Obserwuj w Google News

Te objawy mogą świadczyć o raku wątroby. 6 sygnałów widocznych na skórze

2 min. czytania
Aktualizacja 17.03.2022
17.03.2022 09:44
Zareaguj Reakcja

Rak wątroby może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o niebezpiecznych zmianach zachodzących w wątrobie. Na co zwrócić uwagę?

Skórne objawy raka wątroby
fot. Shutterstock
  1. Swędzenie skóry
  2. Spadek wagi
  3. Pęcherzyca liściasta
  4. Rogowacenie słoneczne
  5. Zapalenie skórno-mięśniowe
  6. Łupież okrągły

W Polsce raka wątroby diagnozuje się u około 3000 pacjentów rocznie. Jego najczęstszą postacią jest rak wątrobowokomórkowy, który charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością. Znajduje się on na piątym miejscu pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych oraz na trzecim w kolejności przyczyn zgonów z powodu wszystkich nowotworów złośliwych. Wątroba jest narządem, który mimo rozległych uszkodzeń może funkcjonować przez wiele lat, dlatego pacjenci zwykle zgłaszają się do lekarza z zaawansowaną chorobą, gdy jest za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Dodatkowo wątroba nie jest unerwiona czuciowo, co oznacza, że organ ten sam w sobie nie boli.  Gdy rak wątroby wykryty jest we wczesnym stadium, operacja umożliwia całkowite wyzdrowienie, dlatego warto wiedzieć, jakie zmiany powinny nas zaniepokoić. Najczęstsze, wczesne objawy raka wątroby, to między innymi:

Swędzenie skóry

Świąd skóry to częsty objaw różnych chorób wątroby, w tym nowotworu. Swędzenie może dotyczyć konkretnych miejsc na skórze lub obejmować całe ciało. U chorego mogą pojawiać się okresowe „ataki” swędzenia, które mijają samoistnie. Swędzenie jest zazwyczaj najbardziej nasilone w obrębie rąk i nóg.

Spadek wagi

Nieuzasadniona, nagła utrata wagi zawsze jest niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić nas do wykonania badań. Spadek wagi może być związany z brakiem apetytu i nudnościami, które nasilają się wraz z rozwojem choroby.  Chorym może towarzyszyć również uczucie wzdęcia i pełności w brzuchu, które zniechęca do jedzenia.

Pęcherzyca liściasta

Nowotwór wątroby może powodować pęcherzycę liściastą, czyli autoimmunologiczną chorobę skóry, która charakteryzuje się powierzchownymi, krótkotrwałymi pęcherzami występującymi w obrębie pach, pachwin, ramion, łokci, pleców i pośladków. Są one wiotkie i delikatne, łatwo ulegają przerwaniu, co prowadzi do tworzenia się zmian nadżerkowych.

Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne jest stanem przedrakowym, który występuje najczęściej u osób starszych. Zmiany pojawiają się na twarzy, głowie (skronie, uszy, czoło), dłoniach i przedramionach. Skóra staje się sucha, łuszczy się, ma szarożółte zabarwienia. W zmienionej skórze pojawiają się ogniska rogowacenia słonecznego, które wyglądają jak suche zrogowacenia, mają nierówną powierzchnię, a po ich zadrapaniu widoczna jest lekko różowa lub krwawa tkanka. Wykwity takie mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Zapalenie skórno-mięśniowe

Główny objaw choroby to nasilające się osłabienie mięśni, szczególnie w obrębie barków i bioder. Ból mięśni uniemożliwia wykonywanie prostych ruchów (takich jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie przedmiotów). Gdy zapalenie obejmuje mięśnie gardła i przełyku, chory może mieć problem z mówieniem, oddychaniem i przełykaniem. Wraz z objawami zapalenie skórno-mięśniowego mogą pojawić się również dolegliwości związane z układem pokarmowym. W każdym przypadku zapalenia skórno-mięśniowego musimy wziąć pod uwagę możliwość współistnienia choroby nowotworowej.

Łupież okrągły

Łupież okrągły, inaczej łupież Gilberta to choroba, która nie ma nic wspólnego z tradycyjnym łupieżem na głowie. To okrągłe złuszczające się zmiany skórne o różowym zabarwieniu, które zlokalizowane są w okolicy tułowia i kończyn.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, mayoclinic.org, zwrotnikraka.pl