Oceń
Prace nad szczepionką na raka piersi trwają już kilka lat. Teraz możemy jednak mówić o prawdziwej rewolucji, bo preparat opracowany przez naukowców i naukowczynie z University of Washington School of Medicine pozytywnie przeszedł pierwszy etap badań klinicznych. Co to oznacza? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka będzie dostępna nawet za 5 lat.
Cud w medycynie
Rak piersi zabija. W Polsce stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Eksperci od dziesiątek lat szukają sposobu, by skutecznie zapobiegać i zwalczać podstępną chorobę. Amerykański zespół pod kierownictwem dr Mary L. Disis pracuje nad szczepionką od… 20 lat.
W opublikowanych niedawno wynikach badań czytamy, że nowoczesna szczepionka na raka piersi nie tylko zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych, ale też chroni przed groźnymi nawrotami choroby. Mechanizm działania szczepionki polega na wywołaniu silnej odpowiedzi immunologicznej na kluczowe białko nowotworowe (HER2). Białko to odpowiada za powstawanie w organizmie najbardziej agresywnych nowotworów.
Skuteczność szczepionki potwierdziło badanie z udziałem 66. osób z zaawansowanym stadium raka piersi. U osób, które ją przyjęły większą dawkę, zaobserwowano silną odpowiedź immunologiczną i brak nawrotu choroby.
– Szczepionki będą stymulować limfocyty T, które można zaprogramować do polowania na te ostatnie komórki w ciele i zabijania ich. Stymulowanie skutecznej odporności to jedyny sposób, w jaki możemy sterylizować organizm ze wszystkich komórek raka piersi – tłumaczy dr Disis.
Według autorki badań, możemy się spodziewać, że szczepionka już niedługo będzie stosowana przez lekarzy.
Co ważne, szczepionka nie tylko działa, ale też jest w pełni bezpieczna. Jedyne skutki uboczne, jakie zgłaszały kobiety po zaszczepieniu, to objawy grypopodobne.
Źródło: zwrotnikraka.pl; Disis ML, Guthrie KA, Liu Y, et al. Safety and Outcomes of a Plasmid DNA Vaccine Encoding the ERBB2 Intracellular Domain in Patients With Advanced-Stage ERBB2-Positive Breast Cancer: A Phase 1 Nonrandomized Clinical Trial. JAMA Oncol. 2023;9(1):71–78. doi:10.1001/jamaoncol.2022.5143
Oceń artykuł