,

Rak zatok przynosowych. Nie lekceważ bólu głowy i zatkanego nosa

10.03.2023
Aktualizacja: 10.03.2023 15:31

Utrzymująca się niedrożność nosa, utrata węchu, bóle twarzy i głowy oraz problemy z widzeniem mogą być objawem nowotworu zatok. Jeśli objawy nie ustępują po zastosowaniu ogólnodostępnych leków, to znak, że należy zgłosić się na badania. Jak wykryć raka zatok? Sprawdź, jakie badania wykonać.

Ból zatok a rak
fot. Shutterstock
 1. Objawy raka zatok przynosowych
 2. Badania wykrywające raka zatok przynosowych
 3. Leczenie raka zatok przynosowych

Nowotwory zatok przynosowych stanowią niewielki procent nowotworów stwierdzanych w regionie głowy i szyi (3–4%). Najczęstszym guzem łagodnym tej okolicy
jest kostniak, a złośliwym rak płaskonabłonkowy. Ponieważ nowotwór zatok długo nie daje objawów lub wywołuje symptomy, które są mylone z innymi schorzeniami, do rozpoznania dochodzi zwykle w stadium znacznego zaawansowania miejscowego, z naciekaniem struktur kostnych.

Guz nowotworowy w obrębie zatok tworzy się na skutek nieprawidłowego i nieustającego wzrostu komórek nabłonka zatok nosa. Nieznane są dokładne przyczyny tworzenia się nowotworu w tej okolicy, wiadomo natomiast, że czynnikiem ryzyka może być narażenie na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi (np. nikiel), pyłem drzewnym czy węglowym, co związane jest zwykle z pracą zawodową. Mężczyźni zapadają na tę chorobę prawie dwukrotnie częściej niż kobiety.

Objawy raka zatok przynosowych

Szacuje się, że od momentu wystąpienia pierwszych objawów, do zgłoszenia się na oddział onkologiczny i podjęcia specjalistycznego leczenia upływa od 4 do 12 miesięcy. Wielu chorych próbuje w tym czasie leczenia na własną rękę lub korzysta z leczenia w warunkach ambulatoryjnych, co skutkuje powiększaniem się guza i zmniejsza szanse na skuteczne wyleczenie choroby.

Opóźnianie diagnozy wynika również z tego, że choroba nowotworowa początkowo przybiera maskę chorób zapalnych, takich jak ostre zapalenie zatok. Anatomia/lokalizacja zatok umożliwia swobodny wzrost guza aż do znacznych rozmiarów, gdy jego obecności nie da się zlekceważyć. 

Chorzy na raka zatok najczęściej zgłaszają się do lekarza z powodu:

 • niedrożności nosa (uczucia zatkanego nosa),
 • jednostronnego krwawienia z nosa (krwawienia z jednej dziurki),
 • wycieku z nosa (zanieczyszczony krwią),
 • deformacji twarzy (zwykle po jednej stronie), obrzęku twarzy,
 • bólu odczuwanego w okolicach nosa, oczu, a nawet bólu głowy,
 • objawów ocznych - problemów z widzeniem,
 • anosmii, czyli pogorszenia lub utraty węchu.

Badania wykrywające raka zatok przynosowych

Rozpoznanie choroby wymaga dokładnego wywiadu, badania klinicznego, odpowiednich badań obrazowych oraz szczegółowej oceny histopatologicznej. W przypadku podejrzenia nowotworu zatok wykonuje się tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny.

 Do stwierdzenia natury danej zmiany konieczne jest badanie histopatologiczne - pobranie próbki z guza i poddaniu jej ocenie laboratoryjnej. 

Leczenie raka zatok przynosowych

Podstawą leczenia nowotworów złośliwych zatok przynosowych jest usunięcie guza. Często z powodu rozległego naciekania nowotworu konieczne jest usunięcie fragmentów czaszki (resekcja twarzowo-czaszkowo), a ubytki uzupełnia się później podczas zabiegów rekonstrukcyjnych. Kontynuacją leczenia może być radio- i chemioterapia. O procesie i formie leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
 • Źródło: Nowotwory zatok przynosowych w materiale Oddziału Otolaryngologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie w latach 2006–2007 - Justyna Sołtys, Mirosława Pietniczka-Załęska, Krystyna Młyńczyk-Budzynowska, Jan Majkowski; Oddział Otolaryngologii, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Zakład Patomorfologii, Międzyleski Szpitala Specjalistyczny w Warszawie. Otolaryngologia Polska 2008, LXII, 4.
 • Kliniczno-patologiczne badanie nowotworów jamy nosowej i zatok przynosowych - Ankita Joshi, Subrat Kumar Behera, Junaid Nasim; Department of ENT-HNS, Hamdard Institute of Medical Sciences and Research and HAH Centenary Hospital, Tughlakabad, New Delhi, India; Department of ENT-HNS, SCB Medical College and Hospital, Cuttack, Odisha, India. POL OTORHINO REV 2021: 10 (1): 28-35. DOI: 10.5604/01.3001.0014.7872.