Obserwuj w Google News

Cudowny lek na raka jelita grubego. „Guz zniknął w pół roku”

2 min. czytania
Aktualizacja 25.10.2023
25.10.2023 10:22
Zareaguj Reakcja

Na razie niewielu pacjentów z rakiem jelita grubego otrzymało lek okrzyknięty jako „cudowny”, ale nawet lekarze są zaskoczeni jego skutecznością. Wystarczy 6 miesięcy, by nowotwór zniknął, a pacjent uniknął stomii. Lek jest na razie zatwierdzony tylko w dwóch europejskich krajach.

Pacjentka podczas chemioterapii
fot. Shutterstock

Uznany za „cudowny” lek na raka jelita grubego to dostarlimab. Chociaż jest nadal w fazie badań klinicznych, to wczesne dane wykazały jak dotąd 100-procentowy wskaźnik skuteczności w zwalczaniu niektórych rodzajów raka jelita grubego, dając ogromną nadzieję chorym. Takim jak Carrie Downey, u której rak jelita grubego w trzecim stadium zniknął w ciągu sześciu miesięcy od przyjęcia dostarlimabu – jej historię opisuje brytyjski „Mirror”.

Dostarlimab – cudowny lek na raka jelita grubego

Carrie Downey jest jedną z zaledwie kilku osób na świecie, którym podano dostarlimab. Na razie lek został zatwierdzony tylko w Walii i we Włoszech jako jedna z dostępnych terapii raka jelita grubego. Jak dotąd, badania wykazały, że lek jest skuteczny w leczeniu do 5 proc. nowotworów jelita grubego, które mają określoną mutację genu.

U 42-letniej Carrie zdiagnozowano raka jelita grubego, gdy zgłosiła się na badania z powodu bólów po wcześniejszej operacji przepukliny. Gdyby przeszła operację usunięcia guza, konsekwencją byłaby stomia. Jednak skierowano ją na konsultację do onkologa w Singleton Hospital w Swansea, gdzie zamiast operacji zaproponowano jej dostarlimab. Leczenie polega na wspomaganiu układu odpornościowego w niszczeniu nowotworu.

– Dr Craig Barrington zapytał mnie, co bym zrobiła, gdyby był sposób na wyleczenie mnie... bez stomii i poważnej operacji – opowiada Carrie. – Sprawdził wyniki mojej biopsji i okazało się, że mam tę rzadką mutację, na którą działa dostarlimab. Zdecydowałam się na leczenie – wspomina kobieta.

W pół roku guz jelita grubego zniknął

Przez sześć miesięcy 42-latka otrzymywała infuzje dożylne z dostarlimabu. Po tym czasie testy wykazały, że nie ma już oznak choroby. – Dr Barrington przywrócił mi moje życie. Będę mu dozgonnie wdzięczna – zapewnia Carrie.

Jak dotąd w Walii mniej niż 10 pacjentów z rakiem jelita otrzymało leczenie dostarlimabem, a u tych, którzy ukończyli kurację, rak zniknął. Pacjenci zgłaszali też minimalne lub żadne skutki uboczne po chemioterapii. – Wyniki mnie zaskoczyły. Zgadzam się, że liczby są na razie niewielkie i są to dane z wczesnej fazy, ale uzyskanie 100-procentowej, czyli całkowitej odpowiedzi na lek, który jest dobrze tolerowany i działa niezwykle szybko, jest niespotykane w opiece onkologicznej – komentuje dr Barrington. – Pacjenci zgłaszają ustąpienie objawów nawet po pierwszej serii leczenia. To po prostu niezwykłe.

Dostarlimab można podawać pacjentom z rakiem w drugim lub trzecim stadium zaawansowania i jest rutynowo stosowany w leczeniu raka endometrium, który ma tę samą mutację genu, co rak jelita grubego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.