Rak gardła: przewlekłe przeziębienie powinno alarmować
Rak gardła to nowotwór rozwijający się w obrębie gardła (również krtani i migdałków), który daje objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Ból gardła, chrypka, zmieniony głos, problemy z przełykaniem to symptomy, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa. Jak rozpoznać raka gardła? Jak leczyć ten złośliwy nowotwór?

Rak gardła to nowotwór złośliwy z grupy nowotworów szyi i głowy, który występuje w obrębie górnej, środkowej i dolnej części gardła. Rak gardła najczęściej rozwija się w krtani (rak krtani) oraz w migdałkach, choć może pojawić się w każdej części gardła.
Nowotwór złośliwy gardła zwykle rozwija się w płaskich komórkach, które wyścielają wnętrze gardła. Taki nowotwór nazywa się rakiem płaskonabłonkowym, który charakteryzuje się głębokim miejscowym naciekiem, daje wczesne przerzuty do węzłów chłonnych i często powoduje przerzuty odległe.
Przyczyny raka gardła
Rak gardła powstaje na skutego niekontrolowanego przez organizm wzrostu i podziału nieprawidłowych komórek w obrębie gardła. Nie istnieje jedna konkretna przyczyna, z powodu której u niektórych osób tworzy się rak gardła. Wiadomo natomiast, że dużym ryzykiem zachorowania objęte są osoby palące papierosy i inne wyroby tytoniowe, spożywają alkohol, są zarażone ludzkim wirusem brodawczaka HPV.
Większą liczbę zachorowań na raka gardła stwierdza się u osób powyżej 65. roku życia. Częściej chorują mężczyźni oraz osoby na co dzień narażone na kontakt z trującymi oparami , azbestem, niklem.
Objawy raka gardła
Wczesne objawy raka gardła przypominają infekcje dróg oddechowych: ból gardła, zatkany nos. Rak części ustnej gardła objawia się przewlekłym bólem gardła, chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle, problemami z przełykaniem. Może pojawić się również krwawienie, ból ucha i żuchwy. W przypadku najniższej, krtaniowej części gardła objawy nowotworu są podobne jak w przypadku raka krtani.
Jeśli dojdzie do nacieku trąbki Eustachiusza, to pojawia się problemy ze słuchem. Rosnący w gardle guz powoduje również zmiany odczynowe w węzłach chłonnych, które powiększają się na szyi.
Guz nowotworowy często rośnie w gardle niezauważony przez pewien czas. Ma na to wpływ trudność w dostępie do jego umiejscowienia: nie można swobodnie obejrzeć gardła, trzeba do tego celu użyć lusterka laryngologicznego. Również objawy raka nie są specyficzne i bywają przez długi czas przypisywane popularnych schorzeniom.
Utrzymujące się ponad 3 tygodnie objawy przeziębienia u osoby dorosłej (ból gardła, chrypka, katar, zatkanie nosa) muszą zostać poddane diagnostyce.
Do objawów raka gardła zalicza się:
- uczucie zatkania nosa;
- długotrwały ból gardła;
- zmiana brzmienia głosu;
- trudności w oddychaniu przez nos;
- uporczywe krwawienia z nosa;
- ból ucha;
- zatykanie się jednego ucha, zwłaszcza przy połykaniu;
- przewlekła chrypka;
- trudności w połykaniu (nawet śliny);
- uczucie ciała obcego w gardle;
- wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi;
- kaszel;
- problemy ze swobodnym oddychaniem;
- niewyjaśniona utrata masy ciała.
ZOBACZ: Przerzuty nowotworowe to zupełnie nowe ogniska choroby. Jak powstają?
Diagnozowanie raka gardła
Pierwszym krokiem w diagnozowaniu raka gardła jest badanie laryngologiczne. Jeśli podczas badania lekarz znajdzie miejsce będące ogniskiem choroby, to pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Badanie to pozwoli czy zauważona zmiana jest nowotworem i czy ten nowotwór jest złośliwy.
W celu oceny zaawansowania raka wykonuje się tomografię komputerową, pozytonową tomografię emisyjną (PET), rezonans magnetyczny lub RTG.
Leczenie raka gardła
W zależności od umiejscowienia zmiany nowotworowej i zaawansowania raka w leczeniu stosuje się metody operacyjne, radioterapię, chemioterapię.
ZOBACZ: Szybka terapia onkologiczna to szybsze i sprawne leczenie raka
Źródło: zwrotnikraka.pl; onkologia.org.net; mp.pl