Obserwuj w Google News

Te zmiany skórne mogą wskazywać na raka piersi. Na co zwrócić uwagę?

2 min. czytania
Aktualizacja 14.01.2022
14.01.2022 12:46
Zareaguj Reakcja

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Polsce i Unii Europejskiej. Głównym objawem raka jest guzek w piersi, ale nowotwór ten może manifestować swoją obecność również poprzez zmiany na skórze. Co może świadczyć o raku sutka? LISTA częstych objawów skórnych.

Rak piersi - objawy skórne
fot. Shutterstock
  1. Objawy skórne raka piersi. Na co zwrócić uwagę?
  2. Jak wykryć raka piersi? Badania diagnostyczne

Wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia i długoletnie przeżycie. Dlatego tak ważne jest regularne samobadanie piersi i wykonywanie badań diagnostycznych. Warto również wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na raka piersi i reagować, gdy tylko się pojawią.

Oprócz dobrze znanych objawów raka sutka, takich jak wyczuwalny pod palcami guzek lub zmiana wyglądu piersi (asymetria, wciągnięcie skóry w okolicy guza), występują też objawy widoczne na skórze gołym okiem. Wyjaśniamy, co powinno niepokoić.

Objawy skórne raka piersi. Na co zwrócić uwagę?

Rak piersi w początkowym stadium rozwoju przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W tym czasie zmiany nowotworowe wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub USG.

W miarę rozrostu guza w piersi zaczynają pojawiać się takie objawy jak: wyczuwalny pod palcami guzek, asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, jednostronny wyciek z brodawki.

Nie każdy jednak wie, że rak piersi może dawać objawy skórne, które świadczą niestety o zaawansowanym stadium choroby.

Do objawów skórnych raka sutka zalicza się przede wszystkim:

  • zaczerwienie skóry piersi,
  • zaciągnięcie skóry nad guzem,
  • owrzodzenie skóry (w tym owrzodzenie brodawki sutkowej),
  • obrzęknięta skóra przypominająca skórkę pomarańczy (to objaw agresywnego, zapalnego raka sutka).

Jak wykryć raka piersi? Badania diagnostyczne

Diagnostyka nowotworów sutka opiera się na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznemu lub w niektórych przypadkach na badaniu rezonansem magnetycznym.

Ostateczne rozpoznanie w przypadku raka piersi stawia się na podstawie wyniku badania histopatologicznego po pobraniu próbki z guza za pomocą biopsji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl;