Obserwuj w Google News

Mielofibroza powoduje włóknienie szpiku. Co to za choroba?

2 min. czytania
Aktualizacja 14.11.2023
14.11.2023 10:01
Zareaguj Reakcja

Mielofibroza to pierwotne włóknienie szpiku kostnego. To trudny przeciwnik, ale na rynku pojawiają się nowe leki, które dają nadzieję. Dowiedz się, jakie są objawy mielofibrozy, rokowanie i możliwości leczenia.

Mielofibroza
fot. Shutterstock

Mielofibroza to choroba, która powoduje zwiększenie ilości tkanki włóknistej w szpiku, która wypiera prawidłowe komórki i uniemożliwia wytwarzanie erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. To rzadka choroba nowotworowa, na którą co rok choruje 1/100 tys., głównie osoby po 50. roku życia.

Mielofibroza – co to za choroba?

Mielofibroza to choroba, w której zmiana nowotworowa w komórce macierzystej szpiku daje początek łańcuchowi niekorzystnych reakcji. Jak czytamy w opracowaniu „Pierwotne włóknienie szpiku” dr Aleksandry Butrym i prof. Ireny Frydeckiej, opublikowanym w serwisie Medycyna Praktyczna, zmiana nowotworowa powoduje pojawienie się nieprawidłowych megakariocytów (komórek dających początek płytkom krwi).

Nieprawidłowe megakariocyty wydzielają substancje, które sprawiają, że w szpiku pojawiają się włókna retikulinowe i kolagenowe. Włókna zaczynają wypierać tkankę krwiotwórczą, a proces tworzenia komórek krwi przenosi się do wątroby i śledziony.

Cały ten proces sprawia, że w organizmie zaczynają wydzielać się cytokiny o silnym działaniu zapalnym, które odpowiadają za wystąpienie ogólnych objawów chorobowych, takich jak osłabienie, gorączka, utrata masy ciała i wyniszczenie organizmu.

Mielofibroza – objawy

Mielofibroza to podstępna choroba, która długo przebiega bezobjawowo. Pierwszym objawem często jest dopiero uczucie pełności w jamie brzusznej, wynikające z powiększenia się wątroby i śledziony.

Z czasem pojawia się niedokrwistość i skłonność do krwawień.

Objawy mielofibrozy to m.in.:

  • osłabienie,
  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • stan podgorączkowy,
  • duszność,
  • przyspieszone tętno,
  • poty nocne,
  • świąd,
  • bóle kostno-stawowe.

Mielofibroza – leczenie, rokowanie

Mielofibroza to trudny przeciwnik. Jest to choroba postępująca, o niekorzystnym rokowaniu. U 20 proc. chorych przekształca się w ostrą białaczkę.

Szansę na wyleczenie daje przeszczepienie szpiku kostnego. Są też leki zmniejszające objawy choroby, poprawiające jakość życia chorujących.

Warto wiedzieć, że niedawno na rynku pojawił się nowy lek. W 2021 roku Komisja Europejska dopuściła fedratynib do leczenia dorosłych pacjentów zarówno z nowo rozpoznaną, jak i wtórną mielofibrozą.

Źródło: Radio ZET/mp.pl/zwrotnikraka.pl