Oceń
Według statystyk, nawet co 8. kobieta w ciągu swojego życia zachoruje na raka piersi. Odpowiada on za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Niestety, badamy się zbyt rzadko, a choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium.
– Tylko 30 proc. kobiet wykonuje mammografię, a 20 proc. cytologię. Są powiaty, gdzie te statystyki są jeszcze gorsze – zwraca uwagę Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Wczesna diagnoza przekłada się na wyniki leczenia i dotyczy to każdego nowotworu. Największym zagrożeniem dla kobiet jest rak piersi, natomiast w przypadku mężczyzn to rak prostaty. Jak wskazuje w komunikacie przekazanym PAP Federacja Porozumienie Zielonogórskie, kolejnym najczęściej występującym nowotworem jest rak płuc, a zaraz zanim rak jelita grubego.
Korzystajmy z programów profilaktycznych
Zachorowalność na nowotwory zwiększa się na całym świecie, jednak w Polsce umiera coraz więcej osób. Nowotwory są drugą przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia. By chronić się przed nowotworami, naprawdę warto wprowadzić zmiany: zrezygnować z nałogów, zadbać o dietę.
– Zdaniem ekspertów na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ. Wprowadzając zmiany do swojego życia, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Ale najważniejsza jest wiedza, rzetelna edukacja, świadomość i profilaktyka – wskazało w komunikacie Porozumienie Zielonogórskie.
To z lekarzami POZ pacjenci rozmawiają w pierwszej kolejności, po zaobserwowaniu niepokojących objawów. W związku z tym lekarze rodzinni od lat realizują różne ogólnopolskie programy wczesnego wykrywania nowotworów. Jak czytamy w komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego, na Mazowszu kilkadziesiąt placówek POZ wspólnie z Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalem Bródnowskim w Warszawie realizowało ogólnopolski program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi “Razem pokonamy raka”, w ramach którego przebadano niemal 10 tysięcy osób.
Lekarze rodzinni otrzymali specjalną ankietę, którą wypełniali razem z pacjentami. Na podstawie odpowiedzi lekarz podejmował decyzję o skierowania na dalsze badania m.in. do laryngologa czy na USG.
Diagnoza stawiana jest zbyt późno
Eksperci alarmują, że 60 proc. nowotworów głowy i szyi, czyli raka jamy ustnej, języka, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego, skóry okolic głowy i szyi, wykrywa się w zaawansowanych stadiach, a prawie połowa pacjentów umiera 3 lata od postawienia diagnozy.
Na Podlasiu, dzięki współpracy lekarzy rodzinnych Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Białostockim Centrum Onkologii, uruchomiono pierwszą w Polsce unikatową platformę, dzięki której lekarze POZ mogą zgłaszać pacjentki na mammograficzne badania profilaktyczne. W programie bierze udział 40 poradni POZ z województwa podlaskiego.
Platforma daje lekarzom możliwość przekierowania pacjentki do Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie jak najszybciej odbędzie się badanie mammograficzne. Centrum Chorób Piersi w BCO jest jedynym miejscem w pn.-wsch. Polsce zapewniającym kompleksową opiekę pacjentkom z nowotworem piersi. W 2021 r. rozpoznano tu 390 przypadków raka piersi.
Oceń artykuł