Obserwuj w Google News

Remisja raka. Co oznacza? Ile może trwać remisja nowotworu?

2 min. czytania
Aktualizacja 24.05.2023
24.05.2023 16:24
Zareaguj Reakcja

Remisja w chorobie nowotworowej to stan, gdy nie obserwuje się oznak i objawów raka. Nie oznacza to jednak, że pacjent został wyleczony. Kiedy występuje remisja częściowa, a kiedy całkowita? Jak długo może trwać remisja nowotworu? Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat remisji w chorobie nowotworowej 

Remisja raka
fot. Shutterstock
  1. Remisja raka - co to znaczy?
  2. Remisja raka - pełna i częściowa
  3. Remisja raka - jak długo trwa?

Nowotwór jest wynikiem niekontrolowanego rozrostu (podziału) komórek organizmu. W normalnych warunkach komórki organizmu rosną, dzielą się i umierają w naturalny sposób. Po osiągnięciu dojrzałości przez organizm człowieka komórki dzielą się tylko po to, by zastąpić te naturalnie umierające (zużyte) oraz w celu naprawy uszkodzeń. Zdarza się jednak, że na skutek uszkodzenia DNA, komórki nie przestają rosnąć i dzielić się. Zamiast umierać, przeżywają zdrowe komórki i zaczynają formować nowe - chore komórki nowotworowe. W zależności od rodzaju nowotworu komórki tworzą guzy, zajmują krew i narządy, a także docierają do innych tkanek.

Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty i im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse pacjenta na ograniczenie choroby i jej objawów lub wyleczenie, czyli remisję. 

Remisja raka - co to znaczy?

Remisja nowotworu nie jest jednoznaczna z wyleczenia choroby. Remisja to stan określany jako tymczasowe niewystępowanie (lub istotne zmniejszenie) oznak i objawów choroby. W przypadku choroby, która jest uznawana za nieuleczalną, zawsze istnieje ryzyko wznowy i tego, że u pacjenta znów pojawią się objawy, nawet jeśli remisja trwa naprawdę długo. Jest to przyczyną ogromnego stresu. Chorzy często mówią o tym, że każdego dnia towarzyszy im niepokój związany z nagłym powrotem choroby.

Remisja nie oznacza zwykle pełnego powrotu do zdrowia i życia codziennego. Większość pacjentów w trakcie remisji odczuwa negatywne skutki leczenia jeszcze długo po zakończonej terapii, to problemy seksualne, osłabienie, niedożywienie i inne objawy związane z wyniszczeniem organizmu i przyjmowanym leczeniem. Pacjentom towarzyszy też zwykle obniżony nastrój i nadmierna obawa o zdrowie i nawrót choroby.

Jednak w miarę wydłużania się okresu remisji, negatywne skutki choroby i leczenia ustępują i pojawia się lepsze samopoczucie, wzrost samooceny, pewność siebie, poczucie wygranej.

Remisja raka - pełna (całkowita) i częściowa

Częściowa remisja w chorobie nowotworowej oznacza, że rak nadal jest wykrywalny, ale guzy są mniejsze lub, w przypadku białaczki, w organizmie występuje mniej komórek raka. Natomiast pełna remisja oznacza, że raka nie można wykryć za pomocą badań ani skanów, ale ponieważ zawsze istnieje możliwość obecności komórek raka w organizmie, mówi się o pacjentach w remisji, a nie o wyleczonych.

Remisja raka - jak długo trwa?

Okres remisji od kilku tygodni do nawet wielu lat. Całkowita remisja może utrzymywać się przez lata i wtedy niektórzy lekarze mówią o wyleczeniu (remisja utrzymująca się ponad 5 lat). Jeśli choroba powróci, nawet po długim okresie remisji, to po dalszym leczeniu może pojawić się kolejna remisja. Nawrót choroby może wymagać innego podejścia, zastosowania innej terapii i leków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Po diagnozie. Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin. Tłumaczenie i adaptacja za pozwoleniem american Cancer society. PRIMOPRO, Warszawa 2019.