Obserwuj w Google News

To jeden z najbardziej agresywnych nowotworów: rak wątrobowokomórkowy. Sprawdź jego objawy

4 min. czytania
Aktualizacja 19.08.2021
19.08.2021 14:00
Zareaguj Reakcja

Ten nowotwór długo nie daje żadnych objawów, co utrudnia jego wykrycie i leczenie. Przez lekarzy określany jest jako jeden z najbardziej agresywnych raków. Dowiedz się, co jest przyczyną raka wątrobowokomórkowego i jakie objawy mogą sugerować jego pojawienie się.

Rak wątrobowokomórkowy - jakie daje objawy?
fot. Shutterstock
  1. Rak wątrobowokomórkowy – jakie są jego przyczyny?
  2. Rak wątrobowokomórkowy – jakie mogą być jego objawy?
  3. Rak wątrobowokomórkowy – jak wygląda diagnostyka?
  4. Diagnoza: rak wątrobowokomórkowy i co dalej?
  5. Rak wątrobowokomórkowy – jak wygląda leczenie?

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) to najczęściej występujący pierwotny (czyli nieprzerzutowy) nowotwór złośliwy wątroby (odpowiada za 90 proc. zachorowań) i jeden z najbardziej agresywnych raków. Do jego powstania przyczyniają się wirusy zapalenia wątroby – HBV lub HCV. Ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego wzrasta wraz z wiekiem. Jest on najczęstszy u osób około 70. roku życia. Częściej diagnozuje się go u mężczyzn niż u kobiet.

Rak wątrobowokomórkowy – jakie są jego przyczyny?

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) przeważnie rozwija się u osób z marskością wątroby spowodowaną przewlekłym stanem zapalnym. Stan zapalny może być wywołany różnymi czynnikami, ale najczęściej są to: wirusy zapalenia wątroby, w tym HBV, który wywołuje WZW B ( wirusowe zapalenie wątroby typu B) lub HCV, który wywołuje WZW C ( wirusowe zapalenie wątroby typu C), a także alkoholem nadmiernie spożywanym. Do raka wątrobowokomórkowego może się również przyczynić niealkoholowe stłuszczenie wątroby związane z zespołem metabolicznym, cukrzycą, hipercholesterolemią, czy nadciśnieniem tętniczym.

Rak wątrobowokomórkowy – jakie mogą być jego objawy?

Rak wątrobowokomórkowy (HCC) bardzo długo rozwija się, nie dając żadnych objawów, co bardzo utrudnia diagnostykę oraz zmniejsza szanse na skuteczne leczenie tej choroby. To dlatego charakteryzuje się ona dużą śmiertelnością i jednym z najniższych wskaźników przeżycia pięcioletniego w porównaniu z innymi rodzajami nowotworów.

Pierwsze objawy uszkodzenia wątroby, są bardzo niespecyficzne i niestety często przez chorych bagatelizowane. Jakie objawy mogą sugerować problemy z wątrobą?

  • Niewyjaśniona utrata masy ciała.
  • Przewlekłe zmęczenie.
  • Utrata apetytu lub uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku.
  • Częste nudności lub wymioty.
  • Gorączka nieznane pochodzenia.
  • Powiększenie wątroby, wyczuwalne jako masa pod żebrami po prawej stronie.
  • Powiększenie śledziony, wyczuwalne jako masa pod żebrami po lewej stronie,
  • Ból brzucha lub ból w okolicy prawej łopatki.
  • Obrzęk lub gromadzenie się płynu w jamie brzusznej.
  • Świąd skóry.
  • Żółte zabarwienie oczu i skory (żółtaczka).
  • Powiększenie żył w okolicy brzucha i ich uwidocznienie przez skórę.

Rak wątrobowokomórkowy – jak wygląda diagnostyka?

Jeśli pojawiły się u ciebie powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, który rozpocznie diagnostykę. Prawdopodobnie zacznie od badania przedmiotowego, czyli wywiadu. Zapyta o występujące dolegliwości i objawy, czas ich trwania. Wykona również badanie brzucha, sprawdzając, czy wątroba lub śledziona są powiększone. Zleci również badanie krwi, które pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Niepokój powinny wzbudzić podwyższone parametry wątrobowe (bilirubina, ASAT czy ALAT). W następnej kolejności należy badanie obrazowe, np. badanie USG brzucha i/ lub tomografię komputerową jamy brzusznej i/ lub rezonans magnetyczny. Badania te pozwolą ocenić stan wątroby i wykryć ewentualnie guzki.

Czasem niezbędne do stwierdzenia marskości wątroby jest nakłucie wątroby, czyli biopsja gruboigłowa 8 (igłę wprowadza się przez skórę po prawej stronie ciała do wątroby, aby pobrać niewielki fragment tkanki).

Diagnoza: rak wątrobowokomórkowy i co dalej?

Po zdiagnozowaniu raka wątrobowokomórkowego (HCC) lekarze oceniają stadium zaawansowania nowotworu – robi się to na podstawie systemu BCLC. Dzięki temu można ocenić rokowanie danego pacjenta. Wyróżnia się:

  • stadium 0 (bardzo wczesne stadium choroby) – przeżywalność, po częściowej resekcji wątroby lub jej przeszczepieniu powyżej 60 miesięcy,
  • stadium A (wczesne stadium choroby) – przeżywalność, po częściowej resekcji wątroby lub jej przeszczepieniu powyżej 60 miesięcy,
  • stadium B (pośrednie stadium choroby) – przeżywalność określa się na około 20 miesięcy,
  • stadium C (zaawansowane stadium nowotworu) – przeżywalność wynosi około 11 miesięcy,
  • stopień D (schyłkowe stadium nowotworu) – w tym stadium leczenie nie jest możliwe, przeżywalność wynosi nie więcej niż 3 miesiące.

Rak wątrobowokomórkowy – jak wygląda leczenie?

– Rak wątrobowokomórkowy to jeden z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów występujących w przewodzie pokarmowym. Najlepsze rokowania mają chorzy kwalifikujący się do operacji chirurgicznej, przeszczepu wątroby lub pacjenci, u których nowotwór został wykryty w na tyle wczesnym stadium rozwoju, że można zastosować miejscowe leczenie zabiegowe (ablacje, chemoembolizacje) – tłumaczy dr Leszek Kraj, specjalista onkologii klinicznej z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dodaje, że niestety w naszym kraju wiele osób dowiaduje się o tym nowotworze w chwili, gdy jest on już znacznie zaawansowany i jedyną opcją pozostaje tzw. leczenie systemowe.

Dotychczas możliwości leczenia systemowego HCC były bardzo ograniczone.

– Jedynym stosowanym lekiem był sorafenib stanowiący standard w leczeniu od 2008 roku. Na szczęście w ostatnim roku jesteśmy jednak świadkami rejestracji nowych, przełomowych terapii w tym nowotworze. Znacznie skuteczniejsza niż sorafenib okazała się immunoterapia w połączeniu z lekiem antyangiogennym. A więc po ponad dekadzie oczekiwań mamy nowy standard terapii, który wierzę, będziemy mogli niebawem proponować także naszym pacjentom – wyjaśnia dr Kraj.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Materiały prasowe Kampanii „Przełamać ciszę” opracowane przez Fundację Gwiazda Nadziei oraz ekspertów medycznych z dziedziny onkologii, gastroenterologii i hepatologii.