,

Dwukrotnie zachorowała na raka jelita. Pacjentka wymienia kilka objawów

18.09.2023 09:00

Jak rozpoznać raka jelita grubego we wczesnym stadium? Objawy mogą być nieoczywiste. Okazuje się, że często lekceważymy pierwsze sygnały. Zaniepokoić powinno kilka dolegliwości, które przypisujemy innym chorobom.

Sherri Rollins ostrzega przed rakiem jelita grubego
fot. Facebook/zeerelaxingtv/screen

Historię Sherri Rollins opisuje brytyjski Dailymail. Kobieta jeszcze przed 50. rokiem życia dwukrotnie chorowała na raka jelita grubego. Za każdym razem rozwijający się rak dawał podobne objawy, jednak gdy opisywała je lekarzom, słyszała, że jest przewrażliwiona. Teraz Sherri ostrzega innych.

Masz te objawy? Natychmiast reaguj!

Rak jelita grubego oraz odbytu rozwija się długo. Zwykle raka zlokalizowanego w tym miejscu diagnozuje się u starszych osób, choć nie jest to regułą. Początkowo objawy są łagodne, mogą sugerować niegroźne dolegliwości, takie jak zatrucie pokarmowe. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej lub nawracają, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Jak opisuje Sherri Rollins, w jej przypadku pierwszym niepokojącym symptomem były bóle pleców, wzdęcia, bolesne gazy i chudnięcie. Za pomocą rezonansu magnetycznego wykryto raka okrężnicy w czwartym stadium.

– Nie wierzyłam w to, co się dzieje. Byłam zdrowa i zawsze pamiętałam o badaniach kontrolnych – mówi pacjentka.

Rak rozprzestrzenił się na jej wątrobę, ale pomimo złej diagnozy Sherri nie poddawała się. Pacjentka przeszła chemioterapię i operację. Przez cztery lata była w remisji, zanim ponownie zaczęła odczuwać objawy. Sherri zaobserwowała, że chudnie, mimo że nie stosuje żadnej diety.

– Kiedy korzystałam z łazienki, czułam, że jeszcze nie skończyłam – opisuje.

Chociaż wyniki badań były w normie, Sherri miała przeczucie, że coś jest nie tak. W marcu 2022 roku lekarze ponownie wykryli u niej guza odbytnicy, który rozprzestrzenił się na dno miednicy. Kobieta jest obecnie w trakcie leczenia.

Na całym świecie rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego, zwłaszcza u młodych ludzi, takich jak pani Rollins. Oczekuje się, że do 2030 r. w USA odsetek osób poniżej 50. roku życia podwoi się, a do końca dekady rak jelita grubego stanie się także główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród Amerykanów poniżej 50. roku życia. Również w Polsce statystyki są bardzo niepokojące: co roku ten rodzaj raka diagnozuje się u ponad 18 tys. osób, w tym coraz częściej wśród młodych ludzi. Codziennie rak ten zabija ok. 30 osób. Jednocześnie, raka jelita we wczesnym stadium można z powodzeniem leczyć, dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie pierwszych symptomów. To, co powinno wzbudzić czujność, to nieuzasadniona utrata wagi, która może świadczyć nie tylko o raku, ale i innych poważnych problemach zdrowotnych.

logo Tu się dzieje