Obserwuj w Google News

Rak anaplastyczny tarczycy: rzadki, ale wyjątkowo złośliwy

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
05.08.2019 14:53
Zareaguj Reakcja

Anaplastyczny rak tarczycy jest rzadkim, ale bardzo agresywnym typem raka. Rozwija się szybko i daje przerzuty zarówno do węzłów chłonnych, jak i dalej do płuc, kości, a nawet mózgu. Jest to rak trudny do leczenia, występujący najczęściej u osób starszych. Dowiedz się, jak objawia się rak anaplastyczny, jak go diagnozować.

Rak anaplastyczny tarczycy
fot. Shutterstock

Rak anaplastyczny tarczycy, czyli rak niezróżnicowany, to nowotwór o wysokim stopniu złośliwości i bardzo złym rokowaniu. Rak anaplastyczny nie jest częstym nowotworem, stanowi zaledwie 5 do 10 procent wszystkich nowotworów tarczycy, jest jednak wyjątkowo złośliwy. Pojawia się zwykle u osób w 4. dekadzie życia i później. Rozwija się szybko w obu płatach tarczycy i nacieka sąsiednie tkanki.

Przerzuty w przypadku raka anaplastycznego tarczycy pojawiają się szybko w regionalnych węzłach chłonnych, a następnie komórki nowotworowe poprzez krew docierają do płuc, kości oraz mózgu.

ZOBACZ:  Przerzuty nowotworowe to zupełnie nowe ogniska choroby. Jak powstają? 

Rak anaplastyczny określany jest jako niezróżnicowany, co oznacza, że nie zachowuje cech charakterystycznych dla komórek tarczycy: nie gromadzi jodu radioaktywnego, najczęściej nie produkuje również tyreoglobuliny.

Rak anaplastyczny tarczycy: objawy

Pierwszym objawem raka tarczycy jest guz — zauważony przez samego chorego na przedniej stronie szyi lub podczas badania USG. Guz najczęściej jest niebolesny, ale może być widoczny podczas napinania, rozciągania szyi lub podczas przełykania. Innym objawem raka tarczycy są powiększone węzły chłonne. Do niepokojących, wymagających pilnej konsultacji z lekarzem objawów zalicza się również przewlekłą chrypkę, problemy ze swobodnym przełykaniem.

Gdy guz rośnie szybko, obwód szyi wyraźnie się powiększa, pojawia się ból w przedniej części szyi, problemy z oddychaniem, bóle kości w stadiach mocno zaawansowanych.

Przyczyny raka tarczycy

W większości przypadków podobnie jak w innych nowotworach, dokładny, jednoznaczny czynnik inicjujący rozwój raka tarczycy jest nieznany. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka tarczycy, to m.in. płeć, wiek, zaburzenia gospodarki jodu.

Rak anaplastyczny tarczycy: diagnozowanie

Jeśli lekarz podejrzewa raka tarczycy, to w pierwszej kolejności zleci wykonanie USG tarczycy, by sprawdzić, jak wygląda gruczoł, czy jest powiększony, jaki jest charakter guza. Następnym krokiem w diagnostyce jest wykonanie biopsji tarczycy, podczas której lekarz pobiera próbkę podejrzanej zmiany do badania laboratoryjnego. To jedyne badanie, na podstawie którego można stwierdzić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa. 

Rak anaplastyczny tarczycy: leczenie

Rokowanie w raku anaplastycznym tarczycy jest złe. Operacja radykalna jest możliwa rzadko, nie zawsze istnieje możliwość podjęcia radykalnej radioterapii, chemioterapii, choć nie zawsze przynosi zadowalające efekty. W leczeniu chemicznym stosuje się monoterapię doksorubicyną lub schematy wielolekowe.

W przypadku raków anaplastycznych przed rozpoczęciem leczenia operacyjnego konieczna jest dalsza diagnostyka i wielodyscyplinarna decyzja z kompleksowym planowaniem kolejnych kroków terapeutycznych. Metodę leczenia dobiera się indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta: zaawansowania raka, obecności przerzutów, wieku i innych czynników.

Ze względu na krótki okres przeżycia i zjadliwość raka anaplastycznego, proponowane leczenie jest zwykle paliatywne, nastawione na podniesienie komfortu życia.

Ważne

Rokowania

Rokowania w raku anaplastycznym tarczycy są niepomyślne. Rak ten charakteryzuje się agresywnym przebiegiem i bardzo złym rokowaniem. Od pojawienia się pierwszych objawów do zgonu, niezależnie od podjętego leczenia, mija zwykle nie więcej niż 6 do 12 miesięcy. Najczęstszą przyczyną śmierci u pacjentów z rakiem anaplastycznym tarczycy jest niedrożność górnych dróg oddechowych oraz krwawienie lub przerzuty odległe i kacheksja.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.