wiedzą na temat objawów choroby. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda pierś zaatakowana przez raka.

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem u kobiet i najczęściej występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym, w wieku powyżej 50 lat. Występuje również u mężczyzn, ale bardzo rzadko, stanowi ok. 1% wszystkich przypadków raka piersi. Statystyki są zatrważające. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych jedna na osiem kobiet w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W Europie diagnoza raka piersi występuje co 2 minuty, śmierć z tego powodu co 6 minut.
Nowotwór wykryty we wczesnym stadium może być już niemal w 100 proc. uleczalny. Podstawą jest jednak profilaktyka i wczesna diagnostyka
Objawy raka piersi. To powinno niepokoić
Objawy raka piersi zależą od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie rak nie daje żadnych objawów. Chorobę na wczesnym etapie można wykryć wyłącznie za pomocą profilaktycznej mammografii lub USG piersi.
W miarę rozrostu guza zaczynają pojawiać się kolejne objawy. Zazwyczaj na początku w piersi wyczuwalny jest guzek. Jest twardy, ma nierówną powierzchnię, ale dobrze wyczuwalne granice. Kobiety, które badają pierś zwykle nie mają wątpliwości, że wyczuły zmianę.
Powiększanie się guza powoduje, że pierś zmienia wygląd. Pojawia się wyraźna asymetria (np. przechylenie piersi w jedną stronę, zapadanie się piersi), skóra wokół piersi może być zaczerwieniona lub pokryta owrzodzeniem. Często towarzyszy temu wyciek z brodawki sutkowej.
Charakterystycznym objawem raka piersi jest także wciągnięta brodawka sutkowa. Zamiast wystawać ponad powierzchnię piersi, brodawka "chowa się" do jej wnętrza. Chorobie nowotworowej towarzyszy też powiększanie się okolicznych węzłów chłonnych pachowych po stronie guza.
Badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia raka piersi to przede wszystkim badanie lekarskie (należy się zgłosić do lekarza ginekologa), mammografia i USG piersi. W niektórych przypadkach zostanie również wykonane badanie rezonansu magnetycznego piersi (MRI). Po stwierdzeniu obecności guza wykonuje się biopsję, a pobraną próbkę bada laboratoryjnie, by ocenić charakter zmiany.