Obserwuj w Google News

Masz sine stopy i dłonie? To może być objaw choroby nowotworowej

2 min. czytania
Aktualizacja 16.02.2022
16.02.2022 15:15
Zareaguj Reakcja

Sine dłonie i stopy mogą być objawem czerwienicy prawdziwej — choroby nowotworowej szpiku kostnego. To choroba groźna, która wymaga specjalistycznego leczenia. Sprawdź, jak rozpoznać, że zasinienie dłoni i stóp może być objawem czerwienicy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? WYJAŚNIAMY.

Sine stopy
fot. Shutterstock
  1. Sine słonie i stopy. Czy to nowotwór szpiku?
  2. Inne objawy czerwienicy prawdziwej. Na co zwrócić uwagę?
  3. Podejrzenie czerwienicy prawdziwej. Jakie badania wykonać?

Czerwienica prawdziwa to choroba nowotworowa szpiku, która prowadzi do znacznego zwiększenia liczby czerwonych krwinek w organizmie, któremu może towarzyszyć zwiększone wytwarzanie białych krwinek i płytek krwi.

 Uważa się, że przyczyną choroby jest mutacja genetyczna w krwiotwórczej komórce macierzystej szpiku, czyli komórce, która daje początek wszystkim komórkom krwi. Mutacja ta jest przyczyną niekontrolowanego, nowotworowego wytwarzania krwinek.

Sine słonie i stopy. Czy to nowotwór szpiku?

Utrzymujące się zasinienie stóp oraz dłoni może wskazywać na przewlekłą chorobe, w tym również na nowotwór szpiku. W przypadku czerwienicy prawdziwej zmiana zabarwienia skóry dłoni i stóp wynika ze zwiększonej ilości czerwonych krwinek i zmiany gęstości krwi.

Skóra stóp i dłoni u chorych na czerwienicę prawdziwą ma kolor sinoczerwony i towarzyszy temu charakterystyczne pieczenie — erytromelalgia. To bolesny rumień kończyn będący zaburzeniem naczynioruchowym przejawiającym się napadowym zaczerwienieniem i ociepleniem dalszych części kończyn (palców stóp, rąk) z towarzyszącym silnym, bolesnym pieczeniem.

Inne objawy czerwienicy prawdziwej. Na co zwrócić uwagę?

Czerwienica prawdziwa może przez wiele lat rozwijać się w ukryciu, bezobjawowo. Wiele osób dowiaduje się o czerwienicy podczas omawiania wyników morfologii krwi. Nadmiar czerwonych krwinek powoduje, że krew jest gęsta, więc chorzy uskarżają się często na: bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia i wspomniane wyżej zasinienie stóp oraz dłoni.

U wielu chorych występuje także świąd skóry nasilający się po gorącej kąpieli, często pojawiają się też objawy choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, powiększenie śledziony, zaczerwienienie twarzy, powiększenie wątroby.

Podejrzenie czerwienicy prawdziwej. Jakie badania wykonać?

W przypadku wystąpienia objawów czerwienicy pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania krwi. 

Szybkie działanie jest istotne, bo czerwienica to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć. Jednak u prawidłowo leczonych chorych zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych powikłań choroby, takich jak zakrzepica, zawał serca czy udar. Celem leczenia jest przedłużenie życia, zmniejszenie dolegliwości i częstości występowania powikłań choroby.

Czerwienica prawdziwa może przekształcić się we włóknienie szpiku lub w ostrą białaczkę, co zdarza się częściej u młodszych chorych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); onkologia.zalecenia.med.pl