Najdziwniejsze objawy raka. Większość osób o nich nie wie
Najbardziej znane objawy raka to wyczuwalne guzy, niekontrolowane chudnięcie, złe samopoczucie, bóle w ciele. Jest jednak wiele objawów, które z pozoru nie wskazują na chorobę nowotworową i są z tego powodu lekceważone. Zwróć uwagę na nieoczywistych 6 symptomów, które mogą wskazywać na raka.

Rak, czyli nowotwór złośliwy powstaje w organizmie na skutek przekształcenia się prawidłowych komórek ustroju w komórki nowotworowe (nieprawidłowe). Gdy komórki w organizmie człowieka wymykają się spod kontroli, zaczynają mnożyć się i rozprzestrzeniać. Początkowo, proces tworzenia się nowotworu ma charakter utajony i nie daje żadnych objawów. Te pojawiają się dopiero w momencie, gdy choroba jest zaawansowana.
Objawy charakterystyczne dla nowotworu to: zmiany na skórze, długotrwała gorączka, osłabienie i nieuzasadnione chudniecie, niewyjaśnione bóle, powiększone węzły chłonne, wyczuwalne guzy (np. w piersi), uporczywy kaszel, krew w stolcu lub moczu, krwioplucie, zmiana wyglądu ciała (piersi, jąder, oczu itp.).
Objawy raka nie są identyczne u wszystkich chorych, pojawiają się na różnych etapach choroby nowotworowej i mają różne stopnie nasilenia. Choroba nowotworowa może być przyczyną objawów niecharakterystycznych, łagodnych, których występowanie łatwo usprawiedliwić wiekiem, stylem życia.
Najdziwniejsze objawy raka: 6 ważnych symptomów
Eksperci podkreślają, że wczesne wykrycie objawów raka ma kluczowe znaczenie - umożliwia wyleczenie choroby nowotworowej lub wydłużenie życia. Dlatego niepokojących objawów, nawet tych "dziwnych" i nieoczywistych nie wolno lekceważyć, bo mogą one wskazywać na to, że w organizmie rozwija się rak.
PŁYWAJĄCA KUPA: choć brzmi to dziwnie, to pływający (unoszący się na powierzchni wody) stolec może być objawem raka trzustki. Guzy trzustki mogą blokować uwalnianie enzymów trawiennych i żółci, które rozkładają tłuszcze. Z tego powodu stolec jest tłusty, błyszczący i często unosi się na powierzchni wody w toalecie.
SŁYSZENIE GŁOSÓW: głosy w głowie mogą być objawem choroby psychicznej, ale mogą też wskazywać na nowotwór. Halucynacje głosowe mogą być powodowane guzami mózgu. Zdarza się to, jeśli guz ulokowany jest w płacie skroniowym - części mózgu, która przetwarza dźwięk, umożliwia rozumienie języka i koduje pamięć. Głosy w głowie mogą też pojawić się wtedy, gdy guz uciska na nerw, który wysyła sygnały z ucha do mózgu.
ZMIANA WYGLĄDU PAZNOKCI: niebieskie, brązowe lub czarne linie i plamki pod paznokciami mogą być objawem czerniaka. Natomiast zmiana kształtu paznokci może być objawem raka płuc ( objaw Schamrotha).
PROBLEMY Z RÓWNOWAGĄ: upuszczanie rzeczy, utrata równowagi i ogólnie bycie trochę "niezdarnym" może wskazywać na raka mózgu. Jeśli guz utworzył się na pniu mózgu, gdzie mózg łączy się z rdzeniem kręgowym, może to powodować problemy z równowagą, chodzeniem. Gdy guz wywiera nacisk na rdzeń kręgowy, to mniej natlenowanej krwi dociera do nerwów, co utrudnia wysyłanie wiadomości do reszty ciała.
UTRATA ZAINTERESOWAŃ: nagła utrata zainteresowania ulubionym hobby, rezygnacja z życia towarzyskiego, zmiana osobowości (apatia, wycofanie) mogą być objawem guza mózgu. Zmiany osobowości mogą wystąpić, gdy guz znajduje się w płacie czołowym, który kontroluje emocje i wpływa osobowość, ta część mózgu reguluje również zachowanie.
NADMIERNA POTLIWOŚĆ: zlewne poty, zwłaszcza nocne poty, mogą być oznaką raka. Nadmierne pocenie się może być objawem chłoniaka nieziarniczego, chłoniaka Hodgkina, rakowiaka, białaczki, międzybłoniaka, raka kości, a nawet raka wątroby. Dzieje się tak, ponieważ niektóre nowotwory powodują zmiany poziomu hormonów, co wywołuje pocenie się i uderzenia gorąca.