Ta witamina zapobiega czerniakowi i innym rakom skóry. Potwierdzono przypuszczenia

13.01.2023
Aktualizacja: 13.01.2023 11:09

Z badań fińskich naukowców wynika, że suplementacja jedną z kluczowych dla zdrowia organizmu witamin jest ważnym czynnikiem obniżającym ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka, za którego w dużym stopniu odpowiada nadmiar promieniowania słonecznego. Co ciekawe, nie stwierdzono zależności między tą witaminą a fotostarzeniem się skóry czy liczbą znamion. O jaką witaminę chodzi?

Witamina D chroni przed czerniakiem skóry
fot. Shutterstock

Rozwiejmy więc wątpliwości: wśród osób zażywających regularnie suplementy z witaminą D obserwuje się mniej przypadków czerniaka skóry niż wśród tych, którzy nie przyjmują tej witaminy – wynika z fińskiego badania, które publikuje czasopismo „Melanoma Research”. Badanie potwierdziło, że regularna suplementacja witaminy D zmniejsza też ogólne ryzyko nowotworów skóry (łącznie czerniaka i raków skóry). Choć już wcześniej badano zależność między poziomem witaminy D w organizmie oraz ryzykiem nowotworów skóry, to wyniki tych prac były niejednoznaczne, a czasem nawet sprzeczne.

Siła witaminy D w zapobieganiu rakom skóry

Jak przypominają autorzy pracy, witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio przeprowadzili badanie w grupie 498 pacjentów z wyższym ryzykiem nowotworu skóry, m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry czy kolczystokomórkowego raka skóry. Badani byli w wieku od 21 do 79 lat.

Dermatolodzy zebrali dane medyczne dotyczące uczestników oraz przebadali ich skórę. Ze względu na stosowanie doustnych suplementów z witaminą D wyodrębniono trzy grupy pacjentów: osoby niezażywające ich wcale, zażywające okazjonalnie lub regularnie. U połowy pacjentów zbadano poziom klacydiolu (25-hydroksywitamina D) we krwi i okazało się, że koresponduje on dobrze z udzielanymi informacjami na temat zażywania witaminy D. Kalcydiol jest jednym z metabolitów witaminy D. Powstaje w wątrobie. Z kalcydiolu z kolei powstaje w nerkach najbardziej aktywny metabolit tej witaminy – kalcytriol.

Witamina D chroni przed rakiem, ale już nie przed starzeniem

Okazało się, że u osób regularnie zażywających witaminę D ryzyko zachorowania na czerniaka było o 55 proc. niższe. W grupie stosującej regularnie te suplementy było mniej zachorowań na czerniaka niż w grupie ich niezażywającej – 18 proc. wobec 32 proc., jak również mniej zachorowań na jakikolwiek nowotwór skóry – 62 proc. wobec blisko 75 proc.

Nie zaobserwowano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem się skóry, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, jak również ryzykiem podstawnokomórkowego czy kolczystokomórkowego raka skóry.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badanie wskazuje na istnienie zależności – jednak nie dowodzi, iż ma ona charakter przyczynowo-skutkowy. Na razie nie wiadomo też, jakie dawki witaminy D mogłyby ewentualnie obniżać ryzyko czerniaka. Na razie badacze zalecają przestrzeganie dawkowania zgodnego z rekomendacjami dla różnych grup.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: E. Kanasuo, H. Siiskonen, S. Haimakainen, J. Komulainen, I. T.Harvima, Regular use of vitamin D supplement is associated with fewer melanoma cases compared to non-use: a cross-sectional study in 498 adult subjects at risk of skin cancers. Melanoma Research, 2022, CMR.0000000000000870 / PAP