Manicure hybrydowy grozi rakiem skóry. Polscy onkolodzy komentują

01.02.2023
Aktualizacja: 01.02.2023 12:38

Ostatnie badanie naukowców z University of California wykazało, że lampy UV do utwardzania lakieru do paznokci mogą być niebezpieczne dla zdrowia, bo zwiększają ryzyko nowotworów. Polscy onkolodzy z Akademii Czerniaka Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej skomentowali te doniesienia. Czy zagrożenie jest realne?

Hybryda powoduje raka? Komentarz ekspertów
fot. Shutterstock

Wyniki badania naukowców z University of California nie pozostawiają wątpliwości: lampy emitujące promienie ultrafioletowe (UV), stosowane do utrwalania lakierów do paznokci podczas zabiegów manicure, wykazują niebezpieczne dla zdrowia działanie, tj. prowadzą do rakotwórczych mutacji w komórkach, a nawet do ich niszczenia. Polscy eksperci zajęli stanowisko w tej sprawie – ich opinia jest ostrożna, ale nie pozostawia złudzeń.

Promieniowanie UV zwiększa ryzyko raka – to żaden przełom

Polscy eksperci Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO), odnieśli się do amerykańskich doniesień, podkreślając w swoim stanowisku, że promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich, tj. czerniaka.

– O tym, że promieniowanie UV istotnie sprzyja rozwojowi nowotworów skóry, wiemy od dawna. Głośne ostatnio w mediach badanie uzupełnia naszą wiedzę, ale nie ma charakteru przełomowego – przyznaje dr hab. Wojciech M. Wysocki z 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ, w którym mieści się Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka. – My, onkolodzy, niestrudzenie przypominamy, że skórę należy chronić przed promieniowaniem słonecznym, a także przed sztucznymi źródłami UV (m.in. solaria). Jeśli zaś chodzi o lakier do paznokci, na pewno bezpieczniej jest stosować lakiery, które schną naturalnie lub jedynie pod wpływem wiatraczka – dodaje.
Specjalista podkreśla, że osoby, które decydują się na wykorzystywanie promieniowania UV do utwardzania lakieru, muszą mieć świadomość zagrożenia onkologicznego, jakie może się z tym wiązać. – Nie znamy obecnie wielkości tego ryzyka, a liczba badań klinicznych na ten temat jest mała – podkreśla dr Wysocki.

Manicure hybrydowy tak, ale… sporadycznie

Jak przypomina ekspert, w metaanalizie z 2022 r. nowotwory złośliwe skóry dłoni wystąpiły u około 3 proc. kobiet stosujących regularnie lakier do paznokci utwardzany za pomocą UV. – Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na użycie takiej lampy, to niech to będzie sporadyczne zastosowanie połączone z maksymalnym zabezpieczeniem skóry dłoni kremem z filtrem osłabiającym UV. Poza tym trzeba pamiętać, aby regularnie kontrolować skórę dłoni, w tym paznokcie (bez lakieru!) u lekarza specjalisty – przekonuje onkolog.

Prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka i Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, podkreśla, że jest to nowo zidentyfikowane zagrożenie dla zdrowia człowieka. Czas od zastosowania promieniowania UV łącznie z substancjami chemicznymi zawartymi w lakierach do ewentualnego rozwoju nowotworów złośliwych skóry w tej okolicy (nie tylko czerniaka) może być bowiem dość długi i wymagane są dłuższe obserwacje dla oceny długotrwałego ryzyka.

– Zadaniem ekspertów współpracujących w ramach Akademii Czerniaka jest informowanie o istniejącym dla naszego zdrowia ryzyku, związanym z nadmiernym czy bardzo intensywnym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe, co ma udowodniony związek z rozwojem czerniaka, który nadal pozostaje zagrożeniem dla naszego życia – komentuje profesor.

Jak chronić się przed nowotworami skóry?

Eksperci Akademii Czerniaka PTChO przypominają, że poza unikaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), tj. ograniczeniem korzystania z lamp UV do utwardzania lakieru do paznokci, a także bezwzględnym unikaniem solarium, istnieje kilka innych, prostych zasad ochrony przed nowotworami skóry. Zostały one ujęte w formie Złotych Zasad Ochrony Skóry. Są to m.in.:

 • rozsądne korzystanie ze słońca, tj. unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach 11.00-16.00
 • używania kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV
 • noszenia okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV
 • nakładanie koszulki (najlepiej z długim rękawem) i nakrycia głowy
 • regularna samoobserwacja skóry (co 1-2 miesiące)
 • kontrola znamion u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa (raz w roku w razie potrzeby)
 • natychmiastowy kontakt ze specjalistą w przypadku pojawienia się podejrzanej zmiany.

W rozpoznaniu czerniaka pomocna będzie z kolei znajomość jego charakterystycznych cech, czyli „ABCDE czerniaka”. Są to:

 • asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę
 • brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe lub owalne
 • czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia
 • duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm
 • ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: PAP / Akademia Czerniaka – sekcja Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej