Obserwuj w Google News

“Rak piersi nie zapyta o wiek”. O profilaktyce powinna pamiętać każda z nas

3 min. czytania
24.10.2023 13:16
Zareaguj Reakcja

Eksperci od dawna ostrzegają: raka piersi rozpoznaje się u ok. 20 tysięcy Polek rocznie. Choroba coraz częściej dotyka młode kobiety, które usg piersi wykonują dopiero wtedy, gdy zauważają niepokojącą zmianę. Onkolog, dr Dariusz Godlewski alarmuje: szybka i odpowiednia diagnoz to klucz do wygranej z tym nowotworem.

Profilaktyka może uratować życie. Lekarz zachęca do badań
fot. Shutterstock

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Chociaż świadomość na temat zagrożenia rośnie, nadal badamy się zbyt rzadko. Pamiętajmy, że nowotwór ten, w początkowym stadium nie daje praktycznie żadnych objawów. Wcześnie wykryty może być w pełni wyleczony. Poza regularnymi badaniami, nie ma innego sposobu, by się chronić.

– Rak piersi nie zapyta o wiek, profilaktyka ważna jest zawsze – podkreślił w rozmowie z PAP onkolog dr n. med. Dariusz Godlewski.

Dodał, że mammografia i samobadanie piersi przez kobiety – a później szybka i odpowiednia diagnoza oraz leczenie – to klucz do wygranej z tym nowotworem.

Kto choruje na raka piersi?

Jak wyjaśnił dr Godlewski,  mimo że najwięcej zachorowań odnotowywanych jest wśród kobiet po 50. roku życia, to "nowotwory nie uznają granic wieku". Dodał, że ważne jest, by profilaktykę i samobadanie rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej już w momencie, kiedy nastolatki zaczynają stawać się kobietami. Lekarz przyznał, że prowadzone w ostatnich latach kampanie zwiększyły świadomość kobiet, jednak zachorowalność na choroby nowotworowe, w tym nowotwory piersi, wzrasta na całym świecie.

– Ważne jest jednak, aby ograniczyć umieralność powodowaną nowotworami. A umieralność możemy ograniczyć na dwa sposoby: przede wszystkim wykrywać zmiany jak najwcześniej, i jak najwcześniej rozpoczynać leczenie, a także mieć dostęp do nowoczesnych terapii, nowoczesnych leków tak, aby to leczenie było skuteczne – dodał specjalista.

Ważne zmiany w dostępie do badań

Od 1 listopada wejdzie w życie  rozporządzenie rozszerzające granice wieku, w którym kobiety będą mogły wykonywać mammografię. Teraz przedział wiekowy będzie wynosił od 45. do 74. lat (do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat).

W ocenie eksperta "jest to krok we właściwą stronę chociażby z tego powodu, że obserwujemy wzrost zachorowań u pań i poniżej 50. roku życia, i u pań starszych”.

– Praktycznie wszystkie kraje europejskie, kilka bądź kilkanaście lat temu, rozszerzyły tę granicę w taki właśnie sposób. U nas udało się to dopiero teraz, ale trzeba się z tego cieszyć, że ten zakres wiekowy także i w Polsce rozszerzono – zaznaczył dr Godlewski.

Onkolog podkreślił jednak, że "granice wieku" przyjęte w takich programach profilaktycznych, to w pewnym sensie "granice umowne".

– Praktycznie każda dziewczyna, każda nastolatka, której piersi zaczynają się kształtować, powinna zwracać uwagę na to, co się z nią dzieje za pomocą samobadania. Tu nie chodzi o to żeby stawiała sobie diagnozę za pomocą takiego samobadania, ale żeby nauczyła się anatomii swoich piersi – mówił.

Samobadanie piersi: co powinno zaniepokoić?

Według eksperta, wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza są wszelkie zgrubienia i zmiany w obrębie brodawki piersiowej, takie jak:

  • wciągnięcie brodawki piersiowej
  • wydobywająca się wydzielina z brodawki
  • zmiany na skórze piersi
  • bolesność piersi
  • powiększone węzły chłonne w dołach pachowych czy nadobojczykowych

– Te sygnały wcale nie muszą oznaczać poważnej choroby, ale jest to sygnał ze strony naszego organizmu, aby kierować swoje kroki do gabinetu lekarskiego – podkreślił specjalista.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne od 1985 roku.