Obserwuj w Google News

Wygląd stolca przy raku jelita. Nie lekceważ tego objawu

2 min. czytania
Aktualizacja 28.09.2022
28.09.2022 13:15
Zareaguj Reakcja

Wygląd stolca może wskazywać na wiele chorób i nieprawidłowości. Należy zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale także na kształt kału. Długi i wąski stolec może być objawem zwężenia światła jelita, co może wskazywać na nowotwór. Sprawdź, jaki stolec występuje przy raku jelita. 

Wygląd stolca a rak jelita
fot. Shutterstock
  1. Jak wygląda stolec przy raku jelita? 
  2. Jakie badania wykrywają raka jelita?

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem wśród populacji męskiej i drugim wśród populacji kobiet. Choroba zazwyczaj rozwija się powoli i dosyć długo. Jest najczęściej rozpoznawana u osób powyżej 50. roku życia, rzadko u młodszych osób przed czterdziestką.

Objawy raka jelita grubego zależą od lokalizacji guza i zaawansowania choroby, jednak u większości chorych występują: bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, osłabienie, niedokrwistość, utrata masy ciała, wzdęcia. We wczesnym stadium choroby symptomy są nikłe lub niespecyficzne i mogą sugerować inne, mniej groźne schorzenia układu pokarmowego. Z tego powodu pierwsze objawy raka jelita są często lekceważone lub umykają uwadze chorych.

Jak wygląda stolec przy raku jelita? 

Dość charakterystycznym objawem raka jelita jest zmiana rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia) i towarzysząc temu ból oraz zmiana wyglądu stolca. U niektórych chorych na raka jelita grubego może występować uczucie przepełnienia odbytnicy i niepełnego wypróżnienia, naglące i bolesne parcie na stolec oraz krwawienia. Objawem niedrożności jelita są także bóle kolkowe. 

Objawem alarmującym powinno być ciemne zabarwienie stolca, co może wskazywać na domieszkę krwi w stolcu. 

Stolec przy raku jelita ma zmieniony kształt, co jest spowodowane zwężeniem światła jelita przez rozrastający się guz. To tzw. stolec ołówkowaty o bardzo wąskiej średnicy. Stolec ołówkowaty nie zawsze wskazuje na nowotwór, może być objawem innych problemów jelitowych, ale tego objawu nie wolno lekceważyć. 

Jakie badania wykrywają raka jelita?

Wczesna wykrycie raka jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Niestety, około 20% raków jelita grubego oraz nowotworów odbytu jest diagnozowanych na etapie rozsiewu nowotworowego.

Przy podejrzeniu raka jelita wykonuje się następujące badania:

  • Kolonoskopię: to badanie bardzo czułe, pozwalające wykryć stany przedrakowe - gruczolaki, a także umożliwia pobranie materiału do badania mikroskopowego oraz ewentualne usunięcie polipów.
  • Kolografię TK: to nieinwazyjne badanie diagnostyczne nowotworów i polipów większych niż 1 cm, które można zastosować w przypadku niepełnej kolonoskopii lub kolonoskopii wysokiego ryzyka.
  • Oznaczenie markeru nowotworowego CEA: pewien odsetek chorych ma podwyższone stężenie antygenu rakowo-płodowego (CEA) w surowicy krwi.
  • Badanie na obecność krwi utajonej w kale: badanie można wykonać w laboratorium lub w domu - należy w tym celu pobrać dwie próbki z trzech kolejnych stolców.
  • Badanie przezodbytnicze (per rectum): w tym badaniu można wykryć zmiany do 7 cm za zwieraczem odbytu.

O tym, jakie badania zostaną wykonane, zawsze decyduje lekarz na podstawie występujących objawów i innych wskazań. Jeśli pojawią się niepokojące symptomy mogące wskazywać na problemy z jelitami, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl, Medycyna Praktyczna (mp.pl)