Obserwuj w Google News

Rak kości: pierwotny i wtórny (przerzutowy). Co należy wiedzieć o raku kości?

4 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
06.08.2018 12:46
Zareaguj Reakcja

Rak kości jest zazwyczaj wynikiem przerzutów z innych narządów. Pierwotny rak kości występuje rzadziej i rokuje lepiej niż nowotwór będący wynikiem naciekania z innego guza. Rak wywodzi się z tkanki kostnej i chrzęstnej, ale nie tylko. Powoduje niszczenie struktury kości i prowadzi do patologicznych złamań. Złośliwy nowotwór kości może być przyczyną utraty kończyny. Dowiedz się, czym charakteryzuje się rak kości. Jak rozpoznać objawy?

Rak kości: pierwotny i wtórny (przerzutowy). Co należy wiedzieć o raku kości?
fot. Eastnews

Rak (nowotwór złośliwy) kości jest zazwyczaj wynikiem przerzutów z innych narządów, choć występują również pierwotne nowotwory kości, stanowią jednak ok. 1 proc. wszystkich zachorowań na choroby onkologiczne.

Przerzuty do kości pochodzą najczęściej od raka sutka, raka prostaty, raka żołądka, tarczycy lub nerki. Gdy pojawi się naciek, oznacza to niestety, że choroba nowotworowa jest w zaawansowanym stopniu rozwoju.

Rodzaje złośliwych nowotworów kości:

  1. Wywodzące się z tkanki kostnej: mięsak krwiopochodny, szkliwiak, guz olbrzymiokomórkowy kości.
  2. Wywodzące się z tkanki chrzęstnej: chrzęstniakomięsak.
  3. Inne guzy: mięsak Ewinga, szpiczak mnogi (nowotwór złośliwy szpiku kostnego).

Większość złośliwych guzów kości umiejscawia się w przynasadach (strefach wzrastania) kości długich, zwykle w dalszej części kości udowej, bliższej części kości piszczelowej i bliższej części kości ramieniowej. Guz może się także lokalizować w obrębie całego kośćca, częściej centralnie, w zakresie kości miednicy i kręgosłupa.

Zobacz także

Rak kości: przyczyny

Rak kości rozwija się najczęściej z powodu przerzutów z innych części ciała. Przerzutowy rak kości jest bowiem znacznie częstszy niż rak pierwotny.

Wśród przyczyn rozwoju pierwotnego raka kości wyróżnia się głównie czynniki (predyspozycje) genetyczne, choroby układu kostnego, a także narażenie na promieniowanie jonizujące.

Zobacz także

Rak kości: objawy

Bardzo rzadko zdarza się, że objawy raka kości są wyczuwalne. Złośliwy nowotwór kości jest zazwyczaj wywoływany przez przerzuty z innych narządów. Jeśli natomiast objawy raka pojawią się na początku, to bywają najczęściej bagatelizowane i przypisywane drobnym urazom i innym mniejszym dolegliwościom.

Objawy mogą być różnorodne, ponieważ zależą od umiejscowienia (lokalizacji) guza.

Do objawów raka kości zalicza się:

  • ból kości – charakterystyczny, tępy, nasilający się głównie nocą i często potęgowany na skutek aktywności fizycznej;
  • obrzęki;
  • opuchliznę;
  • patologiczne złamania kości;
  • ograniczenie ruchomości w zajętych partiach ciała.

Dodatkowo w miarę rozwoju choroby pojawiają się objawy charakterystyczne dla zaawansowanej choroby nowotworowej, w tym spadek masy ciała, podwyższona temperatura, wyniszczenie nowotworowe.

Zobacz także

Rak kości: rozpoznanie

W celu zdiagnozowania raka kości wykorzystuje się szereg badań, m.in.: RTG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badania krwi i moczu, biopsję.

Rak kości: leczenie

Złośliwe nowotwory kości leczy się w miarę możliwości operacyjnie poprzez usunięcie zmian. Przy nowotworach pierwotnych stosuje się wstępną chemioterapię, która powoduje niszczenie okolicznych przerzutów niewielkich rozmiarów, które mogły się utworzyć. Następnie przeprowadza się operację chirurgiczną polegającą na usunięciu guza z otaczającym zapasem zdrowej tkanki.

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność usunięcia kości lub jej fragmentu, wtedy stosuje się przeszczepy kostne lub endoprotezy.

W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do naciekania na naczynia i nerwy, przeprowadzana jest . Jednak taką operację przeprowadza się wyłącznie w sytuacji, gdy pozwoli ona na uratowanie życia lub jego wydłużenie.

W przypadku guzów nieoperacyjnych guzów kości zastosowanie znajduje radioterapia, która pozwala na zmniejszenie rozmiarów guza, zminimalizowanie przerzutów i przykrych objawów. Niektóre nowotwory są bardziej podatne na działanie radioterapii, dzięki czemu można uzyskać znaczny stopień reemisji, pozwalający na wykonanie operacji.

Radioterapię wykorzystuje się także jako formę leczenia uzupełniającego po operacji, ponieważ pozwala utrwalić i zachować efekty zabiegi lub usunąć pozostałości zmian nowotworowych, których nie udało się usunąć podczas operacji. Po operacji stosuje się również chemioterapię, której celem jest podtrzymanie uzyskanego efektu.

  • Forma leczenia zależy od lokalizacji zmian nowotworowych, charakteru raka i zaawansowania choroby. O metodzie leczenia decyduje zatem zespół lekarski, wziąwszy pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na rozwój choroby i zdrowie pacjenta.
Pierwotny rak kości rokuje lepiej niż przerzutowy. Wielu chorych z pierwotnym rakiem kości osiąga pełną reemisję choroby, a 5-letni okres przeżycia osiągany jest u około 60 proc. chorych. Gorsze rokowania dotyczą przypadków, gdy nowotwór kości stanowi skutek naciekania raka z innego narządu.

Zobacz także:

Źródło: nowotwory.org;

________

zdrowie.radiozet.pl/nk