Oceń
Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w 2019 r. zanotowano 171,2 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet). Liczba zachorowań w 2020 r. została oszacowana na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach nastąpi wzrost zachorowań.
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie. Natomiast NFZ informuje, że nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ.
Fundusz przypomina, że wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia.
- Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest: mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata, cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata, kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań – podkreśla NFZ.
Pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania, z których programów profilaktycznych można skorzystać.
Co robić, by uniknąć raka? 12 sposobów
Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał Europejski kodeks walki z rakiem. Pokazuje on, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych. Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie", zawierającą porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka.
NFZ podkreśla, że rezygnując z nałogów, ograniczając kontakt z toksycznymi substancjami, dbając o zdrową dietę i odpowiednią masę ciała oraz badając się regularnie, można w istotny sposób ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe.
Skuteczne sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka:
- Nie pal.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
- Ogranicz spożycie alkoholu.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy.
- Zadbaj o to, by dzieci były poddane szczepieniom ochronnym.
- Badaj się regularnie, bierz udział w programach badań przesiewowych.
- Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
- Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4%.
Oceń artykuł