Obserwuj w Google News

To najczęstszy nowotwór na świecie. WHO publikuje szokujące statystyki

2 min. czytania
03.02.2021 16:24
Zareaguj Reakcja

Najczęstszym nowotworem na świecie jest nowotwór piersi. Z danych opublikowanych przez WHO wynika, że rak piersi wyprzedził w statystykach nawet raka płuca, który od lat był najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Statystyki są szokujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że na raka piersi chorują głównie kobiety.

Rak
fot. Shutterstock

Nowotwór złośliwy to powszechna, niebezpieczna choroba, która może rozwinąć się w prawie każdym narządzie lub tkance organizmu

Według statystyk WHO rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Nowotwór złośliwy odpowiadał za około 9,6 mln zgonów na świecie w 2018 roku. 

W 2020 roku na nowotwory zachorowało 19,3 mln osób, a według szacunków w 2040 roku ma być już prawie 30 mln zachorowań.

Na jakie nowotwory złośliwe najczęściej chorują ludzie na całym świecie? Do niedawna niechlubnym liderem był rak płuca, ale nowe analizy wskazują, że to rak piersi jest obecnie najbardziej powszechnym nowotworem złośliwym. Na ten typ nowotworu chorują głównie kobiety.

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka piersi choruje prawie 12 proc. wszystkich chorych na raka na świecie.

- W samym 2020 roku wykryto 2,3 mln przypadków tego nowotworu. Rak ten stał się najczęściej występującym nowotworem zarówno wśród kobiet, jak i wśród wszystkich chorób nowotworowych – powiedział ekspert WHO do spraw nowotworów Andre Ilbawi.

Rak piersi wyprzedził też raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Rak płuca nadal jednak pozostaje najbardziej śmiertelnym nowotworem. Na trzecim miejscu wśród najczęściej występujących nowotworów jest rak jelita grubego.

Jak rozpoznać objawy raka piersi?

Objawy raka piersi są na początku subtelne, ale guzka można zwykle wyczuć podczas samobadania. Inne objawy, takie jak wciągniecie brodawki, wyciek, wciągnięcie skóry piersi, czy zaczerwienie skóry świadczą zazwyczaj o postępującej chorobie nowotworowej.

Zdaniem eksperta WHO do spraw nowotworów Andre Ilbawiego jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na raka piersi jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość. Podobnie jest w przypadku raka jelita grubego. Podejrzewa się, że ten nowotwór jest związany zarówno z narastającą na całym świecie otyłością, jak i dietą bogatą w produkty mięsne, a ubogą w zawierające błonnik warzywa i owoce.

Ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się wraz z wiekiem. Ponieważ przeciętna długość życia wzrasta, również choroby nowotwory częściej występują. 

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 utrudniła walkę z chorobami nowotworowymi. Jest to spowodowane mniejszym dostępem do badań, zakłóceniami w terapii, a także obawą pacjentów przed pobytem w szpitalu. Eksperci przekonują jednak, by nie lekceważyć nawet z pozoru błahych objawów. Im szybciej guz złośliwy zostanie wykryty, tym większe szanse na wdrożenie odpowiedniej terapii i wyleczenie. 

ZOBACZ:  Badania profilaktyczne raka piersi. Jakie badania pozwalają wykryć raka?

Źródło: PAP