Centrum Kryzysowe uruchamia infolinię dla pacjentów onkologicznych

30.01.2023 12:48

Centrum Kryzysowe to miejsce, które powstało z myślą o pacjentach onkologicznych. Infolinia dostępna jest bezpłatnie dla każdego chorego, a specjaliści krok po kroku pomagają chorym w kolejnych etapach leczenia. Co warto wiedzieć?

Centrum Kryzysowe uruchamia infolinię dla chorych na raka
fot. Shutterstock

Wykrycie choroby nowotworowej wiąże się z ogromnym szokiem psychicznym, zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. Znalezienie odpowiedniego wsparcia w takiej sytuacji może uratować życie. Z  myślą o pacjentach walczących z rakiem stworzono Centrum Kryzysowe.

To wyjątkowy serwis, w którym publikowane są podstawowe informacje na temat trzech konkretnych nowotworów (piersi, jajnika, płuc). Specjalna wyszukiwarka pomaga odnaleźć wskazówki  dotyczące diagnostyki czy metod leczenia. Pacjenci mogą również dowiedzieć się jak wygląda kwestia wsparcia finansowego. W materiałach opracowanych przez wykwalifikowanych psychologów zawarto także odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie towarzyszą osobom, które zetknęły się z diagnozą.

– Wiemy co dzieje się w głowie chorego, gdy otrzymuje wiadomość, że zachorował na raka. Pojawia się wiele pytań, strach o własne życie, czasem złość i zagubienie. Nasza platforma odpowiada na wiele z tych pytań, ale czasem nic nie zastąpi rozmowy z drugą osobą. Dlatego od początku naszym celem było uruchomienie infolinii, gdzie będzie można porozmawiać, a osoba z drugiej strony słuchawki będzie mogła pomóc i wesprzeć. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie pomoże wielu osobom w trakcie ich drogi z chorobą – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Na oficjalnej stronie Centrum Kryzysowego możemy też skorzystać z mapy ośrodków, w których możliwe jest leczenie i rehabilitacja.

Jak skontaktować się z Centrum Kryzysowym?

Jeśli chcemy zadać pytanie, na które nie znaleźliśmy odpowiedzi na stronie, możemy w dowolnej chwili skontaktować się z Centrum Kryzysowym mailowo. Pacjenci mogą również dzwonić: infolinia została uruchomiona 24 stycznia. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-19:00, pod numerem telefonu 22 105 55 30.

Osoby obsługujące infolinię mają przygotowanie psychologiczne. Pamiętajmy jednak, że nie jest to konsultacja lekarska.

– W naszej infolinii chętnie wysłucham i odpowiem na najbardziej nurtujące pytania. Chcę pomóc osobom chorującym i ich bliskim w poszukiwaniu rzetelnych informacji – powiedziała Renata, która rozmawia z chorymi.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Źródło: centrumkryzysowe.org.pl, zwrotnikraka.pl