Obserwuj w Google News

Rak gardła: przewlekłe przeziębienie powinno alarmować

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
26.06.2019 16:35
Zareaguj Reakcja

Rak gardła to nowotwór rozwijający się w obrębie gardła (również krtani i migdałków), który daje objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Ból gardła, chrypka, zmieniony głos, problemy z przełykaniem to symptomy, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa. Jak rozpoznać raka gardła? Jak leczyć ten złośliwy nowotwór?

Problemy z przełykaniem to objaw raka gardła
fot. Shutterstock

Rak gardła to nowotwór złośliwy z grupy nowotworów szyi i głowy, który występuje w obrębie górnej, środkowej i dolnej części gardła. Rak gardła najczęściej rozwija się w krtani (rak krtani) oraz w migdałkach, choć może pojawić się w każdej części gardła. 

Nowotwór złośliwy gardła zwykle rozwija się w płaskich komórkach, które wyścielają wnętrze gardła. Taki nowotwór nazywa się rakiem płaskonabłonkowym, który charakteryzuje się głębokim miejscowym naciekiem, daje wczesne przerzuty do węzłów chłonnych i często powoduje przerzuty odległe.

Przyczyny raka gardła

Rak gardła powstaje na skutego niekontrolowanego przez organizm wzrostu i podziału nieprawidłowych komórek w obrębie gardła. Nie istnieje jedna konkretna przyczyna, z powodu której u niektórych osób tworzy się rak gardła. Wiadomo natomiast, że dużym ryzykiem zachorowania objęte są osoby palące papierosy i inne wyroby tytoniowe, spożywają alkohol, są zarażone ludzkim wirusem brodawczaka HPV.

Większą liczbę zachorowań na raka gardła stwierdza się u osób powyżej 65. roku życia. Częściej chorują mężczyźni oraz osoby na co dzień narażone na kontakt z trującymi oparami , azbestem, niklem. 

Objawy raka gardła

Wczesne objawy raka gardła przypominają infekcje dróg oddechowych: ból gardła, zatkany nos. Rak części ustnej gardła objawia się przewlekłym bólem gardła, chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle, problemami z przełykaniem. Może pojawić się również krwawienie, ból ucha i żuchwy. W przypadku najniższej, krtaniowej części gardła objawy nowotworu są podobne jak w przypadku raka krtani

Jeśli dojdzie do nacieku trąbki Eustachiusza, to pojawia się problemy ze słuchem. Rosnący w gardle guz powoduje również zmiany odczynowe w węzłach chłonnych, które powiększają się na szyi. 

Guz nowotworowy często rośnie w gardle niezauważony przez pewien czas. Ma na to wpływ trudność w dostępie do jego umiejscowienia: nie można swobodnie obejrzeć gardła, trzeba do tego celu użyć lusterka laryngologicznego. Również objawy raka nie są specyficzne i bywają przez długi czas przypisywane popularnych schorzeniom. 

Utrzymujące się ponad 3 tygodnie objawy przeziębienia u osoby dorosłej (ból gardła, chrypka, katar, zatkanie nosa) muszą zostać poddane diagnostyce.

Do objawów raka gardła zalicza się:

 • uczucie zatkania nosa;
 • długotrwały ból gardła;
 • zmiana brzmienia głosu;
 • trudności w oddychaniu przez nos;
 • uporczywe krwawienia z nosa;
 • ból ucha;
 • zatykanie się jednego ucha, zwłaszcza przy połykaniu;
 • przewlekła chrypka;
 • trudności w połykaniu (nawet śliny);
 • uczucie ciała obcego w gardle;
 • wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi;
 • kaszel;
 • problemy ze swobodnym oddychaniem;
 • niewyjaśniona utrata masy ciała.

ZOBACZ:  Przerzuty nowotworowe to zupełnie nowe ogniska choroby. Jak powstają? 

Diagnozowanie raka gardła

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu raka gardła jest badanie laryngologiczne. Jeśli podczas badania lekarz znajdzie miejsce będące ogniskiem choroby, to pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Badanie to pozwoli czy zauważona zmiana jest nowotworem i czy ten nowotwór jest złośliwy.

W celu oceny zaawansowania raka wykonuje się tomografię komputerową, pozytonową tomografię emisyjną (PET), rezonans magnetyczny lub RTG.

Leczenie raka gardła

W zależności od umiejscowienia zmiany nowotworowej i zaawansowania raka w leczeniu stosuje się metody operacyjne, radioterapię, chemioterapię.

ZOBACZ:  Szybka terapia onkologiczna to szybsze i sprawne leczenie raka 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl; onkologia.org.net; mp.pl