Oceń
- Objawy raka zatok przynosowych
- Badania wykrywające raka zatok przynosowych
- Leczenie raka zatok przynosowych
Nowotwory zatok przynosowych stanowią niewielki procent nowotworów stwierdzanych w regionie głowy i szyi (3–4%). Najczęstszym guzem łagodnym tej okolicy
jest kostniak, a złośliwym rak płaskonabłonkowy. Ponieważ nowotwór zatok długo nie daje objawów lub wywołuje symptomy, które są mylone z innymi schorzeniami, do rozpoznania dochodzi zwykle w stadium znacznego zaawansowania miejscowego, z naciekaniem struktur kostnych.
Guz nowotworowy w obrębie zatok tworzy się na skutek nieprawidłowego i nieustającego wzrostu komórek nabłonka zatok nosa. Nieznane są dokładne przyczyny tworzenia się nowotworu w tej okolicy, wiadomo natomiast, że czynnikiem ryzyka może być narażenie na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi (np. nikiel), pyłem drzewnym czy węglowym, co związane jest zwykle z pracą zawodową. Mężczyźni zapadają na tę chorobę prawie dwukrotnie częściej niż kobiety.
Objawy raka zatok przynosowych
Szacuje się, że od momentu wystąpienia pierwszych objawów, do zgłoszenia się na oddział onkologiczny i podjęcia specjalistycznego leczenia upływa od 4 do 12 miesięcy. Wielu chorych próbuje w tym czasie leczenia na własną rękę lub korzysta z leczenia w warunkach ambulatoryjnych, co skutkuje powiększaniem się guza i zmniejsza szanse na skuteczne wyleczenie choroby.
Opóźnianie diagnozy wynika również z tego, że choroba nowotworowa początkowo przybiera maskę chorób zapalnych, takich jak ostre zapalenie zatok. Anatomia/lokalizacja zatok umożliwia swobodny wzrost guza aż do znacznych rozmiarów, gdy jego obecności nie da się zlekceważyć.
Chorzy na raka zatok najczęściej zgłaszają się do lekarza z powodu:
- niedrożności nosa (uczucia zatkanego nosa),
- jednostronnego krwawienia z nosa (krwawienia z jednej dziurki),
- wycieku z nosa (zanieczyszczony krwią),
- deformacji twarzy (zwykle po jednej stronie), obrzęku twarzy,
- bólu odczuwanego w okolicach nosa, oczu, a nawet bólu głowy,
- objawów ocznych - problemów z widzeniem,
- anosmii, czyli pogorszenia lub utraty węchu.
Badania wykrywające raka zatok przynosowych
Rozpoznanie choroby wymaga dokładnego wywiadu, badania klinicznego, odpowiednich badań obrazowych oraz szczegółowej oceny histopatologicznej. W przypadku podejrzenia nowotworu zatok wykonuje się tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny.
Do stwierdzenia natury danej zmiany konieczne jest badanie histopatologiczne - pobranie próbki z guza i poddaniu jej ocenie laboratoryjnej.
Leczenie raka zatok przynosowych
Podstawą leczenia nowotworów złośliwych zatok przynosowych jest usunięcie guza. Często z powodu rozległego naciekania nowotworu konieczne jest usunięcie fragmentów czaszki (resekcja twarzowo-czaszkowo), a ubytki uzupełnia się później podczas zabiegów rekonstrukcyjnych. Kontynuacją leczenia może być radio- i chemioterapia. O procesie i formie leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta.
- Źródło: Nowotwory zatok przynosowych w materiale Oddziału Otolaryngologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie w latach 2006–2007 - Justyna Sołtys, Mirosława Pietniczka-Załęska, Krystyna Młyńczyk-Budzynowska, Jan Majkowski; Oddział Otolaryngologii, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Zakład Patomorfologii, Międzyleski Szpitala Specjalistyczny w Warszawie. Otolaryngologia Polska 2008, LXII, 4.
- Kliniczno-patologiczne badanie nowotworów jamy nosowej i zatok przynosowych - Ankita Joshi, Subrat Kumar Behera, Junaid Nasim; Department of ENT-HNS, Hamdard Institute of Medical Sciences and Research and HAH Centenary Hospital, Tughlakabad, New Delhi, India; Department of ENT-HNS, SCB Medical College and Hospital, Cuttack, Odisha, India. POL OTORHINO REV 2021: 10 (1): 28-35. DOI: 10.5604/01.3001.0014.7872.
Oceń artykuł