Obserwuj w Google News

Jak wykryć raka trzustki? Nowy test krwi osiąga 96-procentową skuteczność!

Monika Piorun
3 min. czytania
19.09.2018 18:29
Zareaguj Reakcja

Na raka trzustki umiera więcej ludzi na świecie niż na raka piersi – to bardzo podstępna choroba, którą nie jest łatwo rozpoznać. Do 2030 roku będzie drugim pod względem śmiertelności rodzajem nowotworu. Naukowcom ze Szwecji udało się jednak opracować nową metodę, która pozwala niezwykle trafnie zdiagnozować pacjentów na I i II etapie choroby, kiedy jeszcze mają spore szanse na przeżycie.

trzustka, rak trzustki, test krwi, diagnostyka raka trzustki, jak wykryć raka trzustki
fot. Shutterstock

Takie odkrycia zmieniają oblicze współczesnej onkologii. Międzynarodowej grupie badawczej pod kierunkiem prof. Carla Borrebaecka z Uniwersytetu Lund w Szwecji udało się stworzyć prosty test krwi, który pozwala wykryć raka trzustki nawet na bardzo wczesnym stadium. Skuteczność nowego sposobu badania krwi i rozpoznawania zmian świadczących o tym typie nowotworu szacowana jest aż na 96 procent – donosi "Journal of Clinical Oncology".

Przeciętny pacjent z RAKIEM TRZUSTKI ma tylko kilka procent szans na przeżycie

Rak trzustki należy do najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych typów chorób nowotworowych na świecie. Z reguły pacjenci zgłaszają się po pomoc lekarską w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi już do przerzutów na inne organy, a powstałe guzy są nieoperacyjne. Statystyczny pacjent, u którego zostanie zdiagnozowana ta choroba, ma zaledwie 2% szans na przeżycie. Niestety większość ludzi zaczyna leczenie na tak późnym etapie, że nawet doświadczonym specjalistom trudno jest zahamować rozwój choroby.

Jak tłumaczy prof. Carl Borrebaeck z Uniwersytetu Lund, nowy test krwi, który udało się opracować jego zespołowi badawczemu, jest w stanie wykryć raka trzustki na I i II poziomie zaawansowania, kiedy można jeszcze podjąć interwencje chirurgiczne. Międzynarodowa grupa ekspertów wykorzystała w tym celu wyniki badań pacjentów w różnych stadiach raka trzustki z kilku krajów (m.in. Danii i Stanów Zjednoczonych). 

TEST KRWI, który diagnozuje RAKA TRZUSTKI na wczesnym etapie choroby

Nowy test krwi pozwala na uzyskanie informacji o rozwoju zmian świadczących o chorobie jeszcze zanim guzy będą możliwe do zlokalizowania na podstawie tomografii komputerowej lub badań DNA. System wykorzystuje zachowanie naszego układu odporności, który w specyficzny sposób reaguje na raka trzustki. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości zastosowanie testu krwi na raka trzustki będzie można rozwinąć w taki sposób, by jeszcze skuteczniej niż do tej pory pomagać osobom obciążonym genetycznie tą chorobą oraz innym pacjentom z grup podwyższonego ryzyka (m.in. z cukrzycą i przewlekłym zapaleniem trzustki). W USA już pojęto pierwsze badania obserwacyjne w tym zakresie.

Zobacz także

Warto przypomnieć, że na łamach zdrowie.radiozet.pl opisywaliśmy niezwykłą historię Jacka Andraka – młodego geniusza polskiego pochodzenia, który jako pierwszy utarł nosa naukowcom, którzy do diagnozowania raka trzustki używają przestarzałych metod sprzed kilkudziesięciu lat. Już w wieku 13 lat opracował tani test pozwalający na rozpoznawanie tego typu nowotworu. Szwedom udało się pójść znacznie dalej i znacząco udoskonalić skuteczność diagnostyki raka trzustki na wczesnym etapie choroby.

Przeczytaj: W jaki sposób najczęściej diagnozuje się raka trzustki?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Journal of Clinical Oncology/Lund University

__________

zdrowie.radiozet.pl/π