,

Nietypowe objawy raka tarczycy. Tych 2 sygnałów nie ignoruj

01.06.2023
Aktualizacja: 01.06.2023 11:35

Raka tarczycy zalicza się do dość rzadkich nowotworów, ale i tak każdego roku diagnozowanych jest w Polsce około 3 tysięcy przypadków. Najczęstsze objawy choroby pojawiają się w okolicach samej tarczycy, czyli szyi, ale o tym nowotworze mogą świadczyć też inne, nietypowe objawy. Również na nie należy zwrócić uwagę. Rak tarczycy wcześnie wykryty jest niemal zawsze wyleczalny.

Kobieta robi samobadanie tarczycy
fot. Shutterstock

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się na szyi, tuż przed tchawicą. Jednym z jej głównych zadań jest wytwarzanie hormonów, które regulują metabolizm organizmu. W tarczycy, jak niemal w każdym innym organie, mogą również pojawić się komórki nowotworowe, najczęściej w postaci guzków. I choć zaledwie 5 proc. guzków w tarczycy to zmiany złośliwe, to nie warto ich lekceważyć. Rak tarczycy wcześnie wykryty jest niemal całkowicie wyleczalny (w 90 proc. przypadków).

2 nietypowe objawy raka tarczycy

Najczęstsze objawy raka tarczycy pojawiają się w najbliższej okolicy tego organu, czyli w obrębie szyi i gardła, są to zwykle guzki czy trudności w połykaniu, a także kaszel. W niektórych przypadkach rak tarczycy może powodować bardziej nietypowe objawy, które pojawiają się w innych częściach ciała.

Według brytyjskiej organizacji Cancer Research UK, istnieją dwa mniej powszechne znaki ostrzegawcze raka tarczycy. Pojawiają się one w przypadku rzadkiej postaci raka, zwanej rakiem rdzeniastym tarczycy (inne typy raka tarczycy to: rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy, chłoniak, anaplastyczny). U pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy może wzrosnąć poziom kalcytoniny, hormonu wytwarzanego przez komórki nowotworowe, w rezultacie tego mogą oni doświadczać takich objawów, jak:

  1. biegunka (częste luźne wypróżnienia)
  2. zaczerwienienie twarzy.

Jeśli masz powyższe objawy, nie oznacza to, że z pewnością masz raka tarczycy. Jednak warto je skonsultować z lekarzem. W przypadku raka tarczycy niezwykle ważne jest wykrycie choroby na jak najwcześniejszym etapie, bo wtedy jest on łatwiejszy do wyleczenia.

Najczęstsze objawy raka tarczycy

Ze względu na lokalizację tarczycy najczęstsze objawy choroby dotyczą szyi lub gardła. Do najczęstszych typowych objawów raka tarczycy należą:

  • guzek w przedniej, dolnej części szyi
  • ochrypły głos
  • ból gardła
  • trudności w połykaniu lub oddychaniu
  • ból w przedniej części szyi lub uczucie uciskania.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli zauważy się nowy guzek lub powiększający się, lub jeśli ból gardła lub kaszel trwają dłużej niż trzy tygodnie.

Guzki tarczycy – groźne czy nie?

Eksperci twierdzą, że guzki tarczycy rzadko są spowodowane rakiem. Są one bardzo powszechne, ale tylko około 5 na 100 guzków tarczycy jest rakiem. Najwięcej guzków na tarczycy mają osoby starsze, częściej zdarzają się one u kobiet niż u mężczyzn. Nowotworowe guzki tarczycy zwykle nie są bolesne, ale każdy guzek (niezależnie od tego, czy jest bolesny, czy nie) powinien zostać zbadany przez lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

logo Tu się dzieje