Przez to umierają pacjenci. Lekarz o 6 "wąskich gardłach" onkologii

27.01.2023 09:53

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło główne założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. "Na razie trudno o wielki optymizm" - komentuje rezydent onkologii lek. Jakub Kosikowski na Twitterze.

Leczenie raka
fot. Shutterstock

Krajowa Sieć Onkologiczna to recepta Ministerstwa Zdrowia na słabą kondycję polskiej onkologii. Ośrodki leczenia zostaną podzielone na trzy stopnie referencyjności, a każdy pacjent dostanie swojego koordynatora. "Bardzo kibicuję w sprzątaniu onkologii i mam nadzieję, że to moje czarnowidztwo i KSO naprawdę wiele pacjentom zmieni. Tylko na razie trudno o wielki optymizm" - pisze lek. Jakub Kosikowski na Twitterze.

I punktuje "wąskie gardła onkologii":

  1. Kolejka do diagnostyki.
  2. Czekanie na wyniki.
  3. Błędy diagnostyczne.
  4. Kolejka do leczenia.
  5. Skuteczność leczenia.
  6. Follow up po skończonym leczeniu.

Lek. Jakub Kosikowski zauważa, że "schody" zaczynają się na długo przed tym, jak chory otrzyma status "pacjenta onkologicznego". Jak temu zaradzić? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zdaniem rezydenta onkologii problem tkwi nie tyle w ich braku, co w nieodpowiednim gospodarowaniu środkami finansowymi.

"Rok temu w NFZ zostało niewydane 10 mld. Za tą kasę można kupić diagnostykę w 2 tygodnie nawet w sektorze prywatnym i jeszcze zostanie" - zauważa lek. Jakub Kosikowski na Twitterze.

Źródło: TT @kosik_md