Obserwuj w Google News

Objawy raka piersi. Jakie symptomy mogą świadczyć o rozwoju raka piersi?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
10.10.2018 14:59
Zareaguj Reakcja

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet Polsce. Statystyki wskazują jednak, że rośnie liczba wykrywanych guzów piersi u chorych bez charakterystycznych symptomów, czyli we wczesnym stadium zaawansowania. To dlatego, że kobiety badają się częściej i zwracają większą uwagę na wygląd i stan piersi. Jakie objawy mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór piersi?

rak piersi objawy
fot. Shutterstock

Objawy raka piersi, jak i innych nowotworów złośliwych, są na początku subtelne i mało widoczne. Nasilenie objawów zależy bowiem od stopnia zaawansowania choroby. Guza bezobjawowego wykrywa się najczęściej w badaniu profilaktycznym USG lub mammografii. Guzki są także często wyczuwalne podczas samodzielnego badania piersi.

Inne objawy raka piersi, takie jak wciągniecie brodawki, wyciek, wciągnięcie skóry piersi, czy zaczerwienie skóry świadczą zazwyczaj o rozwoju choroby nowotworowej. Dlatego niepokojących zmian w obrębie piersi, skóry i sutków nie wolno lekceważyć. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować z lekarzem.

Objawy raka piersi

Wszystkie niepokojące zmiany dotyczące piersi mogą świadczyć o rozwoju guza, ale nie wszystkie świadczą o raku, czyli nowotworze złośliwym. Jest jednak kilka symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.

Wczesny rak piersi może nie dawać żadnych objawów, może być natomiast wyczuwalny guzek. Z czasem dochodzą jednak takie symptomy jak asymetria piersi, wciągniecie brodawki sutkowej czy wyciek.

Charakterystyczne objawy raka piersi:

  • wyczuwalny guz w piersi – najczęstszy objaw raka piersi, zazwyczaj wyczuwalny przez samą chorą;
  • zmiana wielkości i kształtu piersi, a także napięcia skóry;
  • wciągnięcie brodawki sutkowej;
  • jednostronny wyciek z brodawki sutkowej (surowiczy lub surowiczo-krwisty);
  • wciągnięcie skóry piersi;
  • zmiany w obrębie piersi i sutka – wgłębienie skóry, zaczerwienienia, napięta skóra;
  • ból piersi;
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
  • owrzodzenie skóry;
  • obrzęknięta, pomarańczowa skóra, przypominająca ,,skórkę pomarańczy’’;
  • niechęć dziecka do ssania piersi – w przypadku kobiet karmiących.

Bardzo poważnym objawem raka piersi w zaawansowanym stadium jest wystąpienie zaczerwienienia i obrzęku skóry całej piersi z widocznymi drobnymi dołeczkami w skórze (tzw. objaw skórki pomarańczy), a także wystąpienie owrzodzenia skóry piersi.

Czasami kobiety wyczuwają pod pachą powiększone, twarde guzki – mogą być to pachowe węzły chłonne zawierające komórki przerzutowe.

Diagnostyka raka piersi (badania)

Lekarz po zebraniu wywiadu od pacjentki bada piersi palpacyjnie, czyli przez dotyk. Następnie zleca wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG piersi i mammografia.

Gdy zostanie wykryty guzek, zazwyczaj konieczne jest wykonanie biopsji, czyli nakłucia guza w celu pobrania fragmentu do badania histopatologicznego. Dalsze postępowanie zależy od wyników badań.

Artykuł powstał przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia

Źródło: zwrotnikraka.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk